Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych
12+,  5+,  7+,  9+,  Książki

Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Poradnik dla dużych i małych – recenzja

Część z Was wie, że bardzo lubimy chodzić po górach. Bliskość przyrody, majestatyczność szczytów i możliwość stawienia czoła własnym ograniczeniom, a przede wszystkim cudne widoki, wynagradzające każdy wysiłek, to wszystko składa się na naszą fascynację turystyką górską. Gdy więc planowaliśmy wyjazd w Beskid Żywiecki, nie mogliśmy nie spakować najnowszego przewodnika od Wydawnictwa Literackiego. I choć od omawianych tam terenów do Beskidu jest kilka kilometrów, to książka niezwykle nam się przydała! Jak to możliwe? Zajrzyjcie do naszej recenzji, w której pokazujemy „Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych”!

W ubiegłym roku pokazywaliśmy na Czytelniczym Podwórku „Tatry” – pierwszy z przewodników od Wydawnictwa Literackiego. Byliśmy nim zachwyceni i czekaliśmy z niecierpliwością na kontynuację książkowej wyprawy po polskich szczytach. W tym roku pan Paweł Skawiński, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, oraz Barbara Gawryluk, pisarka i dziennikarka, postanowili zabrać nad na spacer po szlakach Podhala i okolic. Choć nasza wakacyjna wycieczka rzuciła nas na szlaki Beskidu, to nadal wiele wynieśliśmy z tego niezwykłego przewodnika. I już tłumaczę dlaczego!

„Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny” sporo opowiada o góralskiej kulturze. Przeczytacie tu sporo o różnicach (czasem subtelnych, a czasem bardzo oczywistych) w góralskich tradycyjnych strojach. Dowiecie się czym są moskole i fizoły oraz sprawdzicie, o co jeszcze warto pytać w lokalnych gospodach. Przyjrzycie się także góralskiej chacie i przekonacie się, że rysie i psy pełniły w takich domostwach niezwykle ważną rolę. A dodam, że te drugie wcale nie miały za zadania pilnowania owiec czy kurnika! Intrygujące, prawda?

Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych
Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych
Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych

Te części, poświęcone ludowym zwyczajom i kulturze przydały nam się także w Beskidzie. Co więcej, rozdziały, opowiadające o faunie i florze krain, otaczających Tatry, była nam równie przydatna! Gdy odwiedziliśmy Koniaków, słynący z koronek, doskonale wiedzieliśmy, jak wygląda dziewięciosił i że inspiracją do tego wzoru koronki była roślina z rodziny astrowatych 😉!

Które fragmenty przewodnika podobały nam się najbardziej? Kuba był zachwycony ciekawostkami ze świata zwierząt! Opowieść o bobrze taterniku czy opis zwyczajów godowych bażantów czy cietrzewi naprawdę budzą zdumienie. Mi zaś najbardziej do gustu przypadła część, poświęcona mniej uczęszczanym, a jednocześnie bardzo atrakcyjnym szlakom spacerowym. Z pewnością nimi przejdziemy, gdy tylko wybierzemy się w tamte rejony!

„Podhale oraz Orawa, Spiz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych” to książka ze wszech stron wspaniała. Pełna zaskakujących ciekawostek, mnóstwa inspirujących do rodzinnych wycieczek treści i wartościowej wiedzy nie tylko uczy, ale przede wszystkim budzi ciekawość świata i chęć do ruszenia górskim szlakiem. Do tego jest po prostu świetnie przygotowana, idealnie wyważona jeśli chodzi o ilość przekazywanej wiedzy i wyjątkowo przyjemna w odbiorze. Jestem pewna, że będą nią zachwyceni i dzieci, i dorośli. Osobiście polecam ją każdemu od 6. do 106. roku życia!

Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych
Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych
Metryczka:
  • autor – Barbara Gawryluk i Paweł Skawiński
  • ilustrator – Ola Krzanowska
  • Wydawnictwo Literackie
Zajrzyjcie także tu:

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci