Jaga i dom na orlich nogach
12+,  9+,  Książki

Jaga i dom na orlich nogach – recenzja

Są takie książki, które już samą okładką składają obietnicę cudownych czytelniczych doznań. Taka właśnie jest „Jaga i dom na orlich nogach”. Nieco mroczna, bardzo baśniowa i tajemnicza grafika z pięknym ornamentem oraz eleganckimi, połyskującymi złotem i metalicznym błękitem zdobieniami bardzo przykuwa wzrok. Zaś opowieść, którą znajdziecie w środku zdecydowanie przerośnie Wasze najśmielsze wyobrażenia. Ja jestem zachwycona. Zobaczcie dlaczego!

Wyobraźcie sobie, że w ciągu całego roku są tylko dwie takie noce, gdy codzienność rozwiana zostaje magią, tajemnicami i cudami. Gdy Zaklęte Kotliny odwiedzają magiczne stworzenia z całego świata i to, co ze sobą przywiozą jest dalekie od wszystkiego, co znacie. Jedna taka noc właśnie nadchodziła. To tego dnia o zmroku miało rozpocząć się Targowisko Nocy Letniej i Jaga zamierzała zrobić wszystko, by wziąć w nim udział. Pech chciał, że musiała jeszcze wyszorować chlew, który nie dość, że cały pokryty był w gnojówce, to w dodatku uciekał na swoich dwóch kurzych nogach i za nic nie zamierzał dać się złapać!

Bywa, że nawet najlepsze intencje prowadzą nas tam, gdzie czekają na nas tylko kłopoty. Tego dnia właśnie tak było z Jagą. Chlew uciekając przed kąpielą zniszczył pół wioski, Jaga dostała karę, a swoją ucieczką z domu sprowadziła na rodzinne Klekotki prawdziwe nieszczęście. Teraz jej mama została zamieniona w kamień, tatę porwał paskudny zmorca, uprowadzając przy okazji wszystkie jaja na kurzych nogach, a ona, Jaga, trafiła wprost do chaty samego Jana Twardowskiego w roli… opiekuna domu. Zamiast poszukiwać rodziców tropiła chochliki, piła herbatkę z wróżącymi wszystkim śmierć dolami i próbowała opędzić się od członków Niespokojnej Bandy. Zaś Twardowski nie robił nic, by wywiązać się z umowy, zawartej w cyrografie z młodą czarownicą. Co zrobi Jaga? I kto stoi za dziwnymi wydarzeniami w Klekotkach? Sprawdźcie sami!

Jaga i dom na orlich nogach
Jaga i dom na orlich nogach
Jaga i dom na orlich nogach
Jaga i dom na orlich nogach
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Już jakiś czas temu zachwyciłam się pięknem słowiańskiej mitologii. Bardzo cieszę się, że Marcin Rożen tak odważnie sięgnął do bestiariusza naszych ziem… W przygodach Jagi spotkamy bowiem całą plejadę upiorów i to w niezwykle interesującym, bo jakże współczesnym wydaniu. Mamy tu nastoletnią, nieco porywczą czarownicę, która trafia do Krakowa, pełnego turystów wpatrzonych w ekrany telefonów komórkowych. Mamy nieumarłych, tańczących break dance w czasie zawodów Danse macabre. Jest nawet bies w dresie, grupa ankluzów, uświetniających występy ulicznych grajków, a także nocnice i oparnice, które muszą poradzić sobie w świecie pełnym elektryczności i wszechobecnego światła. I to właśnie w tak doborowym towarzystwie przyjdzie nam stanąć u boku Jana Twardowskiego, najpotężniejszego maga na świecie, który w XXI wieku prowadzi… Dom Niespokojnej Starości. Autor stworzył cudowną baśń, gdzie mity przeplatają się ze współczesnością, a całość wykreowana jest tak wiarygodnie, że trudno jest oprzeć się pokusie wypatrywania magicznych stworzeń na ulicach Krakowa.

Sama fabuła jest naprawdę niesamowita. Intrygi usnute są bardzo ciekawie, rzeczywistość zadziwia śmiałością twórcy, a postać Jagi budzi tak ogromną sympatię, że nie sposób oprzeć się jej urokowi. Jednak to, co w tej opowieści najbardziej mnie zachwyciło to Cykor. Mała chatka na kurzych nóżkach, nieco przypominająca domek dla lalek, komunikująca się zaledwie skrzypnięciami okiennic i dymem, wypuszczanym z komina, jest najcudowniejszą postacią tej opowieści. Niezwykle lojalna, szalenie odważna (wbrew swojemu imieniu zresztą!) pokaże młodym czytelnikom, że prawdziwa przyjaźń pokona każdą przeciwność losu!

Ku mojej radości „Jaga i dom na orlich nogach” to zaledwie pierwszy tom z cyklu „Strażnicy wrót”. Tak wspaniali bohaterowie oraz świetne połączenie mitologii i współczesności zasługuje na to, by trwać! Jestem pewna, że czarownica Jaga, borowy Patryk von Orzech, nocna wróżka Meb oraz kręciek Michaś Podwiej wraz z moim ukochanym Cykorem powrócą do nas z kolejną, cudowną, pełną niezwykłości baśnią. Nie możemy się doczekać!

A tymczasem książkę „Jaga i dom na orlich nogach” znajdziecie na TaniaKsiazka.pl

Jaga i dom na orlich nogach
Jaga i dom na orlich nogach
Jaga i dom na orlich nogach
Metryczka:
  • autor – Maciej Rożen
  • Wydawnictwo Zielona Sowa

Jeśli szukacie innych bestsellerów dla młodzieży koniecznie zajrzyjcie na stronę Taniaksiazka.pl


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci