Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami
12+,  9+,  Książki

Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami – recenzja

Wszyscy czymś się martwimy. Naszą głowę zaprzątają setki spraw i w życiu każdego z nas przychodzi moment, gdy któraś z nich nie daje spokoju i burzy harmonię codzienności. Większość takich problemów udaje nam się rozwiązać, a towarzyszące im emocje zazwyczaj dość łatwo potrafimy wyciszyć. Bywa jednak, że jakaś nieprzyjemna sytuacja wzbudzi w nas tyle negatywnych doznań, że czujemy lęk na samą myśl o stawieniu czoła trudnościom. Niestety dzieciom także nie są obce takie doświadczenia. Właśnie dlatego dziś chciałabym opowiedzieć o bardzo wartościowej książce, która pomaga młodym ludziom radzić sobie ze strachem. Zapraszam do recenzji poradnika „Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami”.

Doktor Dawn Huebner jest psychologiem klinicznym i terapeutą, specjalizującym się w zaburzeniach lękowych u dzieci. Jej książki, skierowane do dzieci i młodzieży, bazujące na terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii poznawczo-behawioralnej, były wielokrotnie nagradzane i znajdują uznanie wśród młodych czytelników, a także ich rodziców w wielu krajach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że poradniki pani Huebner znajdują się na liście tych rekomendowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Cieszę się, że w moje ręce trafiła jej książka, poświęcona irracjonalnym lękom i zmartwieniom nieproporcjonalnym do skali problemu. Sama jestem mistrzem w zamartwianiu się i nie raz łapałam się nad tym, że nad drobną sprawą głowiłam się pół nocy, wymyślając tysiące różnych scenariuszy i alternatywnych rozwiązań problemów, który finalnie rozwiązywał się sam. Już teraz widzę, że mój straszy syn niestety miewa podobne skłonności, więc upatrywałam w tej książce pomocnej dłoni. Muszę powiedzieć, że nie rozczarowałam się ani trochę!

„Przechytrzyć zmartwienia” to publikacja w całości poświęcona problemowi lęków i nadmiernego przejmowania się sytuacjami, na które nie ma się wpływu. Jeśli Wasze dziecko odczuwa strach na myśl o jakiejś czynności, unika określonych zajęć lub martwi się rzeczami, które nie powinny wywoływać o niego tak dużych emocji, to z pewnością jest książka dla Was i Waszych pociech. Zacznijmy jednak od początku. Pierwsze strony tej publikacji są poświęcone wytłumaczeniu, czym właściwie jest zmartwienie. Nie takie małe, zwyczajne, ale takie, które sprawia, że czujemy lęk lub nie możemy zasnąć w nocy. Autorka w bardzo przystępny sposób tłumaczy funkcjonowanie mechanizmu „walcz lub uciekaj”, który za owe zamartwianie się odpowiada. Świetnie porównanie zmartwienia (nazywanego przez autorkę Zmartwieniem przez duże „Z”) do podstępnego potworka z pewnością bardzo przemówi do młodych odbiorców. Jednak to, co jest największą wartością tej książki znajdziecie na dalszych kartach tej publikacji.

Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami
Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami
Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami
Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dawn Huebner zawarła w swoim poradniku mnóstwo niezwykle przydatnych technik, które pomogą dzieciom i młodzieży pokonać irracjonalne lęki. Nie są to rozwiązania podane na tacy. Będą one wymagały niemało pracy, tak ze strony młodego czytelnika, jak i ze strony jego rodziców. Ale czy efekt nie jest tu wart poświęcenia? Znajdziecie tu przydatne wskazówki, pozwalające odróżnić prawdziwe zagrożenie od fałszywego alarmu. Dowiedzie się czym są środki ostrożności oraz kiedy wcale nie są one dobrym rozwiązaniem. Poznacie strategie, pozwalające przejąć kontrolę nad własnymi emocjami. Jednak najważniejszym rozdziałem będzie zdecydowanie ten, poświęcony ekspozycji, czyli stopniowemu, coraz bardziej śmiałemu wystawianiu się na to, co wywołuje w nas lęk lub inne nieprzyjemne doznania. Oczywiście nikt nie nakłania tu czytelnika do nieodpowiedzialnego ryzyka czy narażania się na niebezpieczeństwo. Autorka w bardzo jasny i niepozostawiający wątpliwości tłumaczy, co rozumie pod tym słowem. Ten klarowny przekaz jest tu ogromną wartością i we mnie, rodzicu, wzbudził duże zaufanie.

Wartość tej książki nie budzi żadnych wątpliwości. Przedstawione tu rady i techniki będą ogromną pomocą w przezwyciężaniu lęków i skłonności do nadmiernego zamartwiania się. Jednak nawet najlepszy poradnik nie będzie dobry, jeśli nie dotrze to grupy docelowej. „Przechytrzyć zmartwienia” z pewnością przekona do siebie młodych czytelników. Niezwykle przystępny język, tekst pełny trafionych w punkt porównań i świetnych przykładów oraz dowcipne ilustracje, pomagające rozładować napięcie stanowią niezwykle udaną całość. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, choć wszyscy się zgodzimy, że traktuje ona o niełatwych sprawach. Zdecydowanie polecam wszystkim tym, którzy poszukują pomocy dla swoich dzieci.

„Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami” to tytuł odpowiedni dla dzieci w wieku 9-13 lat.

Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami
Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami
Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami
Metryczka:
  • autor – dr Dawn Huebner
  • ilustrator – Kara McHale
  • tłumacz – Paulina Broma
  • Wydawnictwo Czarna Owca
  • recenzja powstała w ramach współpracy z portalem Sztukater.pl

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci