Pippi nie chce być duża i inne komiksy
5+,  7+,  9+,  Komiks,  Książki

Pippi nie chce być duża i inne komiksy – recenzja

Zapewne doskonale znacie Pippi Pończoszankę! Towarzyszy ona dzieciom od 75 lat! Z okazji tak pięknej rocznicy wydawnictwo ZAKAMARKI wydało trzeci tom komiksów o najsilniejszej dziewczynce świata, pt.: „Pippi nie chce być duża i inne komiksy”. Nie wiem jak Wy, ale ja zaskoczyłam się tym, że Astrid Lindgren oprócz opowiadań stworzyła również historie obrazkowe o tej znanej rudej siłaczce. Jak to się zaczęło?

Komiksy o Pippi pojawiły się po raz pierwszy w 1957 roku w styczniowym wydaniu pisma dla dzieci „Klumpe Dumpe”. Znalazła się tam rubryka, w której przez trzy kolejne lata czytelnicy mogli znaleźć komiksy z Pippi Pończoszanką w roli głównej. Przedstawiane były tam historie znane z wcześniejszych opowiadań Astrid Lindgren. Ilustracje do komiksowych scenariuszy autorki stworzyła Ingrid Vang Nyman. Książkowe wersje powstałych historyjek obrazkowych wydane zostały dopiero w latach 1969-1971. W Polsce trzeba było na nie czekać nieco dłużej. Pierwsze polskie wydanie miało swoją premierę w latach dziewięćdzieciątych. 10 lat temu szwedzkie wydawnictwo odświeżyło kolorystykę obrazków i ponownie wydało komiksy, tym razem w trzech tomach i większym formacie. W Polsce, nakładem wydawnictwa ZAKAMARKI, pierwszy i drugi tom ukazały się w latach 2015-2016, zaś najnowszy został wydany w 2020r. w związku z 75. urodzinami Pippi. Jestem przekonana, że Pippilotta doceniłaby taki prezent 😉!

Pippi nie chce być duża i inne komiksy
Pippi nie chce być duża i inne komiksy

Tak jak wspominałam, historie, które znajdziemy w komiksie „Pippi nie chce być duża i inne komiksy” są inspirowane opowiadaniami z dotychczas wydanych przygód Pippi. Znajdziecie tu zarówno dyskusję Pippi z Panią Rosenblom, jak i historię pana, który chciał kupić Willę Śmiecznotkę, czy też opowieść o wyprawie trójki przyjaciół na Wyspę Kurrekurredutt. Musze przyznać, że czytając komiks razem z synem oboje mieliśmy wrażenie, że w książce zebrano wszystkie najzabawniejsze historie Pippi. Świetny humor, trafne riposty głównej bohaterki oraz zabawne ilustracje sprawiają, że czytając „Pippi nie chce być duża…” trudno jest się powstrzymać od śmiechu! Co więcej, ta książka naprawdę wciąga. Nie sposób się od niej oderwać, dlatego nie polecam czytać jej przed snem 😊!

Bardzo się cieszę, że mamy książkę „Pippi nie chce być duża i inne komiksy”. Krótkie zdania, spora czcionka i atrakcyjne obrazki sprawią, że po lekturę chętnie sięgną dzieci, które zaczynają swoją przygodę z czytaniem. Dzięki temu będą samodzielnie mogły poznawać Pippi i jej przygody. Dla części z nich będzie to może ponowne spotkanie z bohaterami stworzonymi przez Astrid Lindgren. Przedstawienie ich przygód w zupełnie innej formie z pewnością zadowoli nawet tych, którzy historie o Pippi znają na pamięć.

Polecam „Pippi nie chce być duża i inne komiksy” dzieciom od 5. roku życia. Jest to świetna książka na pierwsze spotkanie z komiksem!

Pippi nie chce być duża i inne komiksy
Na wyspie Kurrekurredutt
Boże Narodzenie
  Metryczka:
  • autor – Astrid Lindgren
  • ilustrator – Ingrid Vang Nyman
  • tłumacz – Anna Węgleńska
  • wydawnictwo – ZAKAMARKI
Szukacie recenzji innych książek o Pippi? Zajrzyjcie koniecznie tu:

Pippi w parku – recenzja