Mały inżynier
12+,  5+,  7+,  9+,  Kreatywne,  Książki,  Popularno-naukowe

Mały inżynier. Ponad 80 eksperymentów dla ciekawych świata dziewczyn i chłopaków – recenzja

Są takie książki, dzięki którym fizyka czy chemia stają się świetną zabawą, pozwalającą na odkrywanie otaczającego nas świata. „Mały inżynier. Ponad 80 eksperymentów dla ciekawych świata dziewczyn i chłopaków” to świetny przykład lektury, która pozwala zrozumieć różne zjawiska właśnie poprzez zabawę! Czym jest iluzja optyczna? Dzięki czemu możliwy jest lot balonem? Czy słodkie jabłko może być kwaśne? To tylko przykłady pytań, na które odpowiedzi znajdziemy w „Małym inżynierze”. Zajrzyjcie razem z nami do tej książki i przekonajcie się, jak wiele ciekawych doświadczeń znajdziecie w środku.

Czy dzieciom w wieku 6-9 lat można wytłumaczyć czym jest prawo Coulomba lub zasada zachowania energii? Oczywiście, że tak! Wystarczy odrobina kreatywności. „Mały inżynier” to książka, w której znajdziecie propozycje prostych eksperymentów i ćwiczeń, pozwalających na wyjaśnienie wielu zjawisk, które dzieci obserwują w otaczającym nas świecie. Dzięki ciekawym doświadczeniom będziecie mieli okazję omówić z dziećmi przeróżne zagadnienia. Jakie? Wspólnie sprawdzicie:

 • co wpływa na rozpuszczalność
 • czym jest gęstość
 • jak można pomóc Kopciuszkowi oddzielać soczewicę od popiołu
 • czym jest reakcja chemiczna i co ma ona wspólnego z… dmuchaniem balonów
 • czy słodkie potrawy mogą być kwaśne
 • czym jest ciśnienie
 • co ma wspólnego grawitacja i środek ciężkości
 • dlaczego zmysły smaku i wzroku tak łatwo oszukać
 • jak linijka może zamienić się w „magnes”
 • czym jest zjawisko konwekcji.
Mały inżynier
Mały inżynier
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Z pozoru może się wydawać, że omawiane w książce zagadnienia są dość skomplikowane. Owszem, gdybyśmy mieli poruszyć z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym jedynie teoretyczne podstawy elektrostatyki, dynamiki, optyki czy hydrostatyki, niewątpliwie nasze pociechy znudziłyby się po 5-ciu minutach. Zdecydowanie nie odnieślibyśmy wtedy edukacyjnego sukcesu! Jeśli jednak zamiast prowadzić teoretyczne rozważania sięgniemy po rozwiązania praktyczne, z pewnością zainteresujemy dzieci fizyką czy chemią!

„Mały inżynier” to książka, w której znajdziecie ponad 80 różnych eksperymentów. Większość z nich możecie z powodzeniem wykonać z użyciem rzeczy, które macie w domu. Do badania napięcia powierzchniowego wystarczy miska, woda, pieprz i płyn do mycia naczyń. By ocenić wpływ różnych substancji na kości wystarczy jajko (lub kości z kurczaka), woda, ocet i coca-cola. Zaś do doświadczenia, w którym badamy pH różnych substancji potrzebne będą herbata, czerwona kapusta i plastikowe kubeczki! Proste, prawda?

Oczywiście są również ćwiczenia, do których będziemy potrzebowali bardziej skomplikowanego sprzętu. By zbudować wykrywacz deszczu potrzebna będzie płaska bateria, przewody, dioda i brzęczyk, jednak z powodzeniem dostaniemy je w każdym sklepie z artykułami elektrycznymi. Są natomiast także takie eksperymenty, do których potrzebujemy wyłącznie ołówka, kartki papieru i nitki! Duża różnorodność proponowanych zadań sprawia, że zawsze znajdziemy wśród nich ćwiczenie, do którego mamy wszystkie potrzebne sprzęty. A mnogość omawianych tematów jest gwarancją tego, że dzieci nie znudzą się pracą z książką.

Mały inżynier
Mały inżynier

Ogromnym walorem „Małego inżyniera” jest to, że proponowane przez autorów eksperymenty nie tylko wyjaśniają zjawiska zachodzące wokół nas, ale także pozwalają na zbudowanie kilku prostych konstrukcji czy urządzeń. W książce znajdziecie instrukcję wykonania kalejdoskopu, peryskopu, kompasu czy turbiny wodnej! I choć już pisałam o tym nie raz – jest to naprawdę wspaniały sposób na wytłumaczenie dzieciom podstawowych praw fizyki, które obserwujemy wszędzie wokół nas!

A teraz kilka słów o samej konstrukcji książki. Każdy rozdział książki „Mały inżynier” poświęcony jest innemu zagadnieniu. Znajdziecie tam krótki wstęp teoretyczny oraz doświadczenie, które poprzez praktykę pozwoli zrozumieć omawiany problem. W każdym eksperymencie znajdziecie listę potrzebnych elementów, instrukcję wykonania doświadczenia oraz wnioski, które możemy wyciągnąć na podstawie obserwacji. Co ważne,  ćwiczenia opisane są w bardzo zrozumiały sposób, a trudniejsze zagadnienia wyjaśnione są dodatkowo za pomocą rysunków czy schematów. Autorzy postarali się, by odtworzenie eksperymentu było proste, a jednocześnie zadbali, by jego przebieg był ciekawy i w zrozumiały sposób obrazował omawiane zagadnienia.

Które ćwiczenia podobały nam się najbardziej? Dmuchanie balonów z użyciem drożdży oraz badanie zmian ciśnienia z wykorzystaniem nurka Kartezjusza (oczywiście samodzielnie wykonanego) to eksperymenty proste, a mimo to robiące duże wrażenie na 6-latku! Fenomenalne są także zadania, w których powstaje fontanna Herona (choć niemało jest później sprzątana) i Nerwusometr. Jestem przekonana, że te proste konstrukcje będą źródłem świetnej zabawy, przy której można nauczyć się czegoś ciekawego.

Moim zdaniem książka „Mały inżynier” będzie świetną propozycją dla dzieci w wieku 6-10 lat.

Metryczka:
 • autor – Elżbieta Bednarek i Krzysztof Nowopolski
 • ilustrator – Zbigniew Dobosz
 • wydawnictwo –  Centrum Edukacji Dziecięcej

https://www.gandalf.com.pl/

https://www.gandalf.com.pl/k/dla-dzieci-i-mlodziezy/


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *