Kocyk
3+,  5+,  7+,  Książki

Kocyk – recenzja

Wydawać by się mogło, że dla małego dziecka zwykły kocyk to po prostu przedmiot codziennego użytku. Okazuje się jednak, że może być on skarbem, w którym zaklęta jest miłość, czułość oraz wspomnienia dzieciństwa. Zajrzyjcie razem z nami do wyjątkowej książki „Kocyk”, w którym znajdziecie przepiękną opowieść, wywodzącą się z powtarzanej od wielu lat żydowskiej tradycji ustnej.

Józef, gdy się urodził, otrzymał od dziadka przepiękny kocyk. Starszy pan, który był krawcem szył go przez wiele miesięcy. Nie spodziewał się, że ten prezent stanie się chłopcu niezwykle bliski. Mały Józef wrócił do dziadka, by spróbował uratować jego ulubiony kocyk, gdy ten się zniszczył. Dziadek fachowym okiem zmierzył to, co pozostało z jego podarunku i uszył z niego… kurtkę! Józef wrócił do pracowni dziadka, gdy i kurtka się zniszczyła. Starszy Pan ponownie nie zawiódł wnuka i z pozostałego z okrycia materiału uszył Józefowi kamizelkę. Co się jednak stanie, gdy chłopiec wyrośnie z ubrania stworzonego przez dziadka? Przekonajcie się sami!

Kocyk
Józef i dziadek

„Kocyk” to niezwykle ciepła i wzruszająca opowieść o czułości, miłości i małych gestach, które znaczą wiele. Gdy Józef smuci się, że kocyk bądź kurtka się zniszczyły i idzie z problemem do mamy, słyszy jedynie, że należałoby te rzeczy wyrzucić, gdyż do niczego się nie nadają. Słowa te głęboko uderzają czytelnika, zwłaszcza, że nadany im rytm i rym sprawiają, że brzmią niemal jak zaklęcie. Dziadek natomiast otwiera przed Józefem swoją pracownię, ale także serce, dając chłopcu nie tylko kolejne ubrania, ale przede wszystkim nadzieję. Chroni przed zapomnieniem cudowne wspomnienia z dzieciństwa i ciepło ukochanego przez malca kocyka.

Muszę powiedzieć, że bardzo wzruszyła mnie ta opowieść, może dlatego, że jako dziecko również miałam taki przedmiot-talizman, który dawał mi poczucie bezpieczeństwa i był dla mnie pocieszeniem w trudnych chwilach. I do dziś pamiętam jak rozpaczałam, gdy moja ukochana maskotka się zniszczyła. Tym bardziej doceniam przesłania tej historii, bo jest ich kilka. Przede wszystkim ta tradycyjna żydowska opowieść ma nam, dorosłym przypomnieć, byśmy pozostali otwarci na potrzeby i prośby naszych dzieci. Zaś małych czytelników uczula, że najważniejsze nie są pamiątki, lecz pielęgnowane w sercu przez lata wspomnienia.

„Kocyk” to prosta, choć nadzwyczaj wartościowa książka o pięknym przesłaniu i wzruszających ilustracjach. Gorąco ją polecam dzieciom od 3. roku życia. Czytajcie ją razem z dziećmi – naprawdę warto!

Kocyk
Kocyk
Metryczka:
  • autor – Miguel Gouveia
  • ilustrator – Raquel Catalina
  • tłumacz – Monika Świda
  • wydawnictwo – Kropka