Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron
5+,  7+,  9+,  Książki

Pola i Buster. Niesforna wiedźmia i uczuciowy maszkaron – recenzja

Są takie książki, które przyciągają czytelnika od pierwszego wejrzenia. Znacie to uczucie, prawda? Niby mówi się, by nie oceniać książki po okładce, ale przypuszczam, że każdy z nas choć raz znalazł taki tytuł, któremu nie mógł się oprzeć, bo ilustracja na obwolucie miała w sobie „to coś”. Taka jest właśnie moja historia z książką „Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron”. Najpierw urzekł mnie projekt okładki. A później tytuł. Uwielbiam wiedźmy! Maszkarony z resztą też! I cieszę się, że sama powieść jest równie piękna, co jej „odzienie wierzchnie”. Zajrzyjcie razem z nami do tej książki pełnej magii i emocji!

Pola jest młodą wiedźmą i uczęszcza do Akademii Czarów i Magii Panny Madden. Niestety, mimo że stara się z całych sił, nauka nie idzie jej najlepiej. Warzenie eliksirów nie jest jej mocną stroną, a czytanie wszelkich zaklęć i receptur przypomina Poli błądzenie w labiryncie. Wszystko byłoby pewnie łatwiejsze, gdyby poszczególne litery nie były do siebie tak podobne! Problemy z nauką nie są jednak jedynym kłopotem Poli. Mała wiedźma odnosi wrażenie, że zupełnie nie pasuje do swojego otoczenia. W szkole nie ma żadnych koleżanek, a jej relacje z siostrą i mamą także nie są najlepsze.

Na szczęście jest ktoś, przy kim Pola zawsze czuje się dobrze. No, prawie zawsze, bo Buster jest maszkaronem. A każdy wie, że wiedźmy po prostu NIE MOGĄ przyjaźnić się z maszkarami! Właśnie dlatego przyjaciele spotykają się potajemnie, a w miejscach publicznych udają, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Jednak gdy Pola spotyka Bustera na pewnej szkolnej wycieczce, wszystko wywróci się do góry nogami. Dlaczego? Buster nie może się powstrzymać od przywitania się z przyjaciółką, co powoduje serię bardzo niefortunnych i dość katastrofalnych w skutkach zdarzeń. Dlaczego wiedźmy tak nie lubią maszkaronów? Jak niezwykle wrażliwy Buster poradzi sobie z odtrąceniem przez przyjaciółkę? Koniecznie sięgnijcie po książkę „Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron” i sprawdźcie, czy bohaterowie znajdą sposób, by podtrzymać swoją przyjaźń pomimo przeciwności losu.

Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron
Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron
Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron” to opowieść o trudnej przyjaźni, która trwa mimo braku społecznej akceptacji. Do tego główni bohaterowie są w pewnym sensie odrzuceni przez rówieśników. Pola nie radzi sobie z nauką i w przeciwieństwie do innych wiedźm, nie czuje niechęci do maszkaronów. Co więcej, zupełnie nie rozumie z jakiego powodu czarownice i maszkary nie utrzymują serdecznych stosunków. Buster natomiast jest niezwykle emocjonalny. Zmienia kolor, gdy jest szczęśliwy, i kurczy się, gdy jest smutny, przez co staje się obiektem drwin swoich kolegów. Jednak w przeciwieństwie do Poli, wydaje się on być względnie obojętny na to, co myślą o nim inni.

Książka Sally Rippin porusza wiele bardzo ważnych tematów. Młodzi bohaterowie nie są tolerowani przez rówieśników, ponieważ są inni. Brak akceptacji, presja rówieśników i wytykanie palcami to coś, z czym boryka się duża rzesza nastolatków. Niejednokrotnie jest to przyczyną wielu emocjonalnych problemów. Przygody Poli i Bustera również pełne są przeróżnych emocji. Ich przekaz jest wzmocniony przez dość specyficzną konstrukcję tekstu. Gdy przyjrzycie się dokładnie, zobaczycie, że czcionka zmienia się wraz z uczuciami głównych bohaterów. Bardzo spodobał mi się ten pomysł autorki. Sprawia on, że czytelnik bardziej skupia się na tym, jak w trakcie opowieści zmieniają się emocje. W książce znajdziecie także mnóstwo ilustracji, które podobnie jak tekst, pełne są uczuć. Rysunki Sally Rippin są proste, a jednak świetne uzupełniają fabułę i pomagają wczuć się w sytuację bohaterów.

Uważam, że książka Sally Rippin jest bardzo potrzebna. Jest bardzo ciekawa i napisana tak, że nie sposób się oderwać od lektury. Autorka stworzyła niezwykłych bohaterów, obok których naprawdę nie da się przejść obojętnie. I przyznam, że o ile Buster ujął mnie za serce, o tyle Pola wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Nie będę ukrywać – były momenty, kiedy jej po prostu nie lubiłam. Miałam ochotę tupnąć nogą i krzyknąć „Ogarnij się, dziewczyno!”. Jak to jednak bywa, czasem dzieci po prostu muszą uczyć się na błędach. Na szczęście książka „Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron” to lektura, która może pomóc dzieciom uczyć się prawdziwej przyjaźni na błędach cudzych (by nie musiały się uczyć na własnych).

Gorąco polecam książkę „Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron” dzieciom od 6. roku życia.

Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron
Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron
Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron
Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron
Metryczka:
  • autor – Sally Rippin
  • ilustrator – Sally Rippin
  • tłumacz – Aleksandra Weksej
  • wydawnictwo – Mamania
A jeśli szukacie recenzji kolejnej części z tej serii to zajrzyjcie tu:

Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni – recenzja

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci