Wyjaśnij to, Lotko!
12+,  9+,  Książki

Wyjaśnij to, Lotko! – recenzja

Gdy nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukazała się książka „Wyjaśnij to, Lotko!”, byłam nią dość mocno zaintrygowana. Dlaczego? Otóż jest to jedna z tych powieści, których nie da się ocenić po okładce. Z jednej strony jaskrawa oprawa rzuca się w oczy, z drugiej zaś – w żaden sposób nie zdradza ona fabuły. Za to opis wydawcy zdecydowanie przyciąga uwagę! Dziwne wypadki w szkole, niesłuszne oskarżenia i kryminał w tle – musicie przyznać, że jest to całkiem ciekawa zapowiedź. Jakie były nasze wrażenia z lektury tej niepozornej na pierwszy rzut oka książki? Zajrzyjcie do naszej recenzji!

Lotka ma jedenaście lat i za wszelką cenę pragnie nie zwracać na siebie uwagi. Właśnie dlatego codziennie ubiera się na czarno i na każdej lekcji próbuje się wtopić w otoczenie. Liczy, że taka strategia nie tylko pozwoli jej uniknąć trudnych pytań nauczycieli, ale także umożliwi jej czytanie pod ławką książki o przygodach inspektora Mrocka. Wszystko wskazuje na to, że w ten poniedziałek dziewczynka również wymiga się od odpowiedzi w czasie lekcji geografii. Jednak tym razem to nie czarny strój wybawia Lotkę z opresji! Z niewiadomych względów elektroniczna woźna oszalała i zaledwie po 10 minutach lekcji sygnał dzwonka przerywa ogień pytań nauczycielki.

Nie jest to jedyne dziwne wydarzenie, które ma miejsce w szkole Lotki. Już następnego dnia Lotkę i jej przyjaciółkę przywita… osioł! I pewnie wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że o te niespodziewane przeszkody w prowadzeniu lekcji Pani Dyrektor oskarża właśnie Lotkę! Dziewczynka postanawia, że nie może tych niesłusznych zarzutów pozostawić bez reakcji. Śladem swojego idola – inspektora Mrocka, rozpoczyna szeroko zakrojone śledztwo, które ma ujawnić kto stoi za wypadkami w szkole. Co ustali Lotka? I jak z tą historią powiązany jest despotyczny przewodniczący samorządu uczniowskiego? Sięgnijcie po książkę „Wyjaśnij to, Lotko!” i sprawdźcie sami.

Wyjaśnij to, Lotko!
Wyjaśnij to, Lotko!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Wyjaśnij to, Lotko!” to świetna książka, w której pełna przygód fabuła okraszona jest nutką kryminalnych wątków. Niezwykłe wydarzenia, które paraliżują pracę w szkole oraz bardzo błyskotliwe śledztwo Lotki z pewnością zadowolą młodych fanów powieści detektywistycznych. Co ciekawe, autorka w bardzo umiejętny sposób wplata w opowieść fragmenty czytanej przez Lotkę książki o inspektorze Mrocku. I choć na początku odnosi się wrażenie, że są to przypadkowe cytaty, to po pewnym czasie można zauważyć spory związek przytaczanych fragmentów z kolejnymi wydarzeniami w opowieści. Niemożliwe?

Gdy czytamy o tym, jak inspektor Mrock próbuje się dodzwonić do Scotland Yardu i literuje do słuchawki swoje nazwisko, chwilę później autorka zabierze nas na lekcję angielskiego do klasy Lotki, gdzie Stasiek z trudem odpowiada na pytanie „What is your name?”. Parę stron później przyglądamy się inspektorowi, który w laboratorium próbuje otworzyć niezwykle trwały kokon jedwabnika. Chwilę później zaś obserwujemy szkolnego woźnego, który w wyniku działań Lotki i Wandy został zaplątany w transparent niczym w… kokon! I niby te związki powieści z fabułą książki są mało istotne, to jednak dodają lekturze niezwykłego klimatu i są cennym smaczkiem! Jestem ciekawa jakie podobieństwa Wy dostrzegliście…

Wracając jednak do meritum, przygody Lotki czyta się naprawdę jednym tchem! Akcja jest świetne przemyślana i bardzo zaskakująca. Muszę przyznać, że zakończenie było dla nas sporą niespodzianką. Co jednak najważniejsze, nie jest to wyłącznie powieść kryminalna. Jest to także bardzo wartościowa książka o tym, co tak naprawdę w szkole jest najważniejsze! I wcale nie są to dobre stopnie, wygrane olimpiady czy kartkówki. Przygoda Lotki i jej przyjaciół z klasy pokaże, że istotną szkoły jest obudzenie w dzieciach ciekawości świata, pasji i odwagi do realizacji swoich marzeń. Dzięki temu chęć zdobycia wiedzy przyjdzie sama, w zupełnie naturalny sposób.

Gorąco polecam książkę „Wyjaśnij to, Lotko!” wszystkim dzieciom od 9. roku życia. Jest to naprawdę ciekawa i pełna dobrego humoru powieść kryminalna!

Wyjaśnij to, Lotko!
Wyjaśnij to, Lotko!
Wyjaśnij to, Lotko!
Metryczka:
  • autor – Martyna Skibińska
  • ilustrator – Martyna Skibińska
  • wydawnictwo – Dwie Siostry

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *