SOS pies
3+,  5+,  Książki

SOS pies – recenzja

Każde z moich dzieci reaguje na psy zupełnie inaczej. Kuba w zasadzie od kiedy pamiętam bał się dużych psów, a i do tych małych podchodził ze sporym dystansem. Nawet teraz, gdy jest już przecież starszakiem, trzy razy się zastanowi zanim wyciągnie rękę do jakiegokolwiek czworonoga. Za to Mikołaj w ogóle nie czuje lęku i gdyby tylko mógł zagłaskałby wszystkie psy świata. Każdy z nich potrzebuje w interakcjach z psami zupełnie innego wsparcia. Dlatego cieszę się, że powstają książki, które uczą dzieci zrozumienia dla psich zachowań. Dziś chciałam Wam pokazać nowość „SOS pies”, która dedykowana jest dzieciom w wieku przedszkolnym. Co skrywa w sobie ta ciekawa książka?

Zacznę może od krótkiego przedstawienia autorek. Kasię Fryzę (a w zasadzie Katarzynę Księżopolską) część z Was zapewne kojarzy. Spod ręki tej ilustratorki wyszły między innymi grafiki do książek „Tuli tuli cmok cmok” czy „Rymosmaki”. Wspólnie z Kasią Antczak, trenerką psów i zwierzęcą psycholożką stworzyła ona książkę, mającą nauczyć najmłodszych czytelników reagowania na przeróżne sygnały, które mogą wysyłać nam nasze psiaki. Psi język może wydawać się na pierwszy rzut oka niezrozumiały i nieco skomplikowany. Jednak dla wrażliwego i wyczulonego na te subtelne zmiany zachowania opiekuna będzie on cenną wskazówką, mówiącą o potrzebach czworonoga. Świetnie, że autorki zdecydowały się stworzyć książkę, która nie tylko tłumaczy psi język, ale pokazuje też wiele rozwiązań, które będą odpowiedzią na sygnały wysyłane przez zwierzęta.

Przez książkę „SOS pies” przeprowadzi nas Bąbel. Bąbel jest psem, więc nikt lepiej nie opowie nam o psich potrzebach, jak właśnie on. Na lewej stronie każdej rozkładówki ujrzycie Bąbla, który wytłumaczy Wam psią mowę ciała. Jak rozpoznać, że nasz pupil jest głodny? Skąd wiadomo, kiedy ma ochotę na zabawę, a kiedy jest zmęczony? Jakie sygnały mówią o tym, że pies jest niespokojny i lepiej go teraz nie głaskać? Każda z grafik ukaże nam różne zachowania Bąbla, a dodane do ilustracji dymki świetnie oddadzą to, co piesek by nam powiedział, gdyby tylko umiał mówić. To jednak nie koniec, bowiem na każdej rozkładówce znajdziecie także wiele cennych rad, które będą odpowiedzią na sygnalizowane potrzeby Bąbla!

SOS pies
SOS pies
SOS pies
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Obok każdej ilustracji znajdziecie kilka ikonografik, które w bardzo czytelny sposób przedstawią propozycje rozwiązań psiego problemu, omawianego na danej rozkładówce. Pod obrazkami znajdziecie zaś krótki tekst, który wytłumaczy dzieciom jaka reakcja opiekuna będzie najwłaściwsza. Młodzi czytelnicy będą mieli okazję przeczytać o tym, jak zapewnić psiakom najlepsze warunki do odpoczynku oraz co trzeba zrobić, gdy pies traci apetyt lub jest osowiały. Dzieci dowiedzą się także jak bezpiecznie przedstawić pupila innym czworonogom oraz co zrobić, gdy nasz pies nie ma ochoty na zabawę w czasie spaceru. Autorki umieściły tu także garść wskazówek, które pomogą nam uspokoić psa w sytuacji dla niego stresowej, ale nie tylko. Przeczytacie tu co nieco o psim fryzjerze, psiej szkole, a także o psich emerytach czy pieskach inwalidach.

Konstrukcja książki jest bardzo przemyślana i świetnie dostosowana do potrzeb najmłodszych odbiorców. Autorki świetnie wyważyły ilość przekazywanych informacji. Krótkie teksty pozwolą utrzymać uwagę dzieci, a ikonografiki pomogą utrwalić zdobytą wiedzę oraz ułatwią poruszanie się po książce, gdy mali opiekunowie zechcą powrócić do lektury, szukając rozwiązań bieżących problemów swoich pupili. Całość zaś przedstawiona jest w bardzo czytelny, przyjazny sposób, a towarzystwo Bąbla z pewnością umili dzieciom lekturę. Jedyne, czego mi w książce „SOS pies” zabrakło, to wytłumaczenie żółtych kokardek czy chust, które coraz częściej pojawią się przy obrożach piesków o szczególnych potrzebach. Warto jednak pamiętać, że książka Kasi Antczak i Kasi Fryzy jest swego rodzaju wstępem do rozmowy o psich zachowaniach i wszystkie omawiane przez autorki zagadnienia możecie z dziećmi rozwinąć i szerzej przedyskutować. Bezsprzecznie „SOS pies” będzie dla dzieci i rodziców dużą pomocą w zrozumieniu psiej mowy ciała i wykształceniu w maluchach wrażliwości na sygnały, wysyłane przez czworonożnych przyjaciół.

Polecam „SOS pies” miłośnikom psów już od 3. roku życia.

SOS pies
SOS pies
SOS pies
Metryczka:
  • autor – Kasia Antczak
  • ilustrator – Kasia Fryza
  • Wydawnictwo Kropka
Link do strony wydawnictwa:

https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/20-sos-pies


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci