Jak Grinch skradł Swięta!
3+,  5+,  7+,  Książki

Jak Grinch skradł Święta! – recenzja

Grinch. Zna go chyba każde amerykańskie dziecko, a i w Europie jego postać stała się mocno rozpoznawalna. Książka o tym, jak zaplanował ukraść święta wszystkim mieszkańcom Ktosiowa, została trzykrotnie zekranizowana, a jej tłumaczenia ukazały się w wielu krajach na całym świecie. W tym roku, nieco ponad miesiąc przed Wigilią, w końcu ukazała się także w Polsce i to w mistrzowskim tłumaczeniu Michała Rusinka. Macie ochotę przyjrzeć się jej bliżej? No to zerknijcie do naszej recenzji! Oto „Jak Grinch skradł Święta!” – pachnąca farbą drukarską nowość wydawnictwa Kropka!

„Każdy mieszkaniec Ktosiowa bardzo lubił czas Świąt.

A Grinch, co żył za Ktosiowem? Ależ SKĄD!

Grinch Świąt nienawidził! Nikt nie wie dlaczego.

I lepiej nie pytać dlaczego, kolego. (…)

Ja sądzę – a sprawę dogłębnie badałem –

Że serce miał Grinch dwa rozmiary za małe.”*

Tak zaczyna się ta historia. Nie da się ukryć, serce Grincha było nie tylko małe, ale także przebiegłe i zimne jak lód. W końcu kogo stać by było na to, by uknuć spisek, mający pozbawić wszystkie Ktosięta radości, płynącej z bożonarodzeniowego poranka. Grinch przez pięćdziesiąt trzy lata gromadził w sobie niechęć do kolędowania, prezentów, świątecznych życzeń i ktosięcego śmiechu. Teraz zaś zaplanował zbrodnię doskonałą. Przebrał się za Świętego Mikołaja i zaprzągłszy do sań swego psa, ruszył do Ktosiowa rujnować święta! Czy uda mu się ukraść wszystkie prezenty i bożonarodzeniowe skarpety? I czy wraz z nimi skradnie z całego Ktosiowa świąteczną atmosferę? Sprawdźcie sami!

Jak Grinch skradł Swięta!
Jak Grinch skradł Swięta!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Jak Grinch skradł Święta!” to wspaniała opowieść o istocie Bożego Narodzenia i o tym, co składa się na niepowtarzalność i wyjątkowość tego czasu. Historia skradzionych ktosięcych prezentów stanie się dla czytelników idealnym wyjściem do dyskusji na temat tego, co tak naprawdę jest najważniejsze w tym  świątecznym okresie. Każdy, czy to mały czy duży, będzie mógł sobie odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że jego sercu zaczynają gościć święta.

Nie sposób mówić o tej książce, nie wspominając o rewelacyjnym tłumaczeniu Michała Rusinka. Tłumaczenie pisanych wierszem historii jest bowiem nie lada zadaniem. Nie wystarczy tu przełożyć słów z jednego języka na drugi, ale trzeba zadbać o to, by przenieść sens i atmosferę, a następnie ubrać w rym i rytm. Panu Michałowi udało się to zrobić z kunsztem po prostu mistrzowskim! Czytanie tekstu na głos jest wielką przyjemnością, a aura, która powstaje wokół czytanej historii jest naprawdę bajeczna.

Z największą przyjemnością i ciepłem w sercu polecam tytuł „Jak Grinch skradł Święta!” absolutnie każdemu. Nie sposób nie pokochać tej książki, bez względu na to, czy ma się cztery lata, czy sto!

Jak Grinch skradł Swięta!
Jak Grinch skradł Swięta!
Metryczka:
  • autor – Dr. Seuss
  • ilustrator – Dr. Seuss
  • tłumacz – Michał Rusinek
  • Wydawnictwo Kropka

*cytat pochodzi z książki „Jak Grinch skradł Święta!” – Dr. Seuss, wyd. Kropka, 2023

Link do strony wydawnictwa:

https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/89-jak-grinch-skradl-swieta


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci