Mądrale
3+,  5+,  Kreatywne,  Książki,  Łamigłówki

Smocza historia, Pim i Po, Kajak – recenzja zeszytów „Mądrale” dla 4-latków

W ubiegłym roku pokazywaliśmy Wam pierwszy zestaw zeszytów edukacyjnych z cyklu „Mądrale”. Teraz, tuż przed wakacjami, Wydawnictwo Dwie Siostry uraczyło nas kontynuacją tej pomysłowej i bardzo kreatywnej serii, tym razem kierując zeszyty do nieco starszych odbiorców. Co skrywają w sobie zbiory zadań dla 4-latków? Zapraszamy do naszej recenzji, w której zaglądamy do nowości pt.: „Smocza historia”, „Pim i Po” oraz „Kajak”.

Mądrale. Smocza historia

Znacie smoka Roberta? Robert mieszkał w lesie, był cały pokryty łuskami, a gdy się złościł zdarzało mu się ziać ogniem, puszczać nosem kłęby dymu i tłuc filiżanki. Bywały też dni, gdy płakał rzewnymi łzami. Podczas jednego z takich płaczliwych dni wypłakał tak wiele łez, że powstała rzeka. I choć nikt się tego nie spodziewał, nawet sam Robert, dało to początek niezwykłej przygodzie. Rzeką łez przypłynęła bowiem pewna królewna, która zgubiła królewicza. Smok mimo nienajlepszego humoru postanowił pomóc królewnie w poszukiwaniu przyjaciela. Wtedy jeszcze nie wiedział, że w czasie wspólnej podróży doświadczy wielu niesamowitych rzeczy! Jakich? Sprawdźcie sami!

„Smocza historia” to zeszyt, skrywający mnóstwo ćwiczeń rysunkowych dla dzieci od 4. roku życia. Wspólna wyprawa Roberta i królewny stanie się okazją do wielu plastycznych eksperymentów. Młodzi rysownicy będą mieli szansę zmienić kontur swojej dłoni w smoczą łapę, a odciski placów w najprawdziwsze smocze łuski. Autorka, Dominika Czerniak-Chojnacka zaprosi także dzieci to wypróbowania wielu różnych technik w wykańczaniu ilustracji, które znajdą na kartach tej edukacyjnej książki. Przydadzą się zarówno kredki, jak i farby, a nawet stare gazety czy patyczki higieniczne. Co więcej, wiele zdań będzie zachętą do odważnego sięgnięcia do wyobraźni i współtworzenia fantazyjnego świata, z kolorowymi kałużami, kwadratowymi owcami i powietrzną taksówką. Jestem pewna, że dzieci będą się świetnie bawić, tworząc swoją własną historię na rozkładówkach zeszytu.

Mądrale. Smocza historia
Mądrale. Smocza historia
Mądrale. Smocza historia
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Mądrale. Pim i Po

„Pim i Po” to zeszyt z zadaniami matematycznymi. Na rozkładówkach tej nowości znajdziecie mnóstwo prostych, aczkolwiek ciekawie zaaranżowanych łamigłówek. Porównywanie zbiorów i wielkości, zabawa kształtami i doskonalenie liczenia w zakresie do dziesięciu – to właśnie wokół tych zagadnień krążyć będą młodzi czytelnicy. I choć zadania nie są skomplikowane, to wydają się być dobrze dobrane do wieku odbiorcy. Najważniejsze jest jednak to, że całości towarzyszy temat przewodni, który sprawi, że zamiast matematycznych ćwiczeń dzieci zobaczą tu okazję do fascynującej przygody, bowiem Pim i Po, główni bohaterowie tej opowieści zabiorą czytelników w wyjątkową podróż.

Wspólnie z dziewczynką i jej psem udacie się do niezwykłej krainy Tung-La, gdzie świecą dwa słońca, rosną przedziwne owoce, a węże są… prostokątne! Każda strona pełna będzie zaskakujących szczegółów i niecodziennych wyzwań, przed którymi staną bohaterowie tej nietuzinkowej wyprawy. Wspólnie wybudujecie kładkę nad głębokimi dołami, rozstrzygniecie spór pomiędzy skłóconymi glaptakami i zagracie w muszej orkiestrze. Fantazyjne stworzenia i niecodzienne sceny są naprawdę ciekawą oprawą matematycznych zadań, które z pewnością zainteresują niejednego 4-latka. Będą one nie tylko pomocą w poznawaniu cyfr i figur geometrycznych, ale także świetną okazją do kreatywnej zabawy i ćwiczenia spostrzegawczości i koncentracji.

Mądrale. Pim i Po
Mądrale. Pim i Po
Mądrale. Pim i Po
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Mądrale. Kajak

„Kajak” to mój ulubiony zeszyt z serii „Mądrale”. Bohaterowie tej przygotowanej przez Zosię Frankowską książki zabiorą czytelników na spływ kajakowy. Najpierw wspólnie skompletują niezbędny ekwipunek, by już chwilę później zwodować kajak i podziwiać piękno przyrody. Dzieci będą miały okazję sprawić, jakie zwierzęta mieszkają w szuwarach. Sprawdzą, który z ptaków jest najlepszym nurkiem. Przyjrzą się także niezwykłym owadom, które umieją oddychać pod wodą lub chodzić po tafli jeziora.

Co ciekawe, „Kajak” to nie tylko ciekawy zbiór zadań przyrodniczych, ale także okazja do wielu kreatywnych zabaw. Autorka zaprosi Was do wykorzystania stempli z ziemniaka, płatków owsianych, folii bąbelkowej, a nawet kamyczków czy muszelek do stworzenia cudnych, przyrodniczych kadrów. Zbudujecie domki dla chruścików, uratujecie ryby, uwięzione w wyschniętych odcinkach rzeki, a także pomożecie bobrom zbudować żeremie. A wszystko z użyciem ciekawych technik i narzędzi!

Zosia Frankowska przygotowała naprawdę świetne zadania, które nie tylko uwrażliwią dzieci na otaczającą ich przyrodę, ale także zwrócą ich uwagę na wiele ekologicznych zagadnień. Szata graficzna tego zeszytu jest nadzwyczajna, a przyrodnicza wyprawa z Kazikiem i Jankiem będzie okazją do wielu bardzo kreatywnych i oryginalnych zabaw plastycznych.

Mądrale. Kajak
Mądrale. Kajak
Mądrale. Kajak
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Podsumowanie

„Smocza historia”, „Pim i Po” oraz „Kajak” to kolejne, bardzo udane zeszyty z serii „Mądrale”, przygotowanej przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Ćwiczenia autorstwa Zosi Frankowskiej zdecydowanie najbardziej przypadły nam do gustu, choć każdy ze zbiorów zadań jest wart uwagi. Proponowane przez autorów aktywności są ciekawe, łączą zdobywanie wiedzy z pomysłową zabawą i kreatywnymi technikami plastycznymi, by praca z książką służyła wszechstronnemu rozwojowi małych czytelników. Bardzo cenię sobie zbiory zadań, które wychodzą poza typowe, szkolne ćwiczenia i proponują dzieciom coś więcej. Zwłaszcza, jeśli oprócz interesujących wyzwań na czytelników czekają również tak uwielbiane przez dzieci nalejki! Przyznam, że nie mogę się doczekać kontynuacji serii. Wydawnictwo Dwie Siostry już zapowiedziało, że jesienią ukażą się kolejne zeszyty, tym razem dedykowane 5-latkom. Jestem ich bardzo ciekawa! A Wy?

Mądrale. Smocza historia
Mądrale. Smocza historia
Mądrale. Smocza historia
Mądrale. Pim i Po
Mądrale. Pim i Po
Mądrale. Kajak
Mądrale. Kajak
Mądrale. Kajak
Mądrale. Kajak
Mądrale. Kajak
Metryczka:

Recenzję zeszytów Mądrale dla 3-latków znajdziecie tu:

Mądrale – recenzja zeszytów edukacyjnych z naklejkami dla 3-latków


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *