Siostra Brat - recenzja
5+,  7+,  9+,  Książki,  Picturebooki

„Siostra” i „Brat” – recenzja nowości z cyklu „Rodzina”

Czy znacie serię „Rodzina”? Na początku roku nakładem wydawnictwa Zielona Sowa ukazały się książki „Babcia” i „Dziadek”, zaś jesienią swoją premierę miały kolejne dwa tytuły, które dołączyły do tego niezwykle wzruszającego cyklu. Zajrzyjcie razem z nami do przepięknych nowości „Siostra” oraz „Brat”, których autorką jest Barbara Supeł. Będzie to niezwykła, sentymentalna podróż, która zachwyci czytelników w każdym wieku.

„Siostra”

Narratorem tej niedługiej historii jest chłopiec. Opowiada on o swojej starszej siostrze, zabierając nas w podróż przez swoje życie. Każda rozkładówka pokaże nam jego wspomnienia, niczym kadr z filmu lub zdjęcie z albumu. Przyjrzymy się momentowi pierwszego spotkania rodzeństwa, zobaczymy ich wspólne zabawy, pierwsze kłótnie. Będziemy mieli też szansę przeczytać najbardziej intymne przemyślenia, którymi podzieli się z nami narrator. Kim dla niego jest starsza siostra? Jak wspomina ich relacje? Co ich łączy? A co dzieli? Pisana wierszem opowieść jest niezwykle chwytająca za serce. Każda strona zaprosi czytelnika do refleksji i pokaże jak ważne miejsce w życiu każdego człowieka zajmuje rodzeństwo.

Siostra książka Barbara Supeł
Siostra książka Barbara Supeł
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
„Brat”

Narratorka w pisanej wierszem historii opowie nam o swoim młodszym bracie. Zdradzi czytelnikom jak czuła się, gdy jej mama była w ciąży. Podzieli się wspomnieniami z pierwszych chwil po narodzinach chłopca. Pokaże także jak wyglądały jej wspólne zabawy z młodszym bratem. Będziemy mieli szansę zobaczyć jakie rodzeństwo miało sposoby na smutki czy nudę. Narratorka opowie nam o tym, co czuła, gdy brat towarzyszył jej w różnych, bardzo ważnych momentach jej życia. Będzie to sentymentalna podróż przez dzieciństwo, dojrzewanie i dorosłość, w której szczególne miejsce będzie zajmował właśnie on – brat.

Brat książka Barbara Supeł
Brat książka Barbara Supeł
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
Podsumowanie

„Siostra” i „Brat” to przepiękne książki. Obie są pisane wierszem, niezwykle sentymentalne i bardzo wzruszające. Każda z nich to wspomnienia narratora, który opowiada o swoich relacjach z rodzeństwem. Poszczególne strony zabiorą nas do różnych kadrów z życia bohaterów. Przyjrzymy się jak spędzali razem dzieciństwo, wspólnie dojrzewali i wkraczali w dorosłość. Każda rozkładówka jest, niczym kartka z rodzinnego albumu, poświęcona innej chwili. A ilustracja, niczym zdjęcie, pokaże nam świat bohaterów książek.

Opowieść Barbary Supeł jest naprawdę niezwykła. Wzruszający tekst pełen jest refleksji, emocji i przemyśleń. Towarzyszą mu równie cudowne ilustracje Sary Olszewskiej. Widać na nich czułość, bliskość i wszystkie te uczucia, które towarzyszą rodzeństwu w ich relacji. I nie sposób powiedzieć, co w tych książkach jest piękniejsze czy ważniejsze. Tekst i ilustracje stanowią tak integralną całość, że nie można ich ocenić osobno. Razem natomiast tworzą przepiękny, bardzo dojrzały i chwytający za serce pomnik starszej siostry i młodszego brata, którzy dla siebie nawzajem są całym światem.

Wydawnictwo oraz księgarnie rekomendują książki „Siostra” i „Brat” czytelnikom od 4. roku życia. Z pewnością będzie to wartościowa i ciekawa lektura dla dzieci w tym wieku. Wydaje mi się jednak, że by docenić pełne piękno i przesłanie tych książek, potrzebna jest większa dojrzałość odbiorcy. Stanowi to jednak ogromną zaletę tych lektur! Są one bowiem książkami, które zachwycą każdego, bez względu na wiek. Powiem więcej, jestem pewna, że zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli odkryją w tych niezwykłych wierszach cząstkę siebie.  

Gorąco polecam książki „Siostra” i „Brat”. Są one przepiękne, wartościowe i bardzo miłe dla oka. Uważam również, że będą świetnym prezentem dla każdej siostry i każdego brata. Bo czy można ofiarować komuś coś piękniejszego, niż sentymentalną podróż przez wspólne wspomnienia?

Siostra książka Barbara Supeł
„Siostra”

 

Siostra książka Barbara Supeł
„Siostra”

 

Brat książka Barbara Supeł
„Brat”

 

Brat książka Barbara Supeł
„Brat”
Metryczka:
  • autor – Barbara Supeł
  • ilustrator – Sara Olszewska
  • wydawnictwo – Zielona Sowa
Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *