Albercie, ty złodzieju!
3+,  5+,  7+,  Książki

Albercie, ty złodzieju! – recenzja

Albert Albertson to chłopiec, w którym każdy mały czytelnik ma szansę rozpoznać siebie. Jest ciekawy świata i uwielbia bawić się z rówieśnikami. Zdarzają się czasem sytuacje, w których się boi bądź złości. Z reguły jest jednak pogodnym kilkulatkiem, dla którego każdy dzień jest wielką przygodą. Co spotka tym razem tytułowego bohatera książki „Albercie, ty złodzieju!”? Sprawdźcie razem z nami, co kryje w sobie najnowsza historia o Albercie!

Albert lubi spędzać czas w domku na drzewie, który wybudował wraz z Miką i innymi dziećmi. Jest tam wszystko, co być powinno – puszka ze smakołykami, lina, narzędzia, a nawet prawdziwa flaga! Dzieci czują się współodpowiedzialne za swoje ukochane miejsce zabaw, dlatego też każdego wieczoru zabezpieczają wejście do domu specjalnym łańcuchem, zamykanym na kłódkę. I to nie byle jaką! Klucz do niej jest wielki i błyszczący!

Pewnego dnia Albert spotyka Mikę, która jest bardzo zła. Bez jakichkolwiek wyjaśnień atakuje Alberta mówiąc, że jest on złodziejem i bardzo ją rozczarował. Co jest powodem tak nietypowego zachowania dziewczynki? Zniknął klucz do domku, a Albert był ostatnim, który tego dnia bawił się na drzewie. Chłopiec próbuje wytłumaczyć przyjaciółce, że nie zabrał klucza i jej oskarżenie sprawia mu wielką przykrość. Dziewczynka jednak nie wierzy Albertowi. Mało tego – opowiada o kradzieży klucza wszystkim dzieciom w okolicy, przez co chłopiec na każdym kroku jest wytykany palcami. Jak się skończy ta historia? Czy Albert zdoła przekonać dzieci, że nie ma ze zniknięciem klucza nic wspólnego? Sprawdźcie sami!

Albercie, ty złodzieju!
Albercie, ty złodzieju!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Albercie, ty złodzieju!” to bardzo wartościowa opowieść, która uczy czytelników jak trudno cofnąć raz wypowiedziane słowa. Mika, przekonana o winie Alberta, mówi kolegom i koleżankom o kradzieży klucza. Dzieci wierzą dziewczynce i z łatwością bardzo negatywnie oceniają zachowanie kolegi. Czy jednak mają rację? Gdy patrzymy na reakcję Alberta można odnieść wrażenie, że do zniknięcia klucza musiało dojść w inny sposób.

Dzieci będą miały szansę przekonać się jak po rzuceniu oskarżeń reagują wszystkie strony zaangażowane w konflikt. Autorka świetnie przedstawia emocje zdenerwowanej Miki, niepocieszonych zaginięciem klucza przyjaciół naszych bohaterów oraz Alberta, którym targa poczucie krzywdy i niesprawiedliwości. Jestem przekonana, że po lekturze książki „Albercie, ty złodzieju!” każdy mały czytelnik zawsze będzie starał się wyjaśnić problematyczną sytuację zanim wskaże winnego.

Gunilla Bergström stworzyła fantastyczną opowieść. Cieszę się, że książki o Albercie pokazują, że świat dzieci nie zawsze jest prosty i nieskomplikowany! To bardzo ważne, by małych czytelników traktować poważnie i poruszać z nimi również trudne, mniej popularne tematy. Opowiadanie „Albercie, ty złodzieju!” będzie świetnym wstępem do rozmowy z dzieckiem o tym, jakie problemy mogą pojawić się w relacjach z rówieśnikami. Jest to bardzo wartościowa historia, szczególnie potrzebna w naszych czasach, gdy coraz więcej mówi się o falach „hejtu” wśród starszych dzieci i młodzieży.

Na koniec dodam, że książka „Albercie, ty złodzieju!” jest napisana prostym, zrozumiałym nawet dla młodszych dzieci językiem. Opowiadaniu towarzyszą bardzo charakterystyczne ilustracje, które znacie zapewne z poprzednich przygód Alberta. Nie są one skomplikowane, a mimo to trafnie odzwierciedlają emocje bohaterów. Dzięki temu opowiadanie będzie odpowiednie dla czytelników już od 3. roku życia. Pamiętajcie jednak, że temat poruszany w książce nie jest łatwy. Z tego względu nie polecałabym czytania tej historii przed snem, gdyż warto po skończonej lekturze ją „przegadać”.

Albercie, ty złodzieju!
Albercie, ty złodzieju!
Albercie, ty złodzieju!
Metryczka:
  • autor – Gunilla Bergström
  • ilustrator – Gunilla Bergström
  • tłumacz – Katarzyna Skalska
  • wydawnictwo – ZAKAMARKI
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!

https://www.facebook.com/Czytelnicze-Podw%C3%B3rko-110350537349797

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci