Opowieści o kotach, które rządziły światem
12+,  5+,  7+,  9+,  Książki

Opowieści o kotach, które rządziły światem – recenzja

Całkiem niedawno pokazywałam Wam książkę „Opowieści o psach, które ratowały świat”. Dziś chciałabym podzielić się z Wami tytułem, który opowiada o kotach. Muszę przyznać, że kocie zasługi jako towarzyszy człowieka są nieco pomijane. Zdecydowanie częściej mówi się oraz pisze o psich bohaterach. Na szczęście Kimberlie Hamilton postanowiła to zmienić i stworzyła książkę w całości poświęconą niezwykłym kotom, bez których losy ludzi nie byłyby takie same. Zajrzyjcie razem z nami do „Opowieści o kotach, które rządziły światem”.

Koncepcja obu tytułów z tej serii jest bardzo podobna. „Opowieści o kotach, które rządziły światem” to książka, w której znajdziecie historie trzydziestu niezwykłych kocich bohaterów, pomiędzy które wplecione zostały różne ciekawostki, związane z mruczącymi towarzyszami człowieka. Dzięki niezwykłym opowiadaniom poznacie pierwszego bionicznego kota Oscara, który pomimo bardzo ciężkiego wypadku nie poddał się i z pomocą wspaniałych ludzi wrócił do zdrowia bogatszy o aż DWIE protezy łap. Przeczytacie także o pierwszej kociej baletnicy, pierwszej kociej więźniarce w Tower, pierwszej futrzastej naczelniczce stacji kolejowej, a nawet pierwszej astrokotce! Każda z przytoczonych przez autorkę historii jest naprawdę niezwykła, jednak są wśród nich takie, które szczególnie nas ujęły! Pozwólcie, że przytoczymy dwie, które najbardziej zapadły nam w pamięć.

Wiele mówi się o wierności psów, jednak mało jest historii, które pokazują jak odważne i oddane potrafią być koty. Postawa Faith, pewnej kotki z Anglii jest świetnym przykładem jak wielkie serca mają te zwierzęta. Faith wraz ze swoim kociątkiem mieszkała w pewnym kościele. Gdy pod nieobecność proboszcza budynek został zbombardowany, nikt nie przypuszczał, że zdarzy się cud. Proboszcz i okoliczni mieszkańcy byli przekonani, że kocia rodzina nie przetrwała niemieckiego nalotu. Jak wielkie musiało być ich zdziwienie, gdy okazało się, że Faith nie tylko przeżyła, ale nie odstąpiła swojego malucha na krok, osłaniając go własnym ciałem!

Opowieści o kotach, które rządziły światem
Opowieści o kotach, które rządziły światem
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Nie jest to jednak jedyna historia, dowodząca niezwykłej odwagi i wierności miauczących pupili. Pitoutchi to miniaturowy kotek, który tak kochał swojego człowieka, że narażając własne życie postanowił wyprowadzić w pole niemieckich żołnierzy podczas I wojny światowej. Gdy porucznik Lekeux wraz ze swoim kotem utknął w kryjówce w leju po bombie, Pitoutchi nie wahał się ani chwili. Słysząc kroki zbliżających się wrogów wyskoczył z dołu, by odwrócić ich uwagę i zapewnić bezpieczeństwo swojemu towarzyszowi. Przyznajcie, że taka odwaga zasługuje na medal!

„Opowieści o kotach, które rządziły światem” to zbiór opowieści, z których każda jest inna. Znajdziecie wśród nich historie zabawne, wzruszające, zadziwiające, a nawet mrożące krew w żyłach. Każda z nich dowodzi niezwykłego charakteru kocich towarzyszy. Dla urozmaicenia lektury poszczególne rozdziały przeplatają się z różnymi ciekawostkami. Przeczytacie tam między innymi o niezwykłych cechach kociej anatomii, przesądach czy wierzeniach, związanych z kotami, a nawet o sposobach, w jaki koty okazują swoją sympatię.

Pisząc o „Opowieściach o kotach, które rządziły światem”, nie sposób nie wspomnieć o ilustracjach. Obie książki z tej serii zilustrowane zostały przez 17 grafików, którzy tworzą z wykorzystaniem różnych stylów i technik, co wprowadza powiew świeżości do lektury. Znajdziecie tu zarówno kocie portrety inspirowane malarstwem japońskim, jak i nieco naiwne, proste rysunki, kojarzące się z dziecięcymi malunkami. I choć każda praca jest inna, to całość jest spójna i bardzo przyjemna.

Gorąco polecam „Opowieści o kotach, które rządziły światem” wszystkim czytelnikom od 6. roku życia.

Opowieści o kotach, które rządziły światem
Opowieści o kotach, które rządziły światem
Opowieści o kotach, które rządziły światem
Metryczka:
  • autor – Kimberlie Hamilton
  • ilustrator – Allie Runnion, Andrew Gardner, Becky Davies, Charlotte Archer, Emma Jayne, Holly Sterling, Hui Skipp, Jessica Smith, Katie Wilson, Lily Rossiter, Michelle Hird, Nan Lawson, Olivia Holden, Rachel Allsop, Rachel Sanson, Risa Rodil, Sam Loman
  • tłumacz – Małgorzata Bortnowska
  • wydawnictwo – Znak Emotikon
Recenzję drugiej ksiażki z tej serii znajdziecie tu:

Opowieści o psach, które ratowały świat – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *