Podwodny świat
5+,  7+,  9+,  Książki,  Picturebooki

Podwodny świat. Opowieść o Jacques’u Cousteau – recenzja

Jacques Cousteau był człowiekiem wszechstronnym i niezwykle uzdolnionym. Już od dziecka fascynowały go morza i oceany. Od najmłodszych lat interesował się również kinematografią i budową maszyn. Połączenie i rozwijanie tych dziecięcych pasji sprawiły, że stał się on prawdopodobnie najsławniejszym badaczem mórz i oceanów, podróżnikiem i obrońcą morskiego świata. Filmy i zdjęcia z jego podmorskich wypraw przez lata inspirowały wielu młodych ludzi do odkrywania ekosystemów, które skrywają się pod wodą. Bardzo ucieszyłam się, gdy zobaczyłam, że wydawnictwo Tekturka postanowiło wydać jego biografię. „Podwodny świat. Opowieść o Jacques’u Cousteau” to książka dla dzieci, która pokazuje, że warto rozwijać swoje pasje i podążać za marzeniami. Zajrzyjcie razem z nami to tej cudownej lektury.

Woda od zawsze fascynowała Jacques’a. Chłopiec marzył, by pływać razem z rybami i odkrywać podwodne tajemnice. Gdy przeczytał opowieść o mężczyźnie, który oddychał pod wodą dzięki specjalnej rurce, postanowił za jego przykładem skonstruować odpowiedni sprzęt do nurkowania. Niestety, pierwsze eksperymenty nie zakończyły się sukcesem. Nie ostudziło to jednak zapału Jacques’a.

Każdego dnia chłopiec rozwijał swoje pasje. Uwielbiał poznawać budowę przeróżnych konstrukcji i maszyn. W wolnych chwilach lubił także tworzyć filmy. Za zaoszczędzone pieniądze Jacques kupił swoją pierwszą kamerę i nagrywał otaczający go świat. Jego wytrwałość w dążeniu do celu oraz niezwykły prezent od przyjaciela sprawiły, że pewnego dnia Jacques spełnił swoje marzenia! Otrzymane od kolegi okulary do pływania pod wodą umożliwiły Jacques’owi nurkowanie wśród ryb i poznawanie podwodnego świata. Chcecie wiedzieć więcej o niezwykłych przygodach Jacques’a Cousteau? Koniecznie przeczytajcie książkę „Podwodny świat”. Jestem pewna, że ta fascynująca historia urzeknie Was tak samo jak mnie!

Podwodny świat
Podwodny świat
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Podwodny świat. Opowieść o Jacques’u Cousteau” to historia, która niesie ze sobą bardzo wartościowe przesłanie. Przede wszystkim pokazuje ona dzieciom, że warto rozwijać swoje pasje, gdyż to właśnie one sprawiają, że spełniają się nasze marzenia i poszerzają się nasze horyzonty. Niewinne marzenie Jacquesa, by pływać wśród morskich stworzeń sprawiło, że jako dorosły stał się on jednym z najsławniejszych odkrywców morskich ekosystemów. To właśnie Jacques Cousteau testował pierwowzór współczesnych masek do nurkowania. Co więcej, jest on uznawany za wynalazcę pierwszego akwalungu. Nie jest to jednak jedyny wartościowy przekaz tej historii!

Jacques Cousteau był uważny obserwatorem natury. Z książki „Podwodny świat” dowiemy się, że w czasie swoich wypraw zauważył on, że coraz więcej morskich zwierząt i roślin choruje. Wrodzona dociekliwość Jacques’a sprawiła, iż szybko dotarł on do przyczyny niepokojących zmian. Gdy zauważył, że za degradację środowiska odpowiada człowiek, rozpoczął walkę o czystość mórz i oceanów. Do teraz Jacques’a Cousteau postrzega się jako rzecznika morskich ekosystemów!

Uważam, że książka „Podwodny świat” to bardzo wartościowa i niezwykle piękna lektura. Fabuła urzeka, a przy tym jest niezwykle pouczająca. Nie mogłabym nie wspomnieć o wspaniałych ilustracjach. Eric Puybaret stworzył na każdej ze stron prawdziwe arcydzieła. Mnie najbardziej zachwyciła rozkładówka, przedstawiająca nurkowanie z akwalungiem! Ilustracje pokazujące ekspedycje Jacques’a naprawdę zarażają miłością do odkrywania podwodnego świata.

Gorąco polecam książkę „Podwodny świat” każdemu marzycielowi! Dodaje ona skrzydeł, zaraża pozytywną energią, a do tego pokazuje, że na człowieku spoczywa ogromna odpowiedzialność za otaczające nas środowisko. Będzie to świetna lektura dla wszystkich dzieci od 6. roku życia.

Podwodny świat
Podwodny świat
Metryczka:
  • autor – Jennifer Berne
  • ilustrator – Eric Puybaret
  • tłumacz – Agata Mietlicka
  • wydawnictwo – Tekturka
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *