Tu i teraz!
3+,  5+,  Komiks,  Książki,  Picturebooki

Tu i teraz! – recenzja

Dzieci mają w sobie naturalną potrzebę rozwiązywania wszelakich problemów od ręki. Jeśli tylko napotkają jakąś trudność czy wpadną w tarapaty, to bardzo często oczekują, że rozwiązanie znajdzie się tu i teraz. Trudno się temu dziwić, w końcu nikt nie lubi trwać w impasie. A jednak my, dorośli, niejednokrotnie zwlekamy z różnymi działaniami, czekamy na lepszą okazję, sprzyjające warunki, tłumaczymy, że coś zrobimy później. Są jednak sprawy, w których nie ma czasu na „później”, a dziecięca niecierpliwość w działaniu jest wręcz konieczna. Na myśli mam oczywiście niepokojące zmiany klimatyczne. Na szczęście Joanna Guszta oraz Przemek Liput stworzyli cudną książkę, w której mieszkańcy znanego Wam już Miastoszewa pokażą Wam, że w działaniach proekologicznych nie ma czasu na kompromisy! Zajrzyjcie razem z nami do nowości „Tu i teraz!”.

W Miastoszewie po raz kolejny zapanowało ogromne poruszenie. Tym razem to nie potwór w muszce, a urocza brontozaurzyca Nadzieja postanowiła odwiedzić mieszkańców tego niezwykłego miasta. Jak zapewne pamiętacie z poprzedniej książki tego duetu autorów, Miastoszewo przeszło ogromną przemianę i teraz cieszyło oczy. A jednak nadal nie wszystko było w porządku! Drapiący w gardło smog, śmierdzące wysypisko pełne śmieci, okropny hałas oraz niski poziom wód to jedynie kilka z rzeczy, które bardzo zaniepokoiły brontozaurzycę. Czy można zrobić coś, by zatrzymać zatrważające wręcz zmiany klimatyczne i przeciwdziałać zanieczyszczaniu środowiska?

Na szczęście najmłodsi mieszkańcy Miastoszewa po raz kolejny wzięli sprawy w swoje ręce! Ku zaskoczeniu Nadziei, dzieci miały naprawdę dużą wiedzę ekologiczną i ogromną wrażliwość. Co więcej, nie zamierzały czekać, aż dorośli dostrzegą, że w mieście źle się dzieje. Postanowiły tu i teraz wcielić w życie swoje pomysły. Przecież nie chciały, by ludzie podzielili los biednych dinozaurów… Co zmieni się w Miastoszewie? I czy Nadzieja będzie zadowolona ze zmian, jakie wprowadzą mieszkańcy? Sprawdźcie sami!

Tu i teraz!
Tu i teraz!
Tu i teraz!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Tu i teraz!” to książka, która w przyjemny, zabawny i lekki sposób porusza temat niezwykle ważny i bardzo aktualny. Zmiany klimatyczne postępują zdecydowanie zbyt szybko, odpadki zalewają naszą planetę, a smog może stać się naszą codziennością, jeśli nie zaczniemy radykalnie działać. Joanna Guszta i Przemek Liput stworzyli naprawdę świetną opowieść, która pokaże najmłodszym, że drzemie w nich ogromna siła. Nie tylko sami mogą wiele zrobić, by przeciwdziałać niepokojącym trendom, ale mogą również wywrzeć ogromny wpływ na dorosłych. Trudno bowiem zlekceważyć młodego człowieka, który krzyczy „Chcę oddychać czystym powietrzem!”.

Sama konstrukcja tej opowieści jest bardzo ciekawa, gdyż jest to poniekąd fuzja picturebooka i komiksu. Całostronicowe, niezwykle szczegółowe i świetnie zaplanowane ilustracje dopełniają komiksowe dymki, które zawierają kwintesencję proekologicznych treści. Dzieci będą miały okazję przeczytać tu o wielu zagadnieniach, związanych ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem środowiska. Dowiedzą się czym jest smog i pestycydy. Sprawdzą co jest przyczyną obniżenia poziomu wód i pojawienia się wysp ciepła w miastach. Przede wszystkim jednak znajdą w tekście naprawdę mnóstwo inspiracji do proekologicznych działań! To jednak nadal nie koniec, gdyż autorzy zaproszą młodych czytelników do aktywnego włączenia się w ochronę naszej planety. Macie ochotę stworzyć  ekologiczny superplan? A może wśród Waszych pomysłów są takie, których nie jesteście w stanie sami wcielić życie? Na ostatniej stronie znajdziecie wzór listu do Ministra Klimatu i Środowiska – wystarczy, że uzupełnicie go swoimi sugestiami i wyślecie. W końcu każdy z nas, bez względu na wiek ma głos, który powinien być słyszalny i wysłuchany!

Gorąco polecam książkę „Tu i teraz!” wszystkim dzieciom od 4. roku życia. Jest to opowieść, obok której nie sposób przejść obojętnie. A co najważniejsze, o trudnych sprawach mówi w przystępny i ciekawy sposób, budując w dzieciach poczucie sprawstwa, a nie poczucie winy! I to moim zdaniem jest niezwykle istotne.

Tu i teraz!
Tu i teraz!
Tu i teraz!
Metryczka:
  • autor – Joanna Guszta
  • ilustrator – Przemek Liput
  • Wydawnictwo Kropka

Znacie książkę „Miasto Potwór”? Jeśli nie, to zajrzyjcie tu:

Miasto Potwór – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *