Puk puk! Chcecie psa?
12+,  9+,  Komiks,  Książki

Puk puk! Chcecie psa? – recenzja

Czy wiecie, że w październiku Marcin Przewoźniak został laureatem 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego? Autor książki „Puk puk! Zastałem króla?” otrzymał prestiżową statuetkę przedstawiającą Koziołka Matołka właśnie za pierwszy tom tej fantastycznej serii o rodzinie Bielskich, magicznych drzwiach i podróżach w czasie. To świetny moment, by pokazać Wam najnowszą część przygód Stanisława Bielskiego! Zajrzyjcie razem z nami do książki „Puk puk! Chcecie psa?”.

Magiczne drzwi do spiżarni tkwiły zamknięte w jednym z pokoi. W końcu Spytko uprzedził, że jeśli bigos czasu zacznie bulgotać za mocno, to wyśle Bielskim tajną wiadomość z prośbą o tworzenie korytarza czasu. Nikt się jednak nie spodziewał, że posłańcem w tej sprawie będzie… pies! Kundelek niespodziewanie pojawił się przed drzwiami do mieszkania (tymi całkiem zwyczajnymi), przynosząc wiadomość od królewskiego błazna w wisiorku przy obroży. „Puk! Puk! Spytko” – te słowa ponownie zmienią życie Stanleya Bielskiego i jego rodziców w serię niesamowitych zderzeń z historią.

Wraz z psem i magicznymi drzwiami w mieszkaniu Bielskich pojawili się niesamowici goście ze swoimi czworonogami. Nie zabrakło wśród nich Elvisa Presleya, generała Pattona czy marszałka Piłsudskiego. Nic jednak nie mogło się równać z wizytą zwariowanego alchemika, który postanowił szukać przepisów na złoto w XXI wieku! Mimo to żadna ze wspomnianych postaci historycznych nie była gościem, którego zapowiedział Spytko. Kto okaże się tajemniczym wędrowcem, którego Bielscy mieli na prośbę błazenka chwilę przetrzymać, by mógł po chwili bezpiecznie wrócić do swoich czasów? Zajrzyjcie od książki „Puk puk! Chcecie psa?” i przekonajcie się sami, jak skończy się tak niezwykła historia.

Puk puk! Chcecie psa?
Puk puk! Chcecie psa?
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

To niesamowite, że każda z książek Marcina Przewoźniaka jest jednocześnie równie zabawna i całkowicie niepowtarzalna. W poszczególnych tomach rodzinę Bielskich odwiedzają inne historyczne osobistości. Każda z książek ma także zupełnie inny temat przewodni. Akcja „Puk puk! Chcecie psa?” toczy się wokół najlepszego, czworonożnego przyjaciela człowieka. Dzięki przygodom Stanisława i jego rodziców poznamy najsłynniejsze psy – od bernardyna, ratującego w Alpach ludzi zasypanych przez lawiny po pupila marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie zabraknie także wielu psich powiedzonek! Co ciekawe, mimo iż pies uznawany jest za najwierniejszego towarzysza człowieka, to powiedzenia z jego udziałem są dla psiaków wręcz obraźliwe. Cóż za niesprawiedliwość!

Co wyróżnia „Puk puk! Chcecie psa?” od pozostałych książek z tej serii? Choć autor nigdy nie stronił od trudnych historycznych tematów, tu porusza naprawdę ważne zagadnienie. Pewnego dnia bowiem przez wrota czasu przechodzi mały Szymon – chłopiec żydowskiego pochodzenia, który przybył do Bielskich prosto z lubelskiego getta. Muszę przyznać, że trudno obok takiego wątku przejść obojętnie. Z resztą Stanisław i jego rodzice po spotkaniu z chłopcem również już nie są tacy sami. I choć dalsze przygody mieszkańców kamienicy przy ul. Jagiellonów utrzymane są w radosnej atmosferze, to temat Szymona powraca…

„Puk puk! Chcecie psa?” to kolejna wciągająca, wartościowa i pouczająca książka! Wiele interesujących historycznych faktów, niezwykli goście z przeszłości oraz mnóstwo ciekawostek sprawiają, że czwarty tom o przygodach rodziny Bielskich czyta się jednym tchem! Myślę, że nie przesadzę jeśli powiem, iż te fabularno-komiksowo-historyczne powieści Marcina Przewoźniaka z ilustracjami Nikoli Kucharskiej zajmą honorowe miejsce w naszej dziecięcej biblioteczce. Po cichu liczymy, że autor nie powiedział w tej historii jeszcze ostatniego słowa!

Gorąco polecam „Puk puk! Chcecie psa?” czytelnikom od 9. roku życia.

Puk puk! Chcecie psa?
Puk puk! Chcecie psa?
Puk puk! Chcecie psa?
Puk puk! Chcecie psa?
Metryczka:
  • autor – Marcin Przewoźniak
  • ilustrator – Nikola Kucharska
  • wydawnictwo – Zielona Sowa
Spodobała się Wam ta recenzja? Zajrzyjcie koniecznie tu:

Puk puk! Zastałem króla? – recenzja

Puk puk! Otwórzcie drzwi! – recenzja

Puk puk! Widzieliście kometę? – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *