Chłopcy
3+,  5+,  7+,  Książki

Chłopcy – recenzja

Przyjaźń jest niczym bezpieczna wyspa pośrodku wzburzonego oceanu. Pozwala znaleźć wytchnienie w trudnych chwilach oraz spojrzeć z dystansem na dotykające nas problemy. U boku przyjaciela każde zmartwienie wydaje się być mniejsze, zaś sukcesy dostarczają dwukrotnie więcej radości. Przekonali się o tym bohaterowie książki, którą dziś pragnę Wam pokazać. Zerknijcie razem z nami do cudnej nowości pod tytułem „Chłopcy”, która w cudowny sposób przedstawia, jak ogromną wartością jest przyjaźń i jak ważne jest, by ją pielęgnować niczym najpiękniejszy kwiat.

Tam, Rey, Nattie i Bobby byli przyjaciółmi od zawsze. Razem się bawili, odkrywali świat i poznawali siebie… Wspólnie dzielili się troskami i radościami, spełniali swoje marzenia i zmierzali ku nieznanemu. Przyszedł jednak czas, gdy dorastanie zaczęło ich od siebie oddalać. Każdy z nich podążył za własną pasją, szukając swojego „ja”. Jednak choć początkowo cieszyli się swoją odrębnością, samotność dzień po dniu odbierała im szczyptę radości z wchodzenia w dorosłość… To właśnie wtedy czterej młodzi mężczyźni na nowo odkryli swą przyjaźń, jej zupełnie nowy wymiar i to, jak wiele im ona daje, gdyż dzieli troski, a mnoży szczęście. Jak potoczyły się dalsze losy bohaterów tej opowieści? Przekonajcie się sami!

Chłopcy
Chłopcy
Chłopcy
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Chłopcy” to opowieść, którą trudno przypisać odbiorcom w określonej grupie wiekowej. Jest ona napisana prostym językiem, a jednocześnie nie brak jej głębi, ukrytego sensu i zaproszenia do ważnych rozmów, tak z rówieśnikami jak i z rodzicami. Obserwując losy czwórki przyjaciół staniemy się świadkami wielu ważnych wydarzeń. Pierwsza miłość, śmierć ukochanego czworonoga, trudności wieku dojrzewania, potrzeba rywalizacji, dzieląca przyjaciół ze szkolnej ławki… Każdy z chłopców doświadcza w swoim życiu przeróżnych, nierzadko słodko-gorzkich emocji. Zawsze jednak wracają do bezpiecznej przystani, jaką jest ich przyjaźń. Czasem te powroty nie są łatwe, wymagają chwili zastanowienia się nad własnymi uczuciami i potrzebami. Jednak to właśnie te trudności czynią tę historię tak prawdziwą i tak uniwersalną!

Dzieci mają w sobie coś niezwykłego. Potrafią z niezwykłą łatwością zaakceptować i przyjąć odmienność drugiego człowieka. Tacy są też bohaterowie „Chłopców”. Cenią sobie swoją indywidualność, doceniając jednocześnie fakt, iż ich różnice są tym, co dopełnia ich przyjaźń. Autorki idą jednak o krok dalej i w tej pięknej historii pokazują różne modele rodziny, zapraszając tak dzieci, jak i ich rodziców do dyskusji nad naszą innością w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. Całość zaś ma wydźwięk niezwykle wyciszający, tak przez utrzymane w stonowanej, pastelowej kolorystyce ilustracje, jak i spokojną, a przy tym bardzo refleksyjną, pozbawioną dialogów narrację. Zdecydowanie jest to książka, która nie tylko pokazuje jak ważna w życiu każdego człowieka jest przyjaźń, ale także zaprasza młodych czytelników do dyskusji o wszystkim tym, co nas jako ludzi powinno łączyć, zamiast dzielić.

Gorąco polecam książkę „Chłopcy” to rodzinnej lektury z dziećmi już od 4. roku życia.

Chłopcy
Chłopcy
Metryczka:
  • autor – Lauren Ace
  • ilustrator – Jenny Løvlie
  • tłumacz – Agata Demianiuk
  • Wydawnictwo Wilga
Link do strony wydawnictwa:

https://www.gwfoksal.pl/chlopcy-lauren-ace-skuff4dd46f4956df24f6b3.html


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci