Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni
7+,  9+,  Książki

Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni – recenzja

Jeśli czytaliście książkę „Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron” to z pewnością wypatrywaliście premiery kolejnej części tej niezwykłej serii Sally Rippin. Poprzedni tom przygód wrażliwego Bustera i nieco zagubionej Poli zrobił na nas duże wrażenie. Czy z książką „Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni” będzie podobnie? Zajrzycie do naszej recenzji i sprawdźcie, co kryje ta ciekawa powieść dla starszych dzieci.

Akcja książki rozpoczyna się w domu panny Spinnaker. Pola i Buster ukrywają się u nauczycielki przed rozwścieczonymi wiedźmami, które za wszelką cenę chcą ukarać Bustera. Niestety, w wyniku opisywanych w poprzedniej części niedopowiedzeń i nieszczęśliwych wypadków dochodzi do wybuchu powstania przeciwko maszkarom. Na jego czele stoi Deidra Halloway, która nie cofnie się przed niczym, by wypędzić maszkarony z Zaklętynowa. Jej determinacja doprowadza do tego, że dzieci wraz z nauczycielką muszą uciekać do lasu, by schronić się w domu Flory – mamy panny Spinnaker.

Pola i Buster są ogromnie zaskoczeni, gdy dowiadują się, że Flora Spinnaker mieszka z maszkaronem. Okazuje się, że dzieci nie są jedyną nietypową parą przyjaciół. Jednak pomimo ogromnej gościnności gospodarzy, Pola i Buster postanawiają uciec z bezpiecznej kryjówki. Nie chcą narażać bliskich panny Spinnaker na gniew Deidry Hallowey. W dodatku magiczne kamienie cały czas wysyłają Poli dziwne sygnały. Mała wiedźma odnosi wrażenie, że chcą, by udała się do zawalonej kopalni, w której zginął jej tata. Co czeka na dwójkę przyjaciół w nawiedzonych tunelach? Czy Poli i Busterowi uda się uciec przed wściekłymi wiedźmami, depczącymi im nieustannie po piętach? Sprawdźcie sami!

Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni
Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni
Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni” to druga część opowieści o małej wiedźmie i uroczym maszkaronie. Znajdziecie w niej kontynuację rozpoczętych w poprzednim tomie wątków. Jednak historia przedstawiona w tym tomie jest zdecydowanie bardziej niepokojąca i tajemnicza. Przeczytacie w zasadzie nie o jednym, a o dwóch powstaniach! Zachowanie wściekłych wiedźm doczekało się bowiem odpowiedzi ze strony prześladowanych latami maszkaronów. I choć niewątpliwie zachowanie obu stron konfliktu pozostawia wiele do życzenia, to trudno się maszkarom dziwić. Czy jednak wybrany przez nie sposób rozwiązania problemu jest właściwy?

Książkę Sally Rippin ponownie czyta się jednym tchem. Akcja jest ciekawie zaplanowana i pełna nieoczekiwanych i zaskakujących wydarzeń. W tej części tekst również modulowany jest dzięki zastosowaniu czcionek o różnych wielkościach i stylach. Pomogło to autorce w  budowaniu napięcia i podkreślaniu emocji bohaterów. Co więcej, atmosferę książki świetnie budują towarzyszące opowieści ilustracje. Czarno-białe, momentami nieco mroczne rysunki świetnie uzupełniają historię!

Warto dodać, że po raz kolejny w przygodę Poli i Bustera wplecione zostały trudne tematy. Ta część ponownie poruszy wątki akceptacji, tolerancji oraz trudnej przyjaźni. Opowieść o przygodach małej wiedźmy i bardzo wrażliwego maszkarona będzie dla czytelników świetną zachętą do zastanowienia się nad tym, co jest najważniejsze w relacjach międzyludzkich. Nie zabraknie tu także filozoficznych rozważań samych bohaterów. I choć w poprzedniej części Pola wzbudziła we mnie mieszane uczucia, tak tu odzyskała moją pełną sympatię swoimi przemyśleniami!

Gorąco polecam książkę „Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni” dzieciom od 7. roku życia.  W tajemnicy zdradzę, że nie jest to koniec tej ciekawej serii! Będziecie wypatrywać kolejnego tomu?

Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni
Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni
Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni
Metryczka:
  • autor – Sally Rippin
  • ilustrator – Sally Rippin
  • tłumacz – Aleksandra Weksej
  • wydawnictwo – Mamania
Jeśli szukacie recenzji poprzedniej opowieści o przygodach Poli i Bustera, to zajrzyjcie tu:

Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci