Co budują zwierzęta?
3+,  5+,  7+,  9+,  Książki,  Popularno-naukowe

Co budują zwierzęta? – recenzja

Otaczający nas świat jest niezwykle fascynujący. Dzieci, kierując się swoją ogromną ciekawością, z wielką przyjemnością poznają zwyczaje, panujące w przyrodzie. Naszą rolą jest tę cudowną ciekawość podsycać i zachęcać nasze pociechy od odkrywania wszystkiego tego, co nowe i nieodkryte. Bardzo cieszę się, że wśród książek dla dzieci pojawia się coraz więcej tytułów, które pomagają w rozbudzaniu zainteresowania przyrodą. Dziś chciałabym Wam pokazać wybitną książkę Emilii Dziubak, która łączy cenne walory edukacyjne z fenomenalnymi ilustracjami! Zajrzyjcie razem z nami do publikacji „Co budują zwierzęta?” i przyjrzyjcie się wybitnym architektom, którzy wcale nie kończyli politechniki!

Większość z nas wie, że lis mieszka w norze, wiewiórka w dziupli, zaś niedźwiedź w gawrze. Z pewnością znajdą się jednak wśród zwierząt takie, które zaskoczą Was swoim mieszkaniem! Emilia Dziubak postanowiła stworzyć niezwykłą książkę, w której pokaże najciekawsze, najokazalsze i najbardziej zaskakujące mieszkania różnych stworzeń. „Co budują zwierzęta?” to ciekawa edukacyjna propozycja dla dzieci, która zabierze małych czytelników w niezwykłą przyrodniczą podróż.

Na początku czeka Was słowo wstępu. Autorka zapozna małych czytelników z legendą, dzięki której z łatwością rozszyfrujecie, czy dana konstrukcja jest domem naziemnym, podziemnym czy może osiedlem mieszkalnym lub budowlą przenośną. Następnie przyjrzycie się przeróżnym materiałom, z których zwierzęta budują swoje schronienia. Teraz jesteście już gotowi do odkrywania sekretów architektury świata zwierząt!

Co budują zwierzęta?
Co budują zwierzęta?
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Na poszczególnych stronach pięknego atlasu „Co budują zwierzęta?” zajrzycie zarówno do gniazd ptaków, budowli przeróżnych owadów, jak i do domów ssaków czy zwierząt podwodnych. Wśród konstrukcji nie zabraknie nawet niezwykłych mieszkań, które pełnią funkcję kamuflażu. Każdej, wspominanej w książce budowli towarzyszy bardzo okazała ilustracja oraz pełny zaskakujących ciekawostek opis. Dzięki temu korzystanie z atlasu jest naprawdę ogromną  przyjemnością!

Wspólnie z autorką zajrzycie do domu wikłacza czy krawczyka. Te małe ptaszki z rzemieślniczą wręcz precyzją szyją swoje mieszkania, idealnie dostosowując je do swoich potrzeb. Sprawdzicie także w jaki sposób dzioborożce chronią swoje potomstwo przed drapieżnikami. Jednak najbardziej zaskakującym ptasim mieszkaniem jest naszym zdaniem kopiec nogala zmiennego. Ta niezwykła konstrukcja naziemna może mieć nawet 10 metrów średnicy! Co ciekawe, pełni ona nie tylko rolę domu, ale jest także inkubatorem, dzięki czemu nogale nie musza wysiadywać swoich jaj.

W kolejnej części książki przyjrzycie się konstrukcjom, w których mieszkają owady. Sprawdzicie jak swoje gniazda budują osy, pszczoły czy różne gatunki mrówek. Przyjrzycie się zwyczajom, panującym w mrowiskach mrówek legionistek czy mrówek grzybiarek. Dowiecie się także dlaczego termity są tak zmyślnymi architektami, że zainspirowały pewnego inżyniera przy projektowania centrum handlowego w Zimbabwe.

Co budują zwierzęta?
Co budują zwierzęta?
Co budują zwierzęta?

Bardzo ciekawy jest rozdział, poświęcony siedzibom pająków. Przyjrzycie się pajęczym gladiatorom, którzy w niezwykle oryginalny sposób zdobywają pożywienie. Dowiecie się także jak pająk topik wykorzystuje swoją pajęczynę do oddychania. Sprawdzicie również, które pajęczaki budują niezwykłe naziemne korytarze! Muszę przyznać, że bardzo zaskoczyła nas na ogromna różnorodność pajęczych mieszkań!

W atlasie „Co budują zwierzęta?” nie mogło zabraknąć podziemnych konstrukcji mniej i bardziej znanych ssaków. Sprawdzicie jakie pomieszczenia znajdziecie w domach nieświszczuka, golca piaskowego czy kreta. Dowiecie się także w jaki sposób ryjówki czy nornice dbają o stały dostęp do pożywienia. I choć wiele ze wspomnianych w tej części zwierząt z pewnością znacie, to jestem przekonana, iż ciekawostki z ich życia będą dla Was dużym zaskoczeniem.

Muszę przyznać, że jestem bardzo zaskoczona książką Emilii Dziubak. Oczywiście, po atlasie autorstwa tej utalentowanej graficzki spodziewałam się niezwykłych ilustracji i tu nie było żadnej niespodzianki. „Co budują zwierzęta?” to tytuł pełen fenomenalnych rysunków! Każdy obrazek jest niezwykle staranny i bardzo szczegółowy, dzięki czemu z ogromną dokładnością prezentuje domy poszczególnych zwierząt. Jednak tym, co wprawiło nas w prawdziwe osłupienie była treść, towarzysząca grafikom. Każdy opis pełen jest ciekawych faktów i zaskakujących ciekawostek, dzięki czemu książka ma ogromne walory edukacyjne. Co ważne, w tekście przeczytacie nie tylko o samych budowlach, ale także o niezwykłych zwyczajach ich mieszkańców. Szczególną uwagę autorka poświęciła mrówkom, pszczołom, termitom, kretom i bobrom, które zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych bohaterów książki. Sprawdzicie, jaki podział ról panuje w mrowisku, jak bobry budują spiżarnie oraz jakie cechy anatomiczne umożliwiają kretom życie pod ziemią. Z pewnością wiele faktów z życia tych zwierząt będzie dla Was nowością!

„Co budują zwierzęta?” to jedna z ciekawych pozycji na rynku przyrodniczych książek dla dzieci. Połączenie przepięknych grafik Emilii Dziubak z niezwykle ciekawym tekstem jest gwarancją wspaniałej zabawy, pełnej zaskoczeń otaczającą nas przyrodą. Gorąco polecam tę książkę wszystkim dzieciom już od 4. roku życia.

Co budują zwierzęta?
Co budują zwierzęta?
Co budują zwierzęta?
Co budują zwierzęta?
Metryczka:
  • autor – Emilia Dziubak
  • ilustrator – Emilia Dziubak
  • wydawnictwo – Nasza Księgarnia

https://www.gandalf.com.pl/

https://www.gandalf.com.pl/k/dla-dzieci-i-mlodziezy/


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *