Niemożliwe
3+,  5+,  Książki,  Popularno-naukowe

Niemożliwe – recenzja

Przyznam się Wam do czegoś. Gdy Kuba poszedł do przedszkola, byłam przerażona. Wcale nie dlatego, że bałam się rozłąki – za nami była dwuletnia przygoda ze żłobkiem, więc oboje byliśmy świetnie zaadaptowani do przedszkolnej rzeczywistości. Bałam się tego okresu, kiedy moje dziecko zacznie mnie o wszystko pytać. Dlaczego? Po pierwsze, bo byłam pewna, że dość szybko połapie się, że na wiele pytań nie znam odpowiedzi. Po drugie, byłam przekonana, że na wiele pytań nie da się odpowiedzieć w prosty, przystępny dla przedszkolaka sposób. Książka „Niemożliwe” udowadnia, że się myliłam (przynamniej w tej drugiej kwestii 😉). Zajrzyjcie razem z nami do tej świetnej nowości od wydawnictwa Druganoga i przekonajcie się, że nawet o powstaniu Wszechświata można rozmawiać z 3-latkami!

Catarina Sobral podjęła się niemożliwego. Postanowiła napisać książkę obrazkową o Wielkim Wybuchu. Jednak już kilka pierwszych stron udowodni Wam, że wiele rzeczy, które wydawały się niemożliwe już się wydarzyły. Ale zacznijmy od początku! „Niemożliwe” to opowieść, w której dwójka bohaterów przeprowadzi nas przez historię Wszechświata. Najpierw pokażą oni małym czytelnikom, że tak naprawdę zanim Kosmos stał się wielki, był całkiem malutki. Tak mały, jak kropka na końcu zdania. Niemożliwe? A jednak! Mało tego, gdy na tak małej powierzchni spróbujemy upakować miliony cząsteczek, to choćby były one maciupkie, to z pewnością będzie im tam bardzo ciasno. I to właśnie ta ciasnota sprawiła, że doszło do Wielkiego Wybuchu. Prawda, że proste? To jednak nie koniec!

Narratorzy książki nie postawiają niedopowiedzeń. Jak długo trwał Wielki Wybuch? Jak wielki był powstały w wyniku Big Bang Kosmos? No i czy był to koniec niezwykłych przemian Wszechświata? Sympatyczni bohaterowie w prostych zdaniach odpowiedzą na każde z tych pytań. I co ciekawe, zrobią to w szalenie przystępny sposób. Jak wytłumaczyć trzylatkowi czym jest jedna milionowa sekundy? Wystarczy sięgnąć po krokodyla i z pewnością wszystko stanie się jasne! Jak wyjaśnić kiedy w historii Kosmosu powstała Ziemia? Pomocny będzie kalendarz! Każde trudne zagadnienie, które wydaje się być niemożliwe do wyjaśnienia, w tej książce zostanie rozłożone na czynniki pierwsze i wytłumaczone tak, by nie pozostawiać wątpliwości.

Niemożliwe
Niemożliwe
Niemożliwe
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Bardzo podoba mi się to, jak książka „Niemożliwe” tłumaczy rzeczywistość. Autorka sięga po nieoczywiste porównania i wykorzystując znane dzieciom przedmioty czy zwierzęta, tłumaczy zawiłości historii Wszechświata. Ta zaskakująca kreatywność urzekła mnie od pierwszej strony. Oczywiście fabuła jest pewnym uproszczeniem, jeśli jednak Wasz 3-latek łaknie wiedzy na temat kosmosu, to zdecydowanie jest to tytuł właśnie dla Was!

Dobre wrażenie zrobiły na nas także ilustracje. Są one proste i przypominają dziecięce rysunki. Mimo to one także pełne są zabawnych szczegółów i wychodzących poza utarte schematy rozwiązań, jak choćby to, że bohaterowie tej opowieści tu i ówdzie zmuszą Was do obrócenia książki do góry nogami. Jednak to, co najbardziej spodobało nam się w tej historii, to jej puenta. Ale by ją poznać, musicie sięgnąć po książkę „Niemożliwe”!

Gorąco polecam „Niemożliwe” wszystkim małym odkrywcom Kosmosu. Książkę możecie czytać już z 3-latkami, choć starszaki też będą się świetnie bawić podczas lektury.

Niemożliwe
Niemożliwe
Metryczka:
  • autor – Catarina Sobral
  • ilustrator – Catarina Sobral
  • tłumacz – Jakub Jankowski
  • wydawnictwo – Druganoga

https://www.gandalf.com.pl/

https://www.gandalf.com.pl/k/dla-dzieci-i-mlodziezy/


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci