Głosujcie na Wilka!
3+,  5+,  7+,  Książki

Głosujcie na Wilka! – recenzja

Zbliżają się wybory. Dzień, w którym po raz kolejny ruszymy do urn, jest największym świętem demokracji. To doskonała okazja, by porozmawiać z dziećmi o tym, na czym właściwie polegają wybory, o co chodzi w całej kampanii wyborczej i w jaki sposób weryfikować to, co w czasie niej słyszymy. Dziś chciałabym pokazać Wam rewelacyjną książkę, która będzie idealnym wstępem do takich właśnie rozmów o demokracji i wyborach. Zerknijcie na „Głosujcie na Wilka!”.

W gospodarstwie zapanowało nie lada poruszenie. Trwały wybory na nowego szefa. Zwykle kandydatami były zwierzęta z okolicy. Takie, którym bliskie były problemy lokalnego zwierzyńca. Kacper Knur wiedział, że dla części mieszkańców gospodarstwa istotny był dostęp do świeżego błota. Aniela Kokoszka walczyła o prawo kur do swoich jaj. Bracia Myszowie zaś zachęcali swych wyborców, podkreślając istotę tworzenia wspólnoty (najlepiej przy serze!). Tym razem jednak wśród kandydatów pojawił się ktoś nowy. Ktoś inteligentny, z poczuciem humoru i niezwykłym urokiem osobistym. Ktoś, kto obiecywał, iż zostanie przyjacielem każdego zwierzęcia.

Tak, Alojzy Wilk bez dwóch zdań potrafił zadbać o medialny wizerunek. Zwierzęta niemal jadły mu z ręki. Jego wygrana w wyborach zapewne dla nikogo nie była zaskoczeniem. Czy jednak naprawdę będzie on przyjacielem wszystkich mieszkańców gospodarstwa? I co zrobi, gdy jego elektorat stanie oko w oko z prawdziwym, mrożącym wręcz krew w żyłach problemem? Sprawdźcie sami!

Głosujcie na Wilka!
Głosujcie na Wilka!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Oj, jak pyszna jest ta książka! Z jednej strony ukazuje ona wcale niełatwy temat! W końcu mamy do czynienia z nie do końca uczciwą kampanią wyborczą i szefem, na którego, co cóż, ja bym raczej nie głosowała. Z drugiej zaś cały temat został przez włoskich autorów ujęty w bardzo zabawny, nieco karykaturalny i bez dwóch zdań przewrotny sposób. Nie mamy tu wątpliwości – zwierzęta w swoich wyborach nie kierowały się rozsądkiem. Nie zadały sobie trudu sprawdzenia, kim właściwie był Alojzy Wilk. Decyzję podjęły pod wpływem emocji i entuzjazmu, płynącego ze spotkań z charyzmatycznym przywódcą. Jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić? Bez wątpienia niemałą!

Tak, „Głosujcie na Wilka!” zdecydowanie podkreśla istotę świadomego dokonywania wyborów, nie tylko w trakcie najróżniejszych głosowań, ale w ogóle, w szerokim tego pojęcia znaczeniu. I choć poruszane przez autora i ilustratorkę zagadnienie jest dość trudne, to lekkość i humor, którą zamknęli między okładkami, budzi uśmiech na twarzy! Cała opowieść jest szalenie przyjemna, bardzo mądra i zdecydowanie warta tego, by po nią sięgnąć. A zakończenie? No cóż, chciałoby się powiedzieć „Samo życie!”. Ale o tym musicie przekonać się sami 😉!

Gorąco polecam „Głosujcie na Wilka!” do rodzinnej lektury z dziećmi od 3. roku życia. To naprawdę świetna książka, ucząca świadomego dokonywania wyborów, weryfikowania informacji medialnych i umiejętności dyskutowania z faktami (a także tym, co nimi nie jest!).

Głosujcie na Wilka!
Głosujcie na Wilka!
Metryczka:
  • autor – Davide Cali
  • ilustrator – Magali Clavelet
  • tłumacz – Katarzyna Skalska
  • Wydawnictwo Zakamarki
Link do strony wydawnictwa:

https://www.zakamarki.pl/produkt/glosujcie-na-wilka/


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci