Przyjaciele
5+,  7+,  9+,  Komiks,  Książki

Przyjaciele – recenzja

Jeśli lubicie książki, które bawią się formą, wychodzą poza utarte schematy oraz eksperymentują tak z treścią, jak i z obrazem, to zdecydowanie musicie sięgnąć po komiks „Przyjaciele”. Jest to absolutnie fenomenalna propozycja dla wszystkich młodych fanów tego gatunku, która w niebanalny sposób poprzez przygody bohaterów pokazuje, jak ze współpracy rysownika i scenarzysty powstaje historia rysunkowa. Zapraszam Was do naszej najnowszej recenzji, w której pokazujemy tę książkę nieco bliżej!

Słonik, Żyrafa i Świnka właśnie szykują się do snu. Widać, że niecierpliwie czekają na nowy dzień, by znów oddać się beztroskiej zabawie. Gdy jednak rano Żyrafa i Świnka otwierają oczy, okazuje się, że Słonik… zniknął! To jednak nie koniec niespodzianek, zniknął bowiem cały ich świat. Zwierzątka otoczone są pustką, nie ma ich zabawek, łóżek… Gdy obie bohaterki zaczynają wpadać w lekką panikę, zza brzegu ich świata daje się słyszeć wołanie o pomoc. Czyżby to Słonik?!

Żyrafa i Świnka, próbując odnaleźć Słonika zauważają, że to, co uważały za swój świat rządzi się dość nietypowymi prawami. Przestrzeń, w której się znajdują otoczona jest niewidzialnymi granicami, przez które w żaden sposób nie można przejść. Na nic zdaje się walenie głową w niewidoczny mur! Jedynie głos jakimś cudem jest w stanie pokonać przezroczystą barierę. Jak więc pomóc Słonikowi wrócić do przyjaciółek? Zwierzątka postanawiają wziąć los w swoje ręce i zaczynają walczyć z płaskością świata, w którym przyszło im żyć. Tu i ówdzie pojawiają się dziury, pogięte rogi, jednak Słonik nadal tkwi zamknięty po drugiej stronie. Aż tu nagle… w cudowny sposób znalazł się tuż obok! Jak to możliwe? I co w rogu ich świata robi plama od kawy? Ktoś ewidentnie macza paluchy w rzeczywistości trójki przyjaciół, ale kto? Sprawdźcie sami!

Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Przyjaciele” to dowcipny komiks, w którym autorzy poprzez zabawę treścią i obrazem, nierzadko wymykającą się logice, postanowili pokazać jak mogliby czuć się bohaterowie takich rysunkowych opowieści. W wyniku współpracy Mykupyku i Janka Kozy powstali Słonik, Żyrafa i Świnka – postacie bardzo charakterystyczne, o różnych osobowościach i niemałej kreatywności. Gdy jeden z trójki przyjaciół wpada w tarapaty, zwierzaki nie pozostają bierne – biorą sprawy w swoje ręce, choć szybko odkryją, że w komiksie niewiele od nich zależy. To jednak wcale nie koniec tej niezwykłej historii!

Przygody przyjaciół pokażą, że żaden komiks nie może istnieć bez twórcy. Co się stanie, gdy zabraknie scenarzysty? Mali czytelnicy szybko przekonają się, że choć pozbawione scenariusza losy bohaterów są niezwykle zabawne, to brak im ładu i składu. I mimo, że zwierzątkom zaczynają się podobać zwariowane pomysły rysownika, to postanawiają nieco scenarzystę zdyscyplinować. W końcu kto to widział, by pozostawiać historię stworzonych przez siebie bohaterów bez ciągu dalszego! I gdy już mogłoby się wydawać, że wszystko wróci na swoje tory, to okazuje się, że zniknął… rysownik! Jak potoczą się dalej losy trójki przyjaciół?

Mykupyku i Janek Koza stworzyli fenomenalny komiks. Sięgnęli po pełne kreatywności obrazy, by pokazać dzieciom co kryje się po drugiej stronie kartki i nie tylko! W dowcipnych perypetiach zwierzątek przedstawili prawa, jakimi rządzą się historie obrazkowe. Nie bali się także pokazać, czym byłby komiks bez scenariusza czy kreski. W pewien sposób udało im się nawet w tej niebanalnej i jakże oryginalnej historii przemycić morał, choć wydaje się być on skierowany raczej do dorosłych czytelników. Jaki? No cóż, historia Żyrafy, Słonika i Świnki pokazuje, że pęd przez codzienność, nieustanny brak czasu i nadmiar obowiązków często odbierają nam radość z życia. Może więc warto się na chwilę zatrzymać? W końcu jak to powiedziała Żyrafa: „Zostało tyle zabawy do roboty”!.

Gorąco polecam komiks „Przyjaciele” wszystkim młodym czytelnikom od 6. roku życia. Jestem pewna, że ta ciekawa i jakże kreatywna historia będzie dla nich źródłem wielkiej radości z lektury.

Metryczka:
  • scenariusz – Mykupyku
  • rysunki – Janek Koza
  • wydawnictwo – Krótkie Gatki

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *