Ale kiszka!
5+,  7+,  Książki

Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu – recenzja

Jako farmaceutka, bardzo cieszę się, że coraz więcej i głośniej mówi się o tym, jak wielki wpływ na nasze zdrowie ma nasz mikrobiom. Ta niezwykła symbioza pomiędzy człowiekiem a dobrymi bakteriami rozpoczyna się w momencie narodzin. W życiu płodowym nasz organizm jest jałowy, natomiast już w momencie porodu nasze ciało kolonizowane jest przez dziesiątki bakterii. Zaś kilka lat później ich liczebność zaczyna przerastać łączną liczbę wszystkich naszych komórek! Fascynujące, prawda? Z tego powodu chciałabym Wam pokazać niezwykłą książkę dla dzieci, która w fenomenalny sposób opowiada o tym, jak ogromną rolę w naszym życiu odgrywa właśnie mikrobiom i jak możemy o niego zadbać! Zerknijcie co skrywa „Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu”.

Autorka już od pierwszych stron bardzo ciekawie wprowadza dzieci w świat mikroorganizmów. Nie tylko w przystępny sposób tłumaczy ona, czym w zasadzie są bakterie, wirusy, grzyby i inne mikroskopijne formy życia, ale także przedstawia młodym odbiorcom naprawdę ciekawe okazy, które są w stanie przetrwać w niezwykle ekstremalnych warunkach. Gdy zaś dzieci niemal dosłownie połkną bakcyla, zostaną zabrane w podróż po najróżniejszych zakamarkach naszego organizmu, gdzie skrywają się maleńkie bakterie, gotowe niczym superbohaterowie stać na straży naszego zdrowia i licznych procesów, które zachodzą w naszym ciele. Gotowi?

Ale kiszka!
Ale kiszka!
Ale kiszka!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Po co w zasadzie jest nam potrzebna symbioza z bakteriami? Czy wszystkie drobnoustroje, które zamieszkują nasze ciało, są dobre i pożyteczne? Gdzie znajdziemy ich najwięcej i czym się tam zajmują? Odpowiedzi na te pytania poszukajcie na stronach książki „Ale kiszka!”. Znajdziecie tu wiele ciekawych przykładów pozytywnego wpływu bakterii na nasze zdrowie – od ich udziału w syntezie witamin, przez ich rolę w kształtowaniu naszej odporności, po współuczestnictwo w procesie prawidłowego trawienia. Zwłaszcza to ostatnie zagadnienie zostało bardzo szeroko przez autorkę omówione, dzięki czemu dzieci nie tylko poznają bliżej swój mikrobiom, ale także „lizną” wiedzy o anatomii i fizjologii przewodu pokarmowego. Nie zabraknie też licznych ciekawostek, jak choćby opisu sposobów naszego organizmu na walkę z próchnicą czy przedstawienia supermocy naszego organizmu i zasiedlającego go mikrobiomu w liczbach. Jak długie jest jelito cienkie? Ile litrów substancji odżywczych jest w stanie wchłonąć nasz organizm w ciągu doby? I jaki jest procentowy skład… kupy? Sprawdźcie sami!

Bardzo doceniłam tę część książki, która opowiada o konieczności troski o mikrobiom zarówno wtedy, gdy jesteśmy zdrowi, jak i w czasie choroby. Nie tylko dlatego, że w zawodowej codzienności każdego dnia spotykam się z ciągle zbyt małą wiedzą na temat bezpieczeństwa antybiotykoterapii i konieczności sięgania w tym okresie po odpowiednie probiotyki i prebiotyki, ale także dlatego, że wiele naszych decyzji żywieniowych i tych, związanych z suplementacją, wpływa właśnie na kondycję mikroorganizmów, zasiedlających nasz organizm. Katie Brosnan nie ominęła tego tematu i postawiła już tak młodym odbiorcom zaszczepić potrzebę troski o najmniejszych, a jednocześnie najliczniejszych lokatorów naszego ciała. Nie zabraknie słowa o kiszonkach, odpowiedniej diecie, a także przepisów na domowe prebiotyki, które powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie, abyśmy z naszym mikrobiomem nie żyli jak pies z kotem. Wszystko zaś zostało podane w niezwykle przystępnej formie, dopełnionej nieco szalonymi, a jednocześnie kolorowymi i bardzo miłymi oku ilustracjami. Całość zaś jest świetnie wyważona, bardzo ciekawa i naprawdę godna uwagi!

Gorąco polecam tytuł „Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu” zarówno przedszkolakom, jak i dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. To naprawdę mądra i interesująca książka, która z pewnością zaszczepi w dzieciach ciekawość swojego ciała i tego, co pomaga mu zdrowo funkcjonować!

Ale kiszka!
Ale kiszka!
Ale kiszka!
Metryczka:
  • autor – Katie Brosnan
  • ilustrator – Katie Brosnan
  • tłumacz – Adam Pluszka
  • Wydawnictwo Kropka
Link do strony wydawnictwa:

https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/69-ale-kiszka-niezwykly-ogrod-w-twoim-brzuchu

Szukacie innych książek o drobnoustrojach? Zerknijcie tu:

Ja i moje mikroby – recenzja

Czy wiesz, po co jesz? – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci