Tatry. Przewodnik dla dużych i małych
5+,  7+,  9+,  Książki,  Popularno-naukowe

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych – recenzja

Pierwszy raz w Tatry pojechałam z rodzicami będąc licealistką. Wtedy jakoś nie poczułam mięty do górskich wędrówek. Widocznie musiałam do nich dojrzeć, bo gdy dziesięć lat później wróciłam w Tatry z mężem, przepadłam bez reszty. I choć nie zdobywaliśmy wielkich szczytów, bo głównie spacerowaliśmy dolinami, to oczarowało mnie wszystko, co związane z górami. Teraz miłością do wędrowania po polskich górach staramy się zarazić dzieci. Co uważamy za klucz do sukcesu? Wspólne planowanie wyprawy! Dlatego dziś chcę Wam pokazać książkę, która będzie niezastąpioną pomocą w zaszczepieniu dzieciom miłości do Tatr. Zapraszamy do recenzji, w której opowiadamy o nowości „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”!

„Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” to książka, która łączy w sobie cechy przewodnika turystycznego, reportażu i wywiadu. Barbara Gawryluk stworzyła świetną narrację, w której w lekki, okraszony humorem sposób opowiada o najwyższych górach w Polsce. Znajdziecie tu bardzo wiele mądrych treści, interesujących ciekawostek i cennych wskazówek, dzięki którym przygotowanie do wyprawy w Tatry będzie przyjemnością, a same górskie wędrówki – świetną przygodą! Co ciekawe, w tekst wplecione są niezwykle interesujące anegdoty, opowiadane przez pana Pawła Skawińskiego, byłego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnika tatrzańskiego i ratownika ochotnika. Ta wybitna postać uraczy Was zarówno zabawnymi historiami, jak i mrożącymi krew w żyłach opowieściami, przestrzegającymi przed lekkomyślnością i brawurą. Taka konstrukcja książki sprawia, że w czasie lektury można odnieść wrażenie, iż ogląda się niezwykle ciekawy film edukacyjny!

Zacznijmy jednak od początku. Jakie informacje czekają na Was na kartach książki? Pierwsze strony stanowią swoisty wstęp do planowania wyprawy. Pan Paweł, wspólnie z mieszkańcami Tatr przybliżą młodym czytelnikom zasady poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym. Zabawne rymowanki, padające z ust kozicy, rysia czy świstaka z pewnością pomogą dzieciom przyswoić tatrzański bon ton. Następnie wspólnie z autorami przyjrzymy się właściwemu wyposażeniu każdego turysty, który wybiera się na szlak. Teraz przyszedł czas na przyspieszony kurs bezpieczeństwa. Jak zachować się w razie nagłej zmiany pogody? Co zrobić, gdy w górach zastanie Was burza? Jakiego numeru telefonu należy nauczyć się na pamięć? Paweł Skawiński wszystko Wam wyjaśni i cierpliwie odpowie na każde pytanie. Gdy już jesteście przygotowani, pora ruszyć w góry!

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

W dalszej części książki autorzy zabiorą Was w porywającą podróż po Tatrach. Zajrzycie w najpiękniejsze doliny, przyjrzycie się najwyższym szczytom. Odwiedzicie także spektakularne jaskinie i napijecie się wody z potoku. Nie zabraknie także miejsca na przyrodnicze obserwacje! Paweł Skawiński wspólnie z Barbarą Gawryluk pokażą Wam zwierzęta, mieszkające w najwyższych polskich górach. Zobaczycie niezwykłe domy świstaków, będziecie świadkami liczenia kozic, poznacie nawet ptaka, który mógłby konkurować z najbardziej doświadczonymi taternikami. Opowieść o każdym z mieszkańców Tatr wzbogacona zostanie w zaskakujące ciekawostki, a także zabawne historyjki. Który zwierz sam skonstruował lodówkę? Jaki drapieżnik lubi robić sobie selfie? Sięgnijcie po „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” i przekonajcie się sami!

Publikacja Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego to naprawdę fenomenalny przewodnik dla dzieci i nie tylko. Autorzy zebrali na kartach książki mnóstwo ciekawych faktów, które pomogą młodym turystom dobrze przygotować się do wyprawy w Tatry. Przeczytacie tu o faunie i florze Tatr, poznacie najciekawsze szlaki dla początkujących górskich wędrowców. Przyjrzycie się góralskich tradycjom, wielu tatrzańskim legendom oraz pouczającym anegdotom, które pomogą Wam zadbać o własne bezpieczeństwo. Znajdziecie tu poruszającą historię speleologa, który spędził w jaskini siedem dni, oczekując na pomoc oraz opowieść o turystach, który przez lekkomyślność spali na półce skalnej, mając szlak turystyczny niemal pod nosem! Dzięki tym przytoczonym przez Pawła Skawińskiego historiom dzieci docenią potęgę gór i nauczą się zachowania rozsądku i rzetelnej oceny własnych możliwości.

Co jednak najważniejsze, cały tekst został naprawdę świetnie przygotowany. Tak narracja, jak i opowieści pana Pawła Skawińskiego są napisane lekkim, przyjemnym językiem, w którym nie brak miejsca zarówno na humor, jak i stanowcze przestrogi. Całość zaś uzupełniają świetne, pełne soczystych kolorów rysunki Adama Pękalskiego. Piękne krajobrazy, przeurocze wizerunki tatrzańskich lokatorów oraz pojawiające się tu i ówdzie dowcipne szczegóły sprawiają, że lektura tego przewodnika jest naprawdę dużą przyjemnością.

Jestem zdania, że „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” to książka, która będzie świetnym wstępem do planowania pierwszych górskich wędrówek. Dzieci przeczytają tu o wszystkim tym, co urzeka w Tatrach najbardziej. Osobiście jestem tą książką zachwycona i uważam, że naprawdę warto po nią sięgnąć. Jest to publikacja odpowiednia dla dzieci już od 6. roku życia, ale zapewniam, że młodzież i dorośli będą w czasie lektury bawić się równie dobrze.

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych
Metryczka:
  • autor – Barbara Gawryluk i Paweł Skawiński
  • ilustrator – Adam Pękalski
  • Wydawnictwo Literackie

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *