Strach. Opowieści o oswajaniu lęku
3+,  5+,  7+,  Książki

Strach. Opowieści o oswajaniu lęku – recenzja

Książki Catherine Dolto z serii „Niby nic, a jednak…” były nam pomocą w różnych trudnych sytuacjach. „Relacje” oraz „Emocje” to świetne publikacje, które w przyjazny i ciepły sposób pozwalają rozwijać u dzieci inteligencję emocjonalną i społeczną od najmłodszych lat. Z dużym zniecierpliwieniem wypatrywaliśmy kolejnej książki z tego cyklu. Jakie wrażenie zrobiła na nas nowość tej autorki? Zajrzyjcie razem z nami do recenzji, w której pokazujemy książkę „Strach. Opowieści o oswajaniu lęku”.

Tym razem Catherine Dolto postanowiła pochylić się nad ważnym elementem naszego życia. Strach towarzyszy dzieciom w wielu sytuacjach. I choć często powtarzamy naszym pociechom, że nie ma się czego bać, to warto pamiętać, że lęk jest niejednokrotnie bardzo ważną i potrzebną emocją. O tym właśnie przeczytamy w książce „Strach. Opowieści o oswajaniu lęku”. Autorka z charakterystycznym dla siebie wyczuciem opowiada o przeróżnych obliczach strachu i delikatnie sugeruje w jakich sytuacjach jest on pożądany, a w jakich nie. W pierwszym rozdziale dzieci przeczytają, że lęk ma za zadanie ostrzegać je przed niebezpieczeństwem. Pomaga on także zrozumieć, że są rzeczy, na które dzieci po prostu nie są jeszcze gotowe. Jednak gdy strach paraliżuje codzienne życie i uniemożliwia dzieciom swobodną zabawę, należy o tym porozmawiać z kimś bliskim. Pomoc rodzica w takiej sytuacji jest bardzo potrzebna.

Autorka w swoich rozważaniach opowiada maluchom nie tylko o lęku przed nieznanym. Dzieci przyjrzą się także wielu sytuacjom, w których strach towarzyszy różnym relacjom społecznym. Co zrobić, gdy dzieci boją się odrzucenia przez grupę rówieśniczą? Jak poradzić sobie ze strachem przed porzuceniem, który może się pojawić choćby podczas przedszkolnej adaptacji? To jedynie kilka z wielu pytań, na które odpowiedzi znajdziecie właśnie w tej książce. Catherine Dolto nie poda jednak dzieciom gotowych rozwiązań. Pokaże im jednak w jakich sytuacjach powinny porozmawiać z zaufanym dorosłym, by uzyskać odpowiednią pomoc.

Strach. Opowieści o oswajaniu lęku
Strach. Opowieści o oswajaniu lęku
Strach. Opowieści o oswajaniu lęku
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Strach. Opowieści o oswajaniu lęku” to książka, w której przeczytacie także o wielu zagadnieniach, związanych z sytuacjami, w których dzieci czegoś się boją. W kolejnych rozdziałach autorka opowie między innymi o asertywności i stawianiu granic, które będą bardzo pomocne w zbudowaniu poczuciu bezpieczeństwa. Dzieci będą miały szansę przeczytać o wielu sytuacjach, w których warto powiedzieć „nie”. Mało tego, autorka pokaże małym czytelnikom, że strach, towarzyszący odmówieniu komuś bliskiemu jest naturalny. Wyrażenie sprzeciwu często wymaga niemałej odwagi. Catherine Dolto za pomocą wielu przykładów wytłumaczy dzieciom, że choć odmawianie bywa trudne, to jest ono ważną umiejętnością, pomocną wtedy, gdy czujemy się niekomfortowo.

Bardzo ważnym rozdziałem tej publikacji jest część, dotycząca posłuszeństwa. Autorka świetnie tłumaczy tam dzieciom, dlaczego rodzice czasem stosują nakazy i zakazy. Co ważne, Catherine Dolto pokazuje małym czytelnikom, że w każdej sytuacji rodzic musi dziecko szanować. W tym rozdziale przeczytamy o przykładach wielu zachowań, w których relacji rodzic-dziecko może pojawić się lęk. Co zrobić, jeśli w wyniku sprzeczki czy nieporozumienia maluch czuje się potraktowany niesprawiedliwie? Co pomoże dziecku zrozumieć zachowanie dorosłych? Ta część książki zawiera wiele cennych wskazówek dla rodziców i uważam, że naprawdę warto poświęcić mu dłuższą chwilę!

Strach. Opowieści o oswajaniu lęku
Strach. Opowieści o oswajaniu lęku

Ostatnia część książki „Strach. Opowieści o oswajaniu lęku” poświęcona jest różnym rodzajom przemocy. Bez wątpienia zarówno ofiarom, jak i świadkom agresywnych zachowań towarzyszy lęk. Co więcej, autorka pokaże dzieciom, że niejednokrotnie przemoc również ma swoje źródło właśnie w strachu! Z pewnością trudno jest rozmawiać o tak bolących kwestiach jak przemoc fizyczna czy psychiczna. Catherine Dolto sięgnie jednak po wiele przykładów, które pomogą dzieciom zrozumieć, że zawsze mogą się zwrócić po pomoc do zaufanej osoby w sytuacji, gdy im lub komuś bliskiemu dzieje się krzywda.

„Strach. Opowieści o oswajaniu lęku” to bardzo wartościowa książka, która uświadomi dzieciom, że strach jest ważny i potrzebny. Co jednak istotne, autorka pokaże małym czytelnikom, że w wielu sytuacjach powinien on alarmować dzieci o potrzebie zwrócenia się o pomoc do osoby dorosłej. Jest to lektura, po którą warto sięgnąć bez pośpiechu, by w atmosferze spokoju porozmawiać o wszystkich, opisywanych zagadnieniach i sytuacjach. Pragnę podkreślić, że autorka nie podaje tu gotowych rozwiązań na tacy, a jedynie wskazuje problemy i delikatnie sugeruje co może być pomocne.

Polecam tę książkę do rodzinnego czytania z dziećmi od 3. roku życia. Jest to publikacja napisana w niezwykle przystępny sposób, językiem dostosowanym do potrzeb małych odbiorców. Przykłady, po które sięga autorka w połączeniu z pełnymi emocji ilustracjami tworzą wartościowy przekaz, który pomoże w rozmowie o sytuacjach, w których dzieci czegoś się boją. Warto mieć tę książkę w swojej biblioteczce. „Strach. Opowieści o oswajaniu lęku” znajdziecie na TaniaKsiazka.pl

Metryczka:
  • autor – Catherine Dolto i Colline Faure- Poirée
  • ilustrator – Robin
  • tłumacz – Agnieszka Abémonti-Świrniak
  • Wydawnictwo Znak Emotikon

Jeśli szukacie innych bestsellerów dla dzieci koniecznie zajrzyjcie na stronę Taniaksiazka.pl

Strach. Opowieści o oswajaniu lęku
Strach. Opowieści o oswajaniu lęku
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *