Narwańcy, samotnicy, uwodziciele
3+,  5+,  7+,  9+,  Książki,  Popularno-naukowe

Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują – recenzja

Zastanawialiście się może, które zwierzęta są najmądrzejsze? A może chcielibyście się dowiedzieć jak wyglądają najciekawsze budowle w świecie zwierząt? Jeśli szukacie nietypowego, a jednocześnie pełnego ciekawostek atlasu zwierząt to ta publikacja jest właśnie dla Was! „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują” to wydanie ciekawe, zaskakujące i  pełne zabawnych ilustracji. Będzie ono perełką w biblioteczce każdego małego miłośnika przyrody. Zajrzyjcie razem z nami i sprawdźcie co kryje się w tej książce!

„Narwańce, uwodziciele, samotnicy…” to książka, która zaskoczy od pierwszej strony. Nie znajdziecie tu klasycznego podziału zwierząt. Ten atlas podziały na ssaki, ptaki, gady, zwierzęta morskie czy lądowe chowa do lamusa! Tu pokrewieństwo się nie liczy. Autorka postawiła na nieszablonowe myślenie i muszę powiedzieć, że jest to świetny pomysł. Dzieci znajdą tu zwierzęta pogrupowane według podobieństw i to dość… nietypowych. Uwierzcie mi, będzie bardzo ciekawie!

W książce znajdziecie ponad 600 gatunków zwierząt, pogrupowanych w 40 niezwykłych „rodzin”. Zacznę może od tych bardziej „zwyczajnych”. Wśród błękitnych będziecie mieli szansę zobaczyć agamę pospolitą, modraszkę (ptaka) i modraszka ikara (motyla), a nawet piękny okaz pokolca królewskiego (kojarzycie może Dori z dość popularnej bajki?). W grupie cytrynowych znajdą się cytrynek, wilga, kinkażu (tak, ja też nie wiedziałam, że takie zwierze istnieje!) oraz podziemica zwyczajna. Z kolorowych rodzin będą jeszcze pomidorowe, szmaragdowe, śnieżnobiałe, smoliste i kilka innych. Dość o kolorach? Nie ma problemu!

Narwańcy, samotnicy, uwodziciele
Narwańcy, samotnicy, uwodziciele

Przejdźmy wobec tego do mniej znanych grup. Może zacznijmy od… architektów! Tu robi się bardzo ciekawie. Mali czytelnicy zobaczą jakie budowle tworzy m.in. tkacz australijski, piesek preriowy, termit czy wikłacz rdzawogłowy. Niektóre z nich naprawdę imponują! Nie mniej interesująco będzie na stronach, poświęconych gigantom. Każdy wie, że płetwal błękity jest wielki. Ale jakie inne zwierzęta znajdą się w tej grupie? Dzieci poznają tu salamandrę olbrzymią, dżdżownicę australijską, ptasznika goliata, kapibarę i wiele innych.

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

A teraz moje ulubione „smaczki”! Co powiecie na rozdział o mistrzach bezdechu? Nie wiem jak Wy, ale ja się bardzo zaskoczyłam tym, że mors może nie oddychać przez 30 minut, podobnie jak foka czy narwal. Mistrzami w tej dziedzinie okażą się jednak kaszalot i aligator amerykański. Kto z Was zgadnie na jak długo potrafią wstrzymać oddech? Nie mniej fascynujący będzie rozdział o mistrzach kamuflarzu! Trzeba będzie solidnie wytężyć wzrok, by dostrzec szkaradnicę, pławikonika czy wieczernicę klonówkę.

W atlasie „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy... znajdziecie też rodziny, o których na pewno nie dowiedzie się na zajęciach przyrody! Rozdział „legendarne” pełen jest mitycznych stworzeń. Pegaza, yeti, smoka czy jednorożca zna każdy z nas. Ale nosochody, ptak rok czy baku zapewne niejednego zaskoczą. Może to być świetna zachęta do odszukania tych mniej znanych legend i poznania ich bohaterów. Grupa zwierząt „wyklętych” wprowadzi nas natomiast w świat przesądów i wierzeń ludowych. Co zwiastował puszczyk? Czego symbolem był kruk? W jaki sposób dzieci straszyły się skorkiem pospolitym? To tu znajdziecie tego typu ciekawostki!

Narwańcy, samotnicy, uwodziciele
Narwańcy, samotnicy, uwodziciele

Nie zabraknie też śmiechu i żartów! W rozdziale „niedoścignione” próżno szukać geparda, sokoła czy żaglicy! To znaczy ich nazwy tu jak najbardziej znajdziecie, ale wizerunku już nie – są tak szybkie, że autorka nie zdążyła ich narysować! Z podobnym problemem spotkamy się w rodzinie zwierząt skocznych. Jak myślicie, dlaczego?

„Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują” to książka, która nie tylko uczy, ale przede wszystkim bawi! Nietypowy podział zwierzaków, zabawne, momentami karykaturalne rysunki oraz garść ciekawostek nie z tej ziemi z pewnością przyciągną uwagę dzieci. Znajdziecie tu też sporo wartościowej treści, m.in. rozdział o zwierzętach zagrożonych, które bez naszej pomocy szybko znajdą się w rozdziale o gatunkach nieodżałowanych! Pragnę jednak uprzedzić – jeśli szukacie lektury z dużą ilością merytorycznych informacji, to tu tego nie będzie. Jest to głównie książka obrazkowa, w której owszem, będzie dużo ciekawostek, jednak jest to przede wszystkim atlas dla dzieci, nie zaś podręcznik.

Zarówno mi, jak i Kubie atlas „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy…” bardzo przypadł do gustu. Przegląda się go przyjemnie – jest kolorowy, zabawny i interesujący. Polecam wszystkim dzieciom ciekawym świata. Jego nietypowa forma wydania sprawia, że nawet młodsze przedszkolaki z ogromną przyjemnością będą po tę lekturę sięgać! Tym samym Czytelnicze Podwórko umieszcza tę książkę w kategorii od 3. roku życia. Gorąco polecamy!

Metryczka:
  • autor – Adrienne Barman
  • ilustrator – Adrienne Barman
  • tłumacz – Maciej Byliniak
  • wydawnictwo – Dwie Siostry
Szukacie podobnych książek? Zajrzyjcie tu:

Książki dla dzieci ciekawych świata – zestawienie

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci