Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość
3+,  5+,  Książki,  Picturebooki

Dusia i Psinek. Wielka miłość – recenzja

Jesteśmy wielkimi wielbicielami twórczości Justyny Bednarek. Książki dla dzieci jej autorstwa są zawsze zabawne i wartościowe! O dziwo seria o Dusi i Psinku-Świnku jakoś nam umknęła. Gdy zobaczyłam w księgarni cudną, różową okładkę najnowszej części pt.: „Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość” po prosu nie mogłam się oprzeć. Może to dlatego, że jestem mamą dwóch chłopców i różowe książki raczej u nas nie bywają 😊. Okazało się, że była to decyzja trafiona w dziesiątkę. Kuba przygody Dusi połknął jednym tchem, a ja mogłam nacieszyć oko lekturą bardziej „dziewczyńską”. Zapewniam jednak, że chłopcy będą się zaczytywać tą książką równie chętnie co dziewczęta! Zajrzyjcie razem z nami do tego opowiadania Justyny Bednarek.

Rodzina Dusi staje przed nie lada wyzwaniem. Od kiedy mama zmieniła pracę nie ma jak odbierać córeczki. Jak sama mówi – pracuje na końcu świata i nie zdążyłaby wrócić przed zamknięciem przedszkola. No a tata wyjeżdża w delegację. Co tu zrobić? Może Dusię odbierać będzie Psinek-Świnek? Pomysł wydaje się znakomity, ale dziewczynka ma wrażenie, że mama nie jest nim zachwycona. Na szczęście z ratunkiem przychodzą dziadkowie Dusi. Gdy przyjeżdżają dziewczynka szybko się przekonuje, że babcia z dziadkiem muszą się bardzo mocno kochać! Dziadek ćwiczy codziennie, by móc nosić babcię na rękach, starsza pani natomiast z miłości upiekłaby nawet sernik (choć zupełnie jej to nie wychodzi). Tylko pozazdrościć!

Następnego dnia okazuje się, że do przedszkolnej grupy Dusi dołączył nowy kolega. Klaudiusz przyniósł ze sobą pudło zabawek, nosił modne okulary i podarował dziewczynce piękną, różową lalkę. Czy to już ta wielka miłość, o której mówili dziadkowie? Szkoda tylko, że Tomek (przyjaciel Dusi) sprawiał wrażenie nieco obrażonego. Czy to przez to, że poczęstowała Klaudiusza swoim plackiem ziemniaczanym? Wszystko zapowiadało się pięknie, Klaudiusz zadeklarował się nawet, że się z Dusią ożeni, gdy będzie dorosły. Nieoczekiwanie w zabawie dziewczynka straciła jeden ze swoich warkoczy. Tak to już jest, gdy przed zabawą nie ustali się, że we fryzjera bawimy się tylko na niby! Czy wielka miłość przetrwa tę próbę? Sprawdźcie sami!

Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość
Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość” to bardzo ciekawa i pouczająca historia. Mali czytelnicy nauczą się rozróżniać przejściowe zauroczenie od prawdziwej przyjaźni. Zobaczą też, że wielka i prawdziwa miłość przetrwa wszystko (nawet brak jednego warkoczyka). Justyna Bednarek jak zwykle stworzyła bardzo zabawne opowiadanie, które pokazuje świat oczami kilkulatka. Dodam jeszcze, że postać Psinka-Świnka mnie po prostu urzekła, choć przytulanka wbrew tytułowi nie jest tu wcale głównym bohaterem.

Opowieści towarzyszą staranne i bardzo kolorowe ilustracje Marty Kurczewskiej. Postaci, stworzonych przez ilustratorkę nie da się nie lubić! Każdy bohater budzi dużą sympatię (no, może z wyjątkiem Klaudiusza – choć nie można mu odmówić pewnego uroku). Patrząc na kolory można odnieść wrażenie, że jest to książka skierowana do dziewczynek. Uwierzcie mi jednak, że historia zaciekawi także chłopców. Jakby nie było mamy tu też męskich bohaterów, których rola w opowiadaniu jest ogromna! Jest bohaterski dziadek, przyjacielski Tomek, no i oczywiście Klaudiusz!

„Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość” to opowiadanie, po które śmiało można sięgnąć z dziećmi już od 3. roku życia. Prosty język, duże obrazki i ciekawa fabuła zainteresują zarówno młodszych, jak i tych ciut starszych czytelników. Polecamy!

Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość
Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość
Justyna Bednarek
Metryczka:
  • autor – Justyna Bednarek
  • ilustrator – Marta Kurczewska
  • wydawnictwo – Nasza Księgarnia
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci