Księga niezwykłych zwierząt - do rysowania, zgadywania i wymyślania
5+,  7+,  9+,  Książki,  Łamigłówki,  Popularno-naukowe

Księga niezwykłych zwierząt – recenzja

Anna Olej-Kobus to przewodniczka, dziennikarka, fotografka, osoba o ogromnej ciekawości świata i wielkiej wrażliwości. Czytając jej blogi nie sposób nie zakochać się w Afryce i podróżach. Na pewnej stronie znalazłam o pani Annie taką informację: „Fiordy jeszcze nie jedzą jej z ręki, ale gepardy i owszem”. Jestem przekonana, że z połączenia ogromnej miłości do zwierząt i przyrody w ogóle, fascynacji światem i lekkości pióra AfrykAnki musiało powstać coś wyjątkowego. I taka jest właśnie „Księga niezwykłych zwierząt – do rysowania, zgadywania i wymyślania” – fenomenalna księga wiedzy i zadań, która wciąga, zachwyca i zaprasza do wielu przeróżnych aktywności. Przede wszystkim jednak pozwala odkryć przecudowny świat zwierząt, pochodzących z najróżniejszych zakątków globu. Z resztą zobaczcie sami!

W „Księdze niezwykłych zwierząt” znajdziecie około 40 rozdziałów. W każdym z nich przeczytacie wiele zaskakujących ciekawostek na temat przeróżnych zwierząt. Nie będziecie tu zgłębiać szczegółów anatomii czy fizjologii poszczególnych gatunków, nie będziecie wchodzić w skomplikowane meandry taksonomii czy pokrewieństwa pomiędzy zwierzętami, choć naturalnie nie zabraknie tu różnych fascynujących faktów także z tych dziedzin. Mało tego, nie będziecie czytać o omawianych zwierzętach z uwzględnieniem podziałów na rodziny czy obszary występowania. Autorka pogrupowała bohaterów tej książki w naprawdę bardzo kreatywny sposób, wybierając najciekawsze, najbardziej oryginalne i najbardziej zaskakujące fakty na ich temat. Jakie są najbrzydsze lub najdziwniejsze zwierzęta świata? Które z nich są najlepszymi aktorami i z powodzeniem udają groźniejszych kolegów? I kto jest mistrzem kamuflażu?  O tym wszystkim opowie Wam właśnie Anna Olej-Kobus.

„Księga niezwykłych zwierząt” to publikacja, w której znajdziecie naprawdę wyjątkową wiedzę, bo taką, o których najprawdopodobniej nie usłyszycie w szkole. Będzie to jednak wiedza, która z powodzeniem zafascynuje Was i Wasze dzieci tym, jak piękna i niebywała jest fauna. Będziecie mieli okazję przyjrzeć się żółwiowi, który przypomina Yodę oraz larwie ambystomy meksykańskiej, która wygląda jak tańcząca postać z kreskówki. Odwiedzie zarówno sawannę, gdzie przyjrzycie się cętkom żyrafy (czy wiecie, że są one równie unikalne, jak odciski palców?) jak i biegun północny, gdzie spotkacie narwala, jednorożca, który bynajmniej nie przypomina konia 😉. Takich niezwykłych wypraw, obfitujących w ciekawe i jakże zaskakujące fakty ze świata zwierząt będzie tu naprawdę wiele! Zajrzycie w każdy zakątek świata, wzniesiecie się pod niebiosa, by szybować z najlepszymi lotnikami, zanurkujecie w oceanach, gdzie przyjrzycie się jednym z najbardziej zabójczych stworzeń świata. Przemierzycie także ogromne połacie lądów, by poznać wyjątkowe zwierzęta, od mandarynki (która nie ma nic wspólnego z owocem), przez goliata (największą żabę świata), po stępniarkę piaskonurka, którą nazywają… pustynnym ferrari!

Księga niezwykłych zwierząt - do rysowania, zgadywania i wymyślania
Księga niezwykłych zwierząt - do rysowania, zgadywania i wymyślania
Księga niezwykłych zwierząt - do rysowania, zgadywania i wymyślania
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Jeśli jednak myślicie, że „Księga niezwykłych zwierząt” to wyłącznie ciekawostki i fakty przyrodnicze, to jesteście w błędzie! Znajdziecie tu naprawdę mnóstwo zadań, które zaktywizują młodych czytelników i zaproszą ich do świetnej zabawy. Pragnę jedynie zapewnić, że nie wszystkie będą związane z utrwaleniem wiedzy, którą dzieci mogły przyswoić dzięki interesującej narracji. Duża część zaproponowanych przez autorkę zadań sięga do innych dziedzin, co jest sporym urozmaiceniem. Moim zdaniem jest to pomysł trafiony w dziesiątkę! Znajdziecie tu zarówno kolorowanki (także te, które wychodzą poza utarte schematy i są zachętą, by sięgnąć do swojej wyobraźni), jak i zabawy logiczne czy zadania matematyczne. Nie zabraknie nawet szyfrów, puzzli czy zadań z przesuwaniem zapałek. Będziecie mieli okazje rozwiązywać zwierzęce sudoku, zmierzyć się z wykreślankami, a także zadaniami sportowymi! Dla fanów eksperymentów znajdą się nawet doświadczenia do zrobienia w domu. Co tu dużo mówić, autorka wykazała się ogromną starannością i kreatywnością i zrobiła moim zdaniem absolutnie wszystko, by każdy młody czytelnik odszukał w tej książce swoje ulubione typy zdań!

Jestem przekonana, że „Księga niezwykłych zwierząt – do rysowania, zgadywania i wymyślania” to książka, którą docenią wszyscy wielbiciele przyrodniczych ciekawostek. Znajdziecie tu naprawdę niebanalne i zaskakujące fakty ze świata zwierząt. Poznacie mnóstwo najrozmaitszych ssaków, ryb, ptaków, płazów i gadów. Nie zabraknie także bezkręgowców, których niezwykłe umiejętności czy cechy naprawdę Was zadziwią. Całość świetnie przeplata się z zadaniami i łamigłówkami, dzięki czemu nie sposób się tą książką znudzić. Jest to publikacja bardzo przemyślana, przygotowana z niezwykłą starannością i dbałością o szczegóły, a przede wszystkim ciekawa i miła dla oka. Czego chcieć więcej?

Polecam dzieciom od 6. roku życia.

Księga niezwykłych zwierząt - do rysowania, zgadywania i wymyślania
Księga niezwykłych zwierząt - do rysowania, zgadywania i wymyślania
Księga niezwykłych zwierząt - do rysowania, zgadywania i wymyślania
Księga niezwykłych zwierząt - do rysowania, zgadywania i wymyślania
Metryczka:
  • autor – Anna Olej-Kobus
  • ilustrator – Agnieszka Suszczyńska
  • konsultacja merytoryczna – Michał Kaczorowski
  • Wydawnictwo Dwukropek
Link do strony wydawnictwa:

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci