Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała
12+,  9+,  Książki

Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała – recenzja

Gdy słyszymy słowo „dom” najczęściej od razu przed oczami staje nam miejsce, w którym budujemy swój azyl. Dbamy w nim o komfort, estetykę, funkcjonalność, atmosferę. Robimy wiele, by czuć się tam po prostu dobrze. A czy kiedykolwiek mówiąc „dom”, mieliśmy na myśli swoje ciało? Ono przecież również jest w pewnym sensie mieszkaniem dla naszej duszy, emocji i stanowi ważną część tego, kim jesteśmy. Dziś zaś chciałabym pokazać Wam książkę, która w niezwykle ciałopozytywny i pełen tolerancji sposób opowiada właśnie o ciele, pokazując jak ważne jest, abyśmy traktowali je z szacunkiem i lubili po prostu takie, jakie jest. Zerknijcie co skrywa nowość „Od stóp do głów”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry.

W naszej biblioteczce mamy sporo książek, skupiających się na anatomii i fizjologii, opowiadających o najróżniejszych ciekawostkach, związanych z ludzkim ciałem. A jednak „Od stóp do głów” to tytuł naprawdę wyjątkowy. Nie tylko dlatego, że jest to w ilustrowany elementarz ciała, mała encyklopedia, omawiająca hasłowo liczne zagadnienia, związane z naszą cielesnością. Książka, którą stworzyły Katharina von der Gathen i Anke Kuhl jest unikalna przede wszystkim ze względu na cudowny ładunek emocjonalny i przesłanie, które ze sobą niesie!

Zacznę jednak od początku. Opowieść ta istotnie ma budowę miniencyklopedii. Omawiane zagadnienia są tu ułożone alfabetycznie, a poszczególne hasła ściśle wiążą się z ciałem, w pewnym sensie opisując cielesność właśnie od stóp do głów. Nie znajdziecie tu jednak naukowych rozważań nad anatomią i fizjologią, choć biologicznych ciekawostek nie zabraknie na kartach tej książki. Autorki omówiły temat cielesności zdecydowanie szczerzej, nie omijając najróżniejszych zjawisk kulturowych czy zachowań społecznych związanych z ciałem. Przeczytacie tu bardzo dużo o tolerancji, różnorodności w tym, jak jesteśmy zbudowani i akceptacji dla mankamentów urody, które wcale nie powinny być przez nas postrzegane w tak krytyczny sposób.

Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała
Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Tak, „Od stóp do głów” zdecydowanie skupia się na ciałopozytywności i traktowaniu siebie z miłością i akceptacją. Autorka nie tylko tłumaczy, z czego wynikają różnice w naszej budowie, ale także pokazuje, że za bliznami, rozstępami czy niepełnosprawnościami kryją się ludzkie historie, czasem niełatwe, ale nierzadko piękne, warte zauważenia i zrozumienia. To jednak zaledwie początek ważnych tematów, których dotknęła Katharina von der Gathen. O jakich istotnych kwestiach przeczytacie w tym tytule?

Młodzi odbiorcy przeczytają, jak dbać o pewność siebie i wzmacniać poczucie własnej wartości. Dowiedzą się czym są granice oraz umocnią się w przekonaniu, że mają pełne prawo je wyznaczać. Przyjrzą się dojrzewaniu i zmianom, jakie zachodzą w ich ciele. Nie zabraknie tu także rozważań nad ewoluującym przez wieki ideałem piękna. I co najważniejsze, sporo tekstu poświęconych zostało… duszy i emocjom! Czym jest depresja? Dlaczego jesteśmy dla siebie tak krytyczni? Z jakiego powodu z taką łatwością oceniamy? Czym jest wstyd? Na czym polega zakochanie? I czy to, że jesteśmy inni, sprawia, że w czymś jesteśmy gorsi?

„Od stóp do głów” nie podsuwa gotowych odpowiedzi. Pomaga jednak ich szukać, przedstawiając szeroki kontekst i ukazując cielesność oraz wszystko to, co się z nią wiąże, w nieoceniający i pełen tolerancji sposób. Tekst, stworzony przez autorkę jest naprawdę wybitny, dopełniony świetnymi propozycjami ćwiczeń, które mają czytelników wzmacniać w docenianiu siebie i w pracy nad otwartością na siebie i innych. Całość jednak nie byłaby kompletna bez ilustracji Anke Kuhl, obok których nie sposób przejść obojętnie. Dlaczego? Bo są idealnie nieperfekcyjne, ukazując człowieka takim jakim jest, bez udoskonalania, wybielania, wygładzania i filtrów! Wyrysowani przez nią bohaterowie są czasem bardzo chudzi, innym razem mają nadwagę, oponkę, cellulit czy rozstępy. Czasem mają pryszcze, niedoskonałą fryzurę, łysieją. I to jest w tych grafikach najpiękniejsze! Przecież tacy właśnie jesteśmy! Uwielbiam wszystkie te ilustracje i każdą z osobna. Stanowią ogromną wartość tej książki!

Z całego serca polecam książkę „Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała” czytelnikom od 9. roku życia.

Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała
Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała
Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała
Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała
Metryczka:
  • autor – Katharina von der Gathen
  • ilustrator – Anke Kuhl
  • tłumacz – Anna Magdziarz
  • Wydawnictwo Dwie Siostry

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *