Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci
3+,  5+,  Książki

Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci – recenzja

Zabawa, zwłaszcza ta swobodna i beztroska ma ogromny potencjał. Pomaga się rozwijać, uczyć, a także regulować emocje. Wszystkie te niewątpliwe atuty dziecięcej zabawy postanowiła wykorzystać Anna Olejnik w swojej cudownej książce „Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci”. Jest to nowość, która bardzo mnie zaskoczyła i to w najlepszym tego słowa znaczeniu. Zobaczcie sami!

Gdy przeczytałam, że autorką „Wyobrażanek” jest psycholożka i psychoterapeutka, spodziewałam się, iż prezentowane w środku ćwiczenia będą wyciszającymi medytacjami. Nic bardziej mylnego, choć oczywiście część z nich istotnie służy zdystansowaniu się od negatywnych emocji, uspokojeniu oddechu i wsłuchaniu się we własne ciało i potrzeby. Myślę jednak, że trafniejsze byłoby nazwanie aktywności proponowanych przez Annę Olejnik ćwiczeniami uważności. Dlaczego? Ponieważ każda zabawa, opisana na kartach książki poświęcona jest umiejętności skupienia się na własnym ciele i tym, jakie sygnały nam ono wysyła. Proste, krótkie zdania pomogą dzieciom zastanowić się nad swoimi emocjami oraz wydobyć z siebie wszystko to, co pozwala nam odzyskać spokój i poczuć radość. I pozwolę sobie podkreślić to raz jeszcze – nie każda wyobrażanka będzie wyciszająca. Uważam, że wiele z nich wręcz przeciwnie, posłuży pozytywnemu pobudzeniu i cudowniej zabawie, która pomoże zacieśniać rodzinne więzi. I właśnie to jest w tej książce wspaniałe!

Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci
Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci” to zbiór krótkich tekstów, które pomogą dzieciom przenieść się w przeróżne miejsca i poczuć rzeczy niecodzienne. Zastanawialiście się kiedyś jak się czuje kałuża? A może spróbujecie wykorzystać wyobraźnię, by poczuć jak słodki i lepki miód rozlewa się po Waszym brzuchu, wywołując uczucie błogiej sytości? Autorka w swoich ćwiczeniach zaprasza dzieci do odważnej zabawy fantazją i wykorzystania wyobraźni do tego, by lepiej wsłuchać się w siebie. W końcu czy nie jest łatwiej zapanować nad oddechem, gdy wyobrażamy sobie, że jesteśmy wiatrem, poruszającym liście na drzewach? Takich niezwykle trafnych i jakże pomocnych porównań jest tu zdecydowanie więcej. Najbliższa memu sercu była wyobrażanka z wulkanem. W mojej opinii będzie ona cudowną pomocą w wyizolowaniu złych emocji i stawieniu im czoła. Świetne jest także ćwiczenie, w którym dzieci wzorem ryjówki będą mogły stworzyć sobie bezpieczną przestrzeń. Takie schronienie czy azyl potrzebne są każdemu i często zapominamy, że nasze dzieci również miewają chwile, gdy chcą być same z tym, co czują.

Muszę powiedzieć, że książka Anny Olejnik bardzo przypadła nam do gustu. Szeroka paleta proponowanych ćwiczeń, które różnią się między sobą nie tylko tematem, ale przede wszystkim dynamiką, czyni tę publikację niezwykle uniwersalną. Można je wykorzystać do zabawy, budowania relacji, trenowania uważności i umiejętności słuchania własnego ciała, a także do wyciszania się, zarówno w sytuacjach stresowych, jak i w codziennych przygotowaniach do snu. Co jednak najważniejsze, „Wyobrażanki” będą dobre dla każdego, a korzyści z tych prostych i przyjemnych ćwiczeń wyniosą zarówno dzieci, jak i dorośli. Spokojne, przyjemne teksty, wsparte przez miłe dla oka, choć nienachalne ilustracje z pewnością przypadną Wam do gustu i będą źródłem relaksu, beztroski i… bliskości.

Gorąco polecam „Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci” do rodzinnej zabawy z czytelnikami od 4. roku życia, choć wierzę, że każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie.

Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci
Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci
Wyobrażanki. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci
Metryczka:
  • autor – Anna Olejnik
  • ilustrator – Ewelina Kolk
  • Wydawnictwo Zielona Sowa
Link do strony wydawnictwa:

https://www.zielonasowa.pl/wyobrazanki-cwiczenia-relaksacyjne-dla-dzieci-18190.html


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci