12 ważnych emocji
5+,  7+,  9+,  Książki

12 ważnych emocji – recenzja

Emocje są nieodłącznym elementem naszego życia. Dla dzieci mogą być one niezrozumiałe czy trudne w ocenie. Należy jednak przyjąć za fakt, że są one niezwykle istotne i warto je w pewien sposób oswoić. Często trudno jest nam rozmawiać o emocjach z dziećmi. W końcu bywa, że nawet nam, dorosłym, ciężko jest sobie z nimi poradzić. Na szczęście jest książka „12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym co czujemy”. Będzie ona cenną wskazówką jak bezpiecznie przeprowadzić dzieci przez świat uczuć. Zajrzyjcie razem z nami do tej wartościowej książki.

Czym jest duma? Dlaczego czasami wstyd odbiera nam mowę?  Dlaczego strach ma wielkie oczy? Co zrobić, gdy wydaje się, że nic zrobić nie można? Czym różni się współczucie od litości? Czy można nauczyć się bycia zadowolonym?  I skąd bierze się radość? O tym wszystkim przeczytacie w książce „12 ważnych emocji”. Znajdziecie tam dwanaście absolutnie niesamowitych, ciepłych i bardzo wartościowych opowiadań. Każde z nich napisane zostało przez innego, polskiego autora. I wszystkie są wyjątkowe!

Każdy rozdział poświęcony jest innemu uczuciu. Poznacie w nich różnych bohaterów, którzy postawieni zostali w mniej lub bardziej trudnych sytuacjach. Marcin zgłosił się do olimpiady, ale nie doczytał, że są to zawody sportowe (a sport to coś, czego bardzo nie lubił). Pan Gerard był bardzo samotny, przez co złościł się na wszystkich wokoło, nawet jeśli w niczym mu nie zawinili. Ola w zasadzie bez przerwy była z czegoś niezadowolona, przez co koleżanki przestały się z nią bawić. Bartek był najlepszym uczniem w klasie, przynajmniej do momentu, kiedy w szkole pojawił się Michał. Co czuły postacie powołane do życia przez autorów opowiadań? Jak poradziły sobie ze swoimi problemami? Sprawdźcie sami!

12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy
12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Muszę przyznać, że z ogromną przyjemnością czytaliśmy opowiadania, zebrane w książce „12 ważnych emocji”. Cieszę się, że autorzy poświęcili bardzo dużo uwagi poszczególnym uczuciom. Mali czytelnicy nie tylko dowiedzą się skąd biorą się poszczególne emocje, ale przeczytają także jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy. Co ważne, w książce nie tylko uczucia będą odgrywały główną rolę. Autorzy w bardzo staranny sposób dobrali sytuacje, o których piszą w swoich opowiadaniach. Przeczytamy tutaj zarówno o niepełnosprawności, jak i o samotności, pomaganiu słabszym, wspieraniu się nawzajem, a nawet o napiętych relacjach między rodzicami czy trudnościach w kontaktach z rówieśnikami. Dzięki temu przekaz książki jest niezwykle uniwersalny, a opowiadania będą pomoce w bardzo wielu trudnych sytuacjach.

To ważne, by uczyć maluchy już od najmłodszych lat, że emocje są bardzo ważnym elementem ich życia. Nie należy ich tłumić ani unikać – wręcz przeciwnie! W końcu to one pozwalają nam ocenić sytuację, w której się znajdujemy. Są w pewnym sensie naszym buforem bezpieczeństwa. Pozwalają nam także cieszyć się sukcesami czy uporać się z problemami. Ważne, aby umieć je rozpoznać i oswoić. Jestem pewna, że książka „12 ważnych emocji” będzie bardzo cenną lekcją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Opowiadania są napisane prostym, przystępnym i przyjaznym dzieciom językiem. Każdej historii towarzyszą bardzo ładne i kolorowe ilustracje, które z niezwykłą starannością odzwierciedlają uczucia głównych bohaterów. Dzięki temu przekaz będzie czytelny nawet dla najmłodszych dzieci.

Gorąco polecam książkę „12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy” czytelnikom od 5. roku życia.

12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy
12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy
12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy
12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy
Metryczka:
  • autor – Anna Sójka, Maria Szarf, Maria Ewa Letki, Eliza Piotrowska, Renata Piątkowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Liliana Fabisińska, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka, Joanna Krzyżanek, Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Frączek
  • ilustrator – Eluta Kidacka
  • wydawnictwo – Centrum Edukacji Dziecięcej
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *