Jak chronić przyrodę?
5+,  7+,  Książki,  Popularno-naukowe

Jak chronić przyrodę? – recenzja

Jeśli Wasze dzieci lubią książki z ciekawostkami, a otaczający je świat jest dla nich źródłem nieustannej przygody, to koniecznie musicie sięgnąć po tytuł „Jak chronić przyrodę?”. Jest to świetna edukacyjna propozycja od Wydawnictwa Olesiejuk, w której znajdziecie mnóstwo interesujących faktów, dotyczącej naszej planety, zwierząt i roślin, a wiele z nich ściśle powiązana będzie z ochroną środowiska. Brzmi ciekawie? Zajrzyjcie po więcej szczegółów do naszej recenzji!

Jedno jest pewne – na edukację ekologiczną nigdy nie jest za wcześnie. Dlatego zawsze bardzo chętnie sięgamy po tytuły, które nawiązują do ochrony otaczającej nas przyrody. Książka „Jak chronić przyrodę?” zaintrygowała nas już samą grubością, jest to bowiem dość okazały tom. Przy bliższym spotkaniu okazało się, że ta objętość wynika raczej z faktu, iż poszczególne strony wydrukowane zostały na dość grubym papierze. Pragnę jednak uspokoić –  książka tak czy siak zawiera ponad 100 stron, co na młodych czytelnikach z pewnością zrobi wrażenie. Dużą zaletą tego tytułu jest to, że strony zostały połączone spiralą, a całość zamknięta jest sztywną okładką, dzięki czemu bardzo łatwo się z niego korzysta. Jest to szczególnie ważne dla tych czytelników, którzy lubią wracać do edukacyjnych książek. Zastosowane przez wydawnictwa rozwiązania zdecydowanie przedłużą żywotność książki.

Skoro już pierwsze wrażenie mamy za sobą, przejdźmy do tego, co najistotniejsze! Co kryje w sobie książka „Jak chronić przyrodę?”. W środku znajdziecie cztery rozdziały, w których omawiane zagadnienia zostały uporządkowane tematycznie. Dział „Nasza planeta” zapozna dzieci z wieloma ogólnymi pojęciami. Dlaczego możliwe jest życie na Ziemi? Co to jest ocieplenie klimatu? Kiedy wyczerpią się pokłady ropy naftowej? Do czego służy oczyszczalnia ścieków? To właśnie tu umieszczono odpowiedzi na te pytania (oraz wiele innych). Mają one posłużyć niejako za wprowadzenie do dalszej części książki.

Jak chronić przyrodę?
Jak chronić przyrodę?
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

W kolejnym rozdziale przeczytacie mnóstwo ciekawostek o zwierzętach. Wiele z nich dotyczyć będzie gatunków zagrożonych, co świetnie wpasowuje się w tytuł książki. Dlaczego populacja żarłacza białego kurczy się w zastraszającym tempie? Czym jest łańcuch pokarmowy? Z jakiego powodu piżmowiec jest zagrożony? Czy są zwierzęta, których jest zbyt dużo? I co ma wspólnego hipopotam ze słoniem? Przyznam, że ten rozdział zdecydowanie jest moim ulubionym. Pozwala on uświadomić dzieciom, jak każde działanie człowieka wpływa na świat zwierząt. Mali czytelnicy dowiedzą się co stało się powodem, dla którego wiele gatunków zwierząt jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Takie ujęcie z pewnością pozwoli kształtować postawę odpowiedzialności za otaczający nas świat!

W trzecim rozdziale znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań związanych ze światem roślin. Czym jest las pierwotny? Jak odżywiają się rośliny? Dlaczego warto unikać oleju palmowego? Czy na biegunie północnym i południowym rosną rośliny? Z pewnością dzieci znajdą tu wiele ciekawych faktów. Trudno jednak było mi się pozbyć wrażenia, że ten rozdział nie do końca pasuje do reszty książki. Spodziewała się, że tytuł „Jak chronić przyrodę?” w przeważającej części tekstu nawiązywać będzie jednak do ekologii, a w tej części książki proekologiczne teksty stanowią raczej mniejszość. Nie jest to jednak do końca wada tej publikacji, bo każdy z przytoczonych faktów jest niewątpliwie ciekawy i ma duże walory edukacyjne! Zwyczajnie czegoś innego oczekiwałam, choć nadal uważam proponowane przez autorów treści za wartościowe.

Jak chronić przyrodę?
Jak chronić przyrodę?

Ostatni rozdział to „Ochrona przyrody” i to tu znajdziecie bogactwo wiedzy na temat ochrony środowiska. Mali czytelnicy przeczytają tu bardzo wiele o recyklingu, kompostowaniu czy zagrożeniach płynących z nadmiernego generowania plastikowych odpadów. Nie zabraknie tu też treści poświęconych śladom węglowym oraz odnawialnym źródłom energii. Mali czytelnicy znajdą tu też mnóstwo sposobów na to jak chronić przyrodę! Uważam tą część książki za zdecydowanie najbardziej wartościową!

Co ważne, książka została przedstawiona w formie pytań i odpowiedzi. Takie rozwiązanie jest bardzo lubiane przez najmłodszych czytelników. Treści zostały przedstawione prostym i zrozumiałym dla dzieci językiem. Całości towarzyszą zabawne i atrakcyjne ilustracje, dzięki czemu lektura książki „Jak chronić przyrodę?” jest nie tylko wartościowa, ale także niezwykle przyjemna. I choć tytuł nie do końca spełnił moje oczekiwania, to uważam, że jest godny polecenia. Będzie to bardzo ciekawa podróż przez ciekawostki i interesujące fakty, dotyczące otaczającej nas przyrody.

„Jak chronić przyrodę?” to książka odpowiednia dla dzieci od 6. roku życia.

Jak chronić przyrodę?
Jak chronić przyrodę?
Jak chronić przyrodę?
Jak chronić przyrodę?
Metryczka:
  • autor – Sophie de Mullenheim
  • ilustrator – Mauro Mazzari, Patrick Chenot, Marie Ligier de Laprade, Laurent Kling
  • tłumaczenie – Anna Matusik-Dyjak
  • Wydawnictwo Olesiejuk

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *