Dźwięk
12+,  5+,  7+,  9+,  Książki,  Popularno-naukowe

Dźwięk – recenzja

Dzieci zadają mnóstwo trudnych pytań. Ich naturalna ciekawość świata sprawia, że w zasadzie bez przerwy zgłębiają swoją widzę na temat, no cóż, wszystkiego! Na większość zadawanych przez swoje pociechy pytań z pewnością znacie odpowiedzi. Czy potraficie jednak powiedzieć dlaczego od hałasu dzwoni w uszach? Co zrobiło największy huk na Ziemi? Czy są zwierzęta, które słuchają brzuchem? Albo kolanami? Jeśli nie jesteście pewni odpowiedzi na te pytania lub Wasze dzieci są zafascynowane światem dzięków sięgnijcie koniecznie po książkę „Dźwięk” od wydawnictwa Hokus-Pokus.

Autorką książki „Dźwięk” jest pani Irena Cieślińska. Teorię dotyczącą powstawania dźwięków poznała studiując fizykę, w praktyce zaś miała z nimi do czynienia grając na trąbce! Sama jednak mówi, że najwięcej na temat mocy głosu dowiedziała się dopiero, gdy próbowała przekrzyczeć swoje dzieci 😊. W duecie z ilustratorką, panią Patrycją Bliuj-Stodulską, stworzyły fenomenalne kompendium wiedzy dla dzieci! Książeczka na pierwszy rzut oka wydaje się być niepozorna. Owszem, jest niewielka, jednak w środku znajdziecie naprawdę niesamowite fakty związane z dźwiękami.

W pierwszym rozdziale mali czytelnicy dowiedzą się czym jest dźwięk i dlaczego rozchodzi się on szybciej niż wiatr. Aby bardziej zrozumieć teorię, autorka proponuje dzieciom wykonanie dwóch prostych eksperymentów. Są one nieskomplikowane i zabawne, a przy okazji pomagają przyswoić prawa fizyki.

Dźwięk
Dźwięk

W kolejnych rozdziałach autorka przedstawi najróżniejsze ciekawostki związane z dźwiękami, hałasami, hukami i odgłosami zwierząt. Przyznam szczerze, że nie sądziłam, że można się dowiedzieć aż tylu fascynujących rzeczy właśnie o dźwiękach! Wśród rzeczy, które nas najbardziej zainteresowały znalazły się następujące fakty:

  • Nasze ucho ma naturalną obronę przed niskimi dźwiękami, które najczęściej towarzyszą katastrofom naturalnym.
  • Dzwonienie w uszach (np. po głośnym koncercie) związane jest z uszkodzeniem delikatnych rzęsek, które znajdują się w uchu środkowym.
  • Człowiek może nauczyć się echolokacji! Swoją drogą ciekawe czy Batman miał taką umiejętność 😊?
  • To nie prawda, że ryby głosu nie mają!
  • Istnieje specjalny dzwonek na komórkę, którego nie słyszą osoby powyżej 20. roku życia!
  • Najgłośniejsze zwierzę świata to wcale nie płetwal błękitny! Co więcej, stworzenie, które jest najbardziej hałaśliwe ma zaledwie kilka milimetrów długości.
  • Mówi się „słuchaj uchem, a nie brzuchem” – otóż nic bardziej mylnego, gdyż są zwierzęta, które słuchają właśnie brzuchem!

Uwierzcie mi, że powyższe ciekawostki to tylko kilka z bardzo wielu, o których macie szansę przeczytać w książce „Dźwięk”. Fantastyczne jest to, że do zagadnień czysto teoretycznych autorka zaproponowała eksperymenty bądź doświadczenia, dzięki którym dzieciom łatwiej przyswoić wiedzę z zakresu fizyki (która, jakby nie było, nie dla każdego jest prosta). Zabieg ten gwarantuje, że nawet 6. latki z powodzeniem zrozumieją, na czym polega rozchodzenie się fal czy echolokacja u nietoperzy. Wszelkim ciekawostkom towarzyszą natomiast zabawne rysunki, które urozmaicają lekturę.

Gorąco polecam książkę „Dźwięki” dzieciom od 6. roku życia. Pragnę również podkreślić, że starsze dzieci również znajdą tu wiele ciekawych informacji – jest to książka, z której się nie wyrasta!

Dźwięk
Słuchaj uchem, a nie brzuchem
Dźwięk
Tajny dźwięk N
Metryczka:
  • autor – Irena Cieślińska
  • ilustrator – Patrycja Bliuj-Stodulska
  • wydawnictwo – Hokus-Pokus

Szukacie podobnych książek? Zajrzyjcie tu:

Książki dla dzieci ciekawych świata – zestawienie

Szukacie innych książkach z ciekawostkami na temat dźwięków i odgłosów zwierząt? Zajrzyjcie tu:

Rozumiemy się bez słów – recenzja

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci