Czarownica Magda
5+,  7+,  9+,  Książki

Czarownica Magda – recenzja

Kiedyś już wspominałam, że cenię sobie baśnie, które łamią stereotypy i przedstawiają baśniowe postaci w sposób zupełnie odmienny niż większość książek z tego gatunku. Z tego właśnie powodu cieszę się, że w nasze ręce trafiła „Czarownica Magda”. Jest to zbiór krótkich opowiadań o przygodach tytułowej bohaterki, który dodaje skrzydeł, wywołuje uśmiech na twarzy i jest pełen pozytywnej energii oraz wartościowych treści. A jeśli chcecie wiedzieć więcej, to koniecznie zajrzyjcie do naszej recenzji!

Magda była czarownicą o wyjątkowo pogodnym usposobieniu. Uwielbiała przesiadywać na ławeczce w ogrodzie, by cieszyć się promieniami Słońca i podziwiać otaczającą ją przyrodę. Nigdy nie narzekała na pogodę, nie przeszkadzał jej deszcz, śnieg czy upał. W każdej chwili starała się dostrzegać coś pozytywnego. Do tego wszystkiego Czarownica Magda miała naprawdę wielkie serce i nie potrafiła przejść obojętnie obok cierpienia drugiej istoty.

Pewnego dnia Magda usłyszała dziwne prychanie, dobiegające spośród gałęzi pobliskiej jabłonki. Czarownica wypatrzyła, że w konarach drzewa utknął mały kot. Zwierzę przestraszyło się ujadania psa jednego z sąsiadów i postanowiło poszukać kryjówki tam, gdzie nie dosięgną go psie zębiska. Niestety okazało się, że kot owszem, jest świetnym wspinaczem, jednak zejść z wysokiego drzewa już nie potrafi. Odrobina czarów i ciepłe słowa z ust Magdy pomogły przestraszonemu futrzakowi zejść bezpiecznie na ziemię i ukoić skołatane nerwy. Jednak ani Czarownica Magda, ani kot nie przypuszczali, że ich spotkanie stanie się początkiem niezwykłej przyjaźni i wielu przygód. Co spotka naszych bohaterów? Sprawdźcie sami!

Czarownica Magda
Czarownica Magda
Czarownica Magda
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Czarownica Magda” to niedługie opowiadania, w których przeczytamy o perypetiach przesympatycznej czarownicy o wielkim sercu. W każdym z nich przyjrzymy się o innej przygodzie tytułowej bohaterki. Kogo spotka na swojej drodze Czarownica Magda? Przeczytacie między innymi o historii jej niezwykłej znajomości z Panią Zofią. Była to starsza pani, która czuła się bardzo samotna i wydawało jej się, że nikomu nie jest potrzebna. Gdy Magda zobaczyła ogromny smutek na twarzy staruszki, postanowiła zacząć działać. Nie mogła przejść obojętnie koło potrzeby bliskości!

Magda troszczyła się również o różnych mieszkańców lasu. Dzielnie walczyła ze śmieciami, porzuconymi w leśnej gęstwinie, dając przy okazji nauczkę bałaganiarzom, którzy za nic mieli dbanie o przyrodę. Nie zostawiła w potrzebie nawet pewnego pająka, który z troski o los przyjaciela postanowił zwrócić się do Magdy z nietypową prośbą o pomoc. W przygodach tytułowej bohaterki nie zabraknie także postaci niezwykłych, magicznych… Ale o tym, kto jeszcze pojawi się w książce „Czarownica Magda” musicie przekonać się sami!

Agnieszka Kazała stworzyła naprawdę piękny zbiór baśniowych opowieści. „Czarownica Magda” to książka, która uwrażliwi młodych czytelników na piękno otaczającej ich przyrody oraz potrzeby innych. Głowna bohaterka pokaże dzieciom jak ważne jest, by w życiu kierować się dobrem drugiego człowieka. Jej postawa otwartości i chęć pomocy słabszym jest naprawdę warta naśladowania. Wierzę, że takie książki pomagają rozpalić w dziecięcych sercach empatię i miłość do ludzi (oraz przyrody!). Co ciekawe, opowieści o Czarownicy Magdzie zostały przez autorkę ubrane w ilustracje, które mali czytelnicy mogą… pokolorować! Myślę, że ta możliwość współtworzenia obrazków książce będzie dla dzieci miłym urozmaiceniem lektury.

Gorąco polecam książkę „Czarownica Magda” dzieciom od 5. roku życia.

Czarownica Magda
Czarownica Magda
Metryczka:
  • autor – Agnieszka Kazała
  • ilustrator – Agnieszka Kazała
  • wydawnictwo – Białe Pióro

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci