Kuleczka w tarapatach!
5+,  7+,  Książki

Kuleczka w tarapatach! – recenzja

Seria „Zwierzęta w potrzebie” to zbiór książek wydawnictwa Ibis, których misją jest uwrażliwianie dzieci na losy zwierząt oraz uświadamianie najmłodszym czytelnikom, jak duża jest nasza odpowiedzialność za przyrodę i jej mieszkańców. Dziś chciałabym Wam pokazać jedną z najnowszych opowieści z tego cyklu. Zajrzyjcie razem z nami do książki „Kuleczka w tarapatach!”.

Aniela spędzała wakacje w mazurskim siedlisku, należącym do jej wujostwa. Życie na wsi, w otoczeniu pięknej roślinności i będących pod opieką cioci i wujka czworonożnych mieszkańców schroniska, było pełne uroków. Aniela z radością spędzała wolne chwile, poznając okolicę i bawiąc się z kuzynką Marysią. Pewnego dnia wydarzyło się jednak coś, co zburzyło spokój wakacyjnego wypoczynku. Gdy Aniela przechodziła koło starej szopy, usłyszała rozpaczliwe skomlenie psa, któremu towarzyszyły nieprzyjemne i agresywne krzyki gospodarza. Dziewczynka nie mogła przejść obok tej sytuacji obojętnie i postanowiła sprawdzić, czy zamkniętemu w szopie zwierzęciu nie dzieje się krzywda.

Gdy Aniela ujrzała skołtunione, brudne i głodne szczenię, w jednej chwili podjęła decyzję o zabraniu psa z gospodarstwa. Zdawała sobie sprawę, że jest to kradzież, przez którą najprawdopodobniej czekają ją niemiłe konsekwencje, jednak dobro skrzywdzonego stworzenia było według niej ważniejsze! Gdy przyprowadziła szczeniaka do siedliska, wspólnie z Marysią ustaliły, że pies należał do Wichrusta, gospodarza znanego we wsi z tego, że bardzo źle traktuje zwierzęta. Już od jakiegoś czasu mieszkańcy siedliska starali się uratować konia, którego Wichrust niemalże zagłodził, a teraz chciał go sprzedać rzeźni, by pozbyć się schorowanego zwierzęcia. I jeszcze ten biedny szczeniak! Czy można jakoś pomóc zaniedbanym zwierzętom i ukarać gospodarza, znęcającego się nad swym inwentarzem? Marysia i Aniela postanowiły zrobić wszystko, co w ich mocy, by uratować zarówno Kuleczkę, jak i konia Florka. Jak zakończy się ta historia? Sprawdźcie sami!

Kuleczka w tarapatach!
Kuleczka w tarapatach!
Kuleczka w tarapatach!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Kuleczka w tarapatach!” to niedługa, a jednocześnie bardzo ciekawa i poruszająca historia. Autorka dotyka tu szalenie ważnego i niestety nadal aktualnego tematu, jakim jest niewłaściwe traktowanie zwierząt przez niektórych ludzi. Z pewnością jest to opowieść, która wzbudzi w młodych czytelnikach wiele emocji, jednak to ważne, by uświadamiać dzieciom, że należy zawsze reagować, gdy widzimy, że komuś, także zwierzętom, dzieje się krzywda. Przygody Marysi i Anieli będą doskonałym przykładem tego, że dzieci również mogą wiele zdziałać, a często ich upór i pomysłowość są doskonałym motorem do działania! Nie można jednak zapomnieć, by w tak trudnych sytuacjach zawsze zwracać się po pomoc do dorosłych. Aniela mogła wpaść w duże tarapaty przez swoje decyzje, ale o tym musicie przekonać się sami.

Opowieść o Kuleczce napisana jest przyjemnym językiem. Choć pełna emocji, będzie się świetnie nadawała do wieczornego, głośnego czytania, a kolorowe, bardzo dynamiczne i pełne ciepła ilustracje będą z pewnością umilały lekturę. Całość jest naprawdę starannie przygotowana, a fabuła jest nie tylko wciągająca, ale także dopełniona wartościowym morałem. Jestem pewna, że wspólnie z Anielą, Marysią spędzicie miłe chwile, a historia Kuleczki będzie początkiem ważnych dyskusji nie tylko o obowiązkach, związanych z posiadaniem pupila, ale także o tym jak należy reagować, gdy jesteśmy świadkami niewłaściwego traktowania zwierząt.

Polecam książkę „Kuleczka w tarapatach!” do rodzinnego czytania z dziećmi od 5. roku życia.

Kuleczka w tarapatach!
Kuleczka w tarapatach!
Metryczka:
  • autor – Agnieszka Nożyńska-Demianiuk
  • ilustrator –  Aleksander Jasiński
  • Wydawnictwo Ibis

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *