Dzielne przedszkolaki - Ahoj przygodo!
3+,  5+,  Książki

Dzielne przedszkolaki – Ahoj przygodo! – recenzja

„Dzielne przedszkolaki – Ahoj przygodo!” to literacki debiut Pani Pauliny Kryszczak. Pani Paulina jest mamą 5-latki i do napisania książki skłoniła ją epidemia koronawirusa i zamknięcie przedszkoli. Dla wszystkich był to zapewne trudny czas,  warto jednak w sytuacjach nadzwyczajnych mimo wszystko znaleźć w sobie motywację do spełnienia marzeń czy realizacji długo odkładanych planów. Dla Pani Pauliny tęsknota córki za rówieśnikami zaowocowała w twórczy sposób. Książka, która powstała jest właśnie o kolegach i koleżankach z przedszkolnej grupy córki autorki. Zajrzyjcie razem z nami do tej lektury!

W książce poznamy Antka, jego przedszkolnych kolegów i koleżanki oraz panie nauczycielki. Grupa jest zgrana i bardzo lubi spędzać ze sobą czas. Pewnego dnia, w czasie wycieczki do stadniny, dzieci znajdują tajemnicze drzwi, które zabierają je na… bezludną wyspę! Tam w butelce przedszkolaki znajdują list od dzielnego Johna, któremu piraci ukradli skarb. John prosi dzieci o pomoc, gdyż chciałby złoto i klejnoty rozdać potrzebującym. Czy dzieci podołają zadaniu? Czy stawią czoła złym piratom? Jak zakończy się ta historia?

„Dzielne przedszkolaki – Ahoj przygodo!” to prosta lektura dla dzieci w wieku 3-5 lat. Jest napisana z perspektywy Antka – rezolutnego przedszkolaka. Autorka do stworzenia bohaterów swojej opowieści inspirowała się dziećmi z otoczenia jej córki. Nie są to postaci przekoloryzowane. Jak większość dzieci mają wady i zalety, uwielbiają jeść frytki czy słodycze oraz różnie reagują na sytuacje, których doświadczają. Narracja jest bardzo prosta, językiem zbliżona do wypowiedzi dzieci w wieku przedszkolnym, pomoże więc nawiązać relację pomiędzy czytelnikiem a bohaterem książki.

Dzielne przedszkolaki - Ahoj przygodo!
kolorowanka

Ilustracje, które zobaczymy w książce są jednocześnie kolorowankami. Był to zabieg celowy, przez co dzieci mają szansę spersonalizować swoją książeczkę. Każdy mały czytelnik będzie mógł ubrać bohaterów w barwy zgodne ze swoimi wyobrażeniami i pomysłami. Dodam, że wyspa, na której znalazły się dzieci jest magiczna i nic nie jest na niej oczywiste. Tym bardziej można puścić wodze fantazji i pokolorować obrazki według swojego „widzi mi się”.

Tak jak wspominałam, książka „Dzielne przedszkolaki – Ahoj przygodo!” jest pierwszym dziełem Pani Pauliny. Pomysł na historię jest ciekawy, sama opowieść spodoba się młodszym przedszkolakom i właśnie do takich jest ona adresowana. W tekście zdarzają się niewielkie błędy, ale proszę pamiętać, że książeczka była wydana samodzielnie przez autorkę, co jest niemałym wysiłkiem! Odrobinę ubolewam nad tym, że czcionka nie jest przystosowana dla dzieci zaczynających przygodę z samodzielnym czytaniem, ale być może w drugiej części tekst będzie bardziej przyjazny początkującym czytelnikom 😊 !

Polecam książkę „Dzielne przedszkolaki – Ahoj przygodo!” dzieciom od 3. do 5. roku życia.

kolorowanka
„Dzielne przedszkolaki – Ahoj przygodo!” to literacki debiut Pani Pauliny Kryszczak