Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka - recenzja
2+,  3+,  5+,  7+,  Książki,  Picturebooki

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka – recenzja

Informacja o drugim wydaniu książki „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” całkiem niedawno obiegła media społecznościowe i wywołała falę ogromnego entuzjazmu. Już od dłuższego czasu czytelnicy zwracali się z prośbami do wydawnictwa Babaryba o ponowne wydanie tego uroczego, świątecznego picturebooka. I w końcu jest! Pozwólcie, że na Czytelniczym Podwórku święta zawitają w październiku, gdyż nie możemy powstrzymać się od pokazania Wam tej przepięknej, dwujęzycznej książki.

W wigilijny wieczór Gąska Zuzia spotkała się z innymi zwierzątkami wokół świątecznego drzewka. Choinka była przepięknie ubrana, jednak brakowało jej ozdoby na czubku. Mimo że było już ciemno, Gąska postanowiła zdobyć gwiazdkę z nieba, by drzewko wyglądało idealnie. Rozpędziła się z całych sił i wzbiła się w niebo, jednak nie udało się jej dosięgnąć gwiazdki. Upadek nie zniechęcił Zuzi. Gąska nie poddała się i próbowała z całych sił zdobyć przepiękną gwiazdę dla swoich przyjaciół. Czy wyprawa zakończy się sukcesem? Sięgnijcie po książkę „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” i przekonajcie się sami!

Historia, której autorem jest czeski pisarz i ilustrator Petr Horácek, jest przepiękna. Jest to książka nie tylko o świętach, ale przede wszystkim o przyjaźni, poświęceniu i wytrwałości. Gąska Zuzia nie zastanawia się ani chwili. Gdy bliskie jej zwierzątka zauważają, że choince czegoś brakuje, w mgnieniu oka podejmuje decyzję o wyprawie po gwiazdkę z nieba. Mimo że jest Wigilia, a wokół panuje mrok, mała gąska stawia czoło wszelkim przeciwnościom losu. I choć czytelnik może odnieść wrażenie, że los rzuca naszej bohaterce kłody pod nogi, to magia wigilijnego wieczoru podsyca nadzieję, że Zuzia da sobie radę!

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka - recenzja
Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka - recenzja
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Co ciekawe, książka „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” to opowieść dwujęzyczna. Tą samą historię możecie przeczytać po polsku oraz w języku angielskim. Do tej pory sięgaliśmy po kilka książek, które proponowały właśnie takie rozwiązanie i najczęściej spotykaliśmy się z rozczarowaniem. Zwykle w takich publikacjach historia anglojęzyczna zawierała trudne sformułowania i dla młodego czytelnika, który dopiero rozpoczyna przygodę z językiem angielskim, była ona w dużym stopniu niezrozumiała. Zdarzało się również, że historia po angielsku była świetna, zaś ta po polsku sprawiała wrażenie nieco infantylnej. Tu obie wersje po prostu ZACHWYCAJĄ!

Czymś, co urzekło nas w tej książce bardzo jak sama opowieść są ilustracje. Powstałe w wyniku połączenia kilku technik obrazki wypełniają całe strony i są po prostu urocze! Postacie zwierząt przedstawione są bardzo realistycznie, a mimo to nie brak im pewnej delikatności oraz umiejętności wyrażania emocji, tak ważnej w książkach dla dzieci. Co więcej, Petr Horácek wspaniale wykorzystał ilustracje do zbudowania świątecznej atmosfery. Już samo przeglądanie tej książki jest ogromną przyjemnością. „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” to naprawdę cudowna bożonarodzeniowa propozycja, która w każdym (nawet dorosłym) czytelniku wzbudzi tęsknotę za świętami.

Gorąco polecam książkę „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” czytelnikom już od 2. roku życia. Dodam, że anglojęzyczna wersja będzie świetna dla starszych dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać w języku angielskim.

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka - recenzja
Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka - recenzja
Metryczka:
  • autor – Petr Horácek
  • ilustrator – Petr Horácek
  • tłumacz – Marta Tychmanowicz
  • wydawnictwo – Babaryba
  • data premiery – 23.10.2020
Jeśli szukacie innych świątecznych tytułów, to zajrzyjcie koniecznie tu:

Najlepsze świąteczne książki dla dzieci – zestawienie


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *