Mikuś i pluszowy króliczek oraz Mikuś i duży czerwony nocnik
2+,  3+,  Książki

Mikuś i pluszowy króliczek oraz Mikuś i duży czerwony nocnik – recenzja

Ostatnio nakładem wydawnictwa Wilga ukazała się seria książeczek o Mikusiu, która nie tylko przedstawia historie, znane dzieciom z ich codzienności, ale także sprawia, że za naciśnięciem drobnych guziczków opowieść zaczyna rozbrzmiewać zabawnymi dźwiękami. Brzmi intrygująco, prawda? Jeśli chcecie wiedzieć więcej, to koniecznie zerknijcie do naszej recenzji. Oto „Mikuś i pluszowy króliczek” oraz „Mikuś i duży czerwony nocnik”!

Mikuś i pluszowy króliczek

Miś Mikuś szykuje się do snu. Właśnie kąpie się w wannie pełnej wody z pianą, by chwilę później umyć zęby i włożyć ulubioną piżamę. Teraz przyszła pora na ostatnie porządki wśród zabawek. Ale zaraz, zaraz! Nigdzie nie widać niebieskiego króliczka! Jak Mikuś zaś nie bez ulubionej przytulanki? Czy misiowi uda się znaleźć pluszowego przyjaciela?

„Mikuś i pluszowy króliczek” to opowieść o wieczornych rytuałach. Zapewne część małych czytelników rozpozna kilka z nich z własnych przygotowań do snu. Być może dla niektórych przygoda Mikusia stanie się okazją do wypróbowania kilku nowych? Wspólna zabawa gumową kaczuszką, słuchanie kołysanek, czytanie przed snem – sposobów na pożegnanie kończącego się dnia u boku najbliższych jest wiele, a Mikuś z pewnością pomoże maluchom znaleźć te, które staną się ich ulubionymi.

Ta przygoda Mikusia to nie tylko opowieść o wieczornej bliskości i wyciszaniu się przed snem. To także świetna okazja do zabawy dźwiękami. Zabawne „O-oł!”, gdy Mikuś zorientował się, że króliczek zaginął wśród zabawek, czy przeurocze dźwięki szczotkowania zębów z pewnością rozbawią niejednego małego smyka. Odgłosy, choć raczej zabawne i dość szybkie, niż wyciszające, może niekoniecznie pomogą maluchom uspokoić się przed snem, ale za to z pewnością wywołają uśmiechy na ich buziach. Nasz Mikołaj z wielką przyjemnością wraca do tej książeczki.

Mikuś i pluszowy króliczek
Mikuś i pluszowy króliczek
Mikuś i pluszowy króliczek

Mikuś i duży czerwony nocnik

Mikuś jest już dużym misiem i nie nosi pieluszki. Uczy się korzystać z nocnika. Czasem jednak, gdy zabawa trwa w najlepsze, zdarza mu się zapomnieć, że chce mu się siku. Mimo to Mikuś nie zraża się drobnymi niepowodzeniami i stara się pamiętać, by w porę dobiec do toalety. I właśnie gdy bawi się w ogródku, czuje, że znów musi siusiu. Czy zdąży do łazienki?

„Mikuś i duży czerwony nocnik” to przyjemna całokartonowa książeczka o rozstawaniu się z pieluchą i nauce samodzielnego korzystania z toalety. Nie tylko pomaga ona dzieciom oswoić się z nocnikiem, ale także pokazuje, że każdemu może się zdarzyć nie dobiec do toalety i nie ma w tym nic złego. W końcu kiedyś na pewno się uda, a wtedy z pewnością dzieci spotkają się z równie wielką radością, jak ta, oznajmiona fanfarami w książeczce o Mikusiu 😉

Mikuś i duży czerwony nocnik
Mikuś i duży czerwony nocnik
Mikuś i duży czerwony nocnik

Podsumowanie

„Mikuś i pluszowy króliczek” oraz „Mikuś i duży czerwony nocnik” to dwie całokartonowe książki z serii „Naciskaj guziczki i słuchaj dźwięków”. Znajdziecie tu opowiedziane w prostych słowach Camilii Reid historie, znane każdemu dziecku. Mikuś zaprosi najmłodszych odbiorców do przyjrzenia się jego pierwszym krokom w nauce samodzielnego korzystania z toalety oraz zabierze czytelników w cudowną podróż przez krainę wieczornych rytuałów. Wszystko zaś w towarzystwie bardzo kolorowych, idealnie wywarzonych w ilości szczegółów ilustracji Nicoli Slater. To jednak nie koniec, bowiem lekturę umili Wam także porcja niezwykle zabawnych dźwięków, wydobywających się po naciśnięciu ukrytych na każdej rozkładówce guziczków. Całość zaś została wydrukowana na tekturze i oprawiona w sztywną okładkę, przyciągającą wzrok zafoliowanymi elementami graficznymi. Mam jedynie dwie drobne uwagi. Dźwięki mogłyby być odrobinę cichsze, a tektura, na której wydrukowano książkę – ciut grubsza. O ile pierwszy problem jest dość często spotykany w książeczkach dla dzieci (i świetnie radzimy sobie z nim taśmą klejącą 😉), to tektura, choć wydaje się być solidna to jest jednak odrobinę nazbyt cienka dla małych rączek, co może szybko prowadzić do uszkodzenia stron, gdy zetknie się z nimi bardzo ciekawy, ale niekoniecznie ostrożny i wprawny w odwracaniu stron młody czytelnik. Całość jednak uważam za bardzo udaną i z czystym sumieniem rekomenduję wszystkim 2-latkom 😊!

Metryczka:
  • autor – Camilla Reid
  • ilustrator – Nicola Slater
  • tłumaczenie – Patrycja Zarawska
  • Wydawnictwo Wilga
Linki do strony wydawnictwa:

https://www.gwfoksal.pl/mikus-i-pluszowy-kroliczek-camilla-reid-sku2e16d5296caee2bcf163.html

https://www.gwfoksal.pl/mikus-i-duzy-czerwony-nocnik-camilla-reid-skud1fc83b39be757fa2b31.html


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *