Smoki
5+,  7+,  Książki

Smoki – recenzja

Smoki pojawiają się w wielu baśniach i legendach. Są one elementem kultury i tradycji wielu krajów. Czasem budzą sympatię i są symbolem mądrości, bywa jednak, że sieją postrach i spustoszenie. I choć współcześnie mało kto wierzy w to, że istniały naprawdę, to w pewien sposób na stałe zamieszkały one w naszej rzeczywistości. W Chinach na wielu budynkach widnieją ich wizerunki, ale przecież wcale nie trzeba szukać tak daleko – wystarczy przecież rozejrzeć się tuż pod Wawelem! Co jednak tak naprawdę o nich wiemy? Zajrzyjcie razem z nami do pięknej książki „Smoki”, która pokazuje jak wiele obliczy mają te potężne, mityczne stworzenia. Zapraszamy do naszej recenzji!

Dla wielu dzieci smoki są niezwykle fascynujące. Ich potężna budowa, magiczne zdolności i umiejętność latania bez wątpienia mają w tym spory udział. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zwykle zieją one ogniem! To wszystko sprawia, że smoki często pojawiają się tak w książkach, jak i filmach animowanych, skierowanych do młodych odbiorców. Warto zaznaczyć, że książka Tamary Macfarlane w niczym nie przypomina innych tytułów o tych potężnych stworzeniach, z którymi do tej pory mieliśmy okazję się zetknąć. Nie jest to fabularna opowieść, nie jest to także encyklopedia czy leksykon. „Smoki” to książka z pogranicza wielu gatunków. Znajdziecie tu najpiękniejsze baśnie i legendy, ale także zebrane w ciekawiej formie ciekawostki o najsłynniejszych bohaterach podań ludowych z wielu zakątków globu.

Autorka postanowiła przedstawić sylwetki blisko trzydziestu smoków, obecnych w kulturach czy tradycjach różnych narodów. Każdy z opisywanych stworów scharakteryzowany zostanie w trzech kategoriach – wygląd, występowanie oraz cechy i moce. Nie są to długie opisy, jednak dzięki towarzyszącym im przepięknym, bardzo okazałym i niezwykle klimatycznym ilustracjom będą one zupełnie wystarczające, by w wyobraźni stworzyć sobie niezwykle dokładny obraz każdego ze smoczych bohaterów. By ułatwić czytelnikom podróż przez karty książki, Tamara Macfarlane podzieliła swoją opowieść na trzy regiony geograficzne. W pierwszej części przeczytacie o smokach azjatyckich. Jak się zapewne domyślacie, będzie to najdłuższy rozdział, gdyż to właśnie tam najbardziej zauważymy obecność tych stworzeń w tradycjach i ludowych podaniach. Będziecie mieli okazję przyjrzeć się niezwykłej budowie Smoka Chińskiego oraz przeczytać piękną baśń, mówiącą o jego powstaniu. Znajdziecie tam także ciekawą japońską bajkę, która w bardzo osobliwy sposób tłumaczy pochodzenie… meduzy! Co jednak ciekawe, zobaczycie, że większość azjatyckich smoków jest uosobieniem mądrości i dobra, czego zupełnym przeciwieństwem będą smoki europejskie, o których przeczytacie w kolejnej części.

Smoki
Smoki
Smoki
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Wśród smoków Europy znajdziecie znanego wielu Wiwerna czy Żmija, ale także Y Draig Gocha, Smoka Walijskiego, o istnieniu którego do tej pory nie słyszałam, mimo że widnieje on na fladze Walii. Na szczęście autorka uzupełniła moją wiedzę w tym zakresie i przytoczyła opowiadanie, inspirowane walijską legendą o tymże smoku. I choć opisywane tam smoki nie są złe, choć siały nie małe spustoszenie, to reszta opisywanych w tej części stworzeń raczej nie należy do sympatycznych. Większość z nich jest przedstawiona w legendach i podaniach ludowych jako uosobienie zła i okrucieństwa. Ciekawa jestem, skąd tak ogromne różnice w wizerunku tych mitycznych stworzeń. Troszkę zabrakło mi wyjaśnienia tej kwestii w tekście książki, choć przypuszczam, że jest to jedynie jedna z wielu konsekwencji ogromnych różnic kulturowych pomiędzy Azją a Europą.

Trzecia część książki „Smoki” jest poniekąd uzupełnieniem dwóch poprzednich. Znajdziecie tam opisy smoków z innych regionów świata niż te, o których wcześniej była mowa. To właśnie w tym rozdziale znajduje się moja ulubiona opowieść o smoku Aido-Hwedo, która inspirowana jest zachodnioafrykańskim mitem o stworzeniu świata. Nigdy wcześniej nie słyszałam tej historii i przyznam, że jest to najbardziej oryginalna opowieść o historii powstania Ziemi spośród wszystkich, które do tej pory czytałam. Cieszę się, że autorka sięgnęła także po te mniej popularne podania, o których wielu z nas nie ma okazji usłyszeć! Czyni to tę książkę niezwykle wartościową.

Smoki

W ostatniej części znajdziecie wiele dodatków, w ciekawy sposób uzupełniających dotychczasowe ciekawostki, zebrane w książce. Dowiecie się w jaki sposób smoki chronią swoje jaja. Przeczytacie także o różnych kamieniach szlachetnych, które ze względu na swoją ogromną wartość mogłyby zainteresować smoki (w końcu w wielu baśniach były one oskarżane o okradanie ludzi z drogocennych kruszców). Jednak naszego Kubę zaskoczyło coś zupełnie innego. Czy wiedzieliście, że w świecie zwierząt jest wiele stworzeń, które mają wiele wspólnego z mitycznymi smokami? O nich także będziecie mieli okazję przeczytać na kartach tej książki! Mało tego, na samym końcu autorka i ilustratorka przygotowały dla Was kilka wskazówek, które pomogą Wam zaprojektować własnego smoka! Taki dodatek jest nie do przecenienia.

Książka „Smoki” to naprawdę wyjątkowa pozycja wśród literatury dziecięcej. Połączenie fenomenalnych, niezwykle barwnych i bardzo dopracowanych ilustracji oraz najpiękniejszych legend i opowieści o smokach sprawiają, że książkę czyta się z wielką przyjemnością. Co jednak najważniejsze, jest to publikacja, która budzi w dzieciach ciekawość świata poprzez poszukiwanie tak lubianych bohaterów w kulturach różnych krajów, nierzadko oddalonych od Polski o tysiące kilometrów. Jestem pewna, że każdy młody czytelnik będzie tą lekturą urzeczony. Nie sposób jej nie pokochać.

„Smoki” będą książką odpowiednią dla dzieci od 6. roku życia.

Smoki
Smoki
Smoki
Metryczka:
  • autor – Tamara Macfarlane
  • ilustrator – Alessandra Fusi
  • tłumacz – Katarzyna Kmieć-Krzewniak
  • wydawnictwo – Dragon

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci