Owwa! Ukraina dla dociekliwych
12+,  7+,  9+,  Książki

Owwa! Ukraina dla dociekliwych – recenzja

Seria „Dla dociekliwych”, ukazująca się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry, to wspaniałe książki, pozwalające poznać najróżniejsze państwa świata. Do tej pory w tym cyklu ukazało się dziesięć tytułów, jednak z pewnością już wkrótce pojawią się kolejne! Każda z książek z tej serii fenomenalnie przedstawia historię, geografię, kulturę, sztukę i kulinaria miejsc, o których opowiada, co stanowi idealne wprowadzenie do podróży w bliższe bądź dalsze zakątki globu. W dzisiejszej recenzji chcemy zwrócić Waszą uwagę na wyjątkowy tom, poświęcony krajowi, do którego prędko w celach turystycznych nie pojedziemy. A mimo to ze względu na bliskość i ogromne poczucie wspólnoty, wielu z nas z ogromną ciekawością i wzruszeniem sięgnie właśnie po ten tytuł. Zerknijcie co skrywa „Owwa! Ukraina dla dociekliwych”.

Owwa! O rety! Choć Ukraina jest naszym sąsiadem, nierzadko okazuje się, że nie wiemy o tym państwie zbyt wiele. Teraz, gdy wielu Ukraińców i Ukrainek mieszka blisko nas, gdy spotykamy ich na klatkach schodowych, w szkołach, w pracy, na ulicach i w sklepach, nasza potrzeba poznania ich kultury, historii czy tradycji stała się większa i wyraźniejsza. Również dzieci szukają odpowiedzi na liczne pytania, pozwalające im lepiej zrozumieć kolegów i koleżanki, pochodzących z Ukrainy. I tu z pomocą może przyjść właśnie „Owwa!” – tytuł, który niezwykle ciekawie, a jednocześnie bardzo zwięźle opowiada o wszystkim tym, co w Ukrainie najpiękniejsze i najważniejsze. O czym przeczytanie w tej książce?

Owwa! Ukraina dla dociekliwych
Owwa! Ukraina dla dociekliwych
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Owwa! Ukraina dla dociekliwych” to zbiór najróżniejszych ciekawostek opowiadających o:

  • symbolach narodowych – Dlaczego flaga Ukrainy jest niebiesko-żółta? Czego symbolem jest trójząb, będący godłem tego kraju?
  • historii Ukrainy – przeczytacie tu nie tylko o burzliwej drodze Ukrainy do niepodległości, ale także o licznych wątkach, wiążących historię tego kraju z losami wielu innych Państw. Kogo nazywano teściem Europy? Która Ukrainka zapoczątkowała erę kobiet w Turcji? I jak to możliwe, że jeden z polskich królów mówił do swych poddanych wyłącznie po ukraińsku?
  • sztuce – poznacie sylwetki najwybitniejszych Ukraińskich poetów i twórców. Przyjrzycie się postaciom Łesi i Tarasa oraz zerkniecie na życiorys słynnej ukraińskiej śpiewaczki operowej, nazywanej niezapomnianą Aidą, idealną Brunhildą czy unikalną Giacondą!
  • geografii – dzięki kartom tej książki udacie się na spacer po Karpatach, rzucicie okiem na bezkresne stepy, zwiedzicie Lwów, Kijów, a także ruszycie korytarzami katakumb w Odessie! Przeczytacie tu o najsłynniejszych zabytkach, najpiękniejszych miejscach, wartych odwiedzenia i najciekawszych „smaczkach”, skrytych w ukraińskich miastach i nie tylko! Gdzie znajduje się kolejka linowa, położona w centrum miasta? Który uniwersytet przypomina Hogwart? I co przypomina jedna z gór w Karpatach?
  • tradycji, kulturze i rozmaitościach – Czym są wertepy? Jak w Ukrainie zdobi się pisanki? Jak to możliwe, że ukraiński „Szczedryk” zrobił karierę filmową? Kto nosi wyszywane koszule? Co rozwoził najcięższy samolot świata? Jakie stwory zamieszkują Karpaty i których należałoby się obawiać? Odpowiedzi na te pytania szukajcie na kartach książki! Znajdziecie tu potężną porcję ciekawostek, które pokazują nie tylko bogatą paletę tradycji, ale pozwalają także zrozumieć kulturę Ukrainy i zachwycić się pięknem tego kraju.
  • kulinariach – w tekst wplecione jest mnóstwo ciekawostek, dotyczących najróżniejszych smakołyków, jadanych w Ukrainie. Najdziwniejszym przysmakiem, który naprawdę mnie zaintrygował, była słonina w czekoladzie. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić tego smaku, ale wiem jedno – gdy przyjdzie czas, w których pokój w Ukrainie pozwoli nam znów podróżować do tego kraju i poznawać jego tajemnice, z pewnością spróbuję tego rarytasu! Oprócz krótkich wzmianek na temat mniej lub bardziej tradycyjnych potraw, znajdziecie tu również kilka przepisów, dzięki czemu sami będziecie mogli przygotować kiszone pomidory czy słynne serniczki. Do dzieła!
  • wojna – Choć „Owwa! Ukraina dla dociekliwych” zaczęła powstawać przed wybuchem wojny na Ukrainie, to autorka nie mogła pominąć tych tragicznych wydarzeń i obecnej sytuacji naszych sąsiadów. Znajdziecie tu osobny rozdział, poświęcony rosyjskiej inwazji w Ukrainie, a także wiele zmianek o tym, jak mieszkańcy Ukrainy radzą sobie w aktualnej, wyjątkowo trudnej rzeczywistości. Nie sposób było pominąć tak istotnych faktów. I choć nie są one łatwe, autorka podkreśla ogromną siłę i nadzieję, drzemiącą w ukraińskich sercach.

„Owwa! Ukraina dla dociekliwych” to książka piękna w wielu wymiarach. Nie tylko fenomenalnie, z lekkością i w sposób bardzo intrygujący opowiada ona o wszystkim tym, co składa się na słowo „Ukraina”. Znajdziecie tu ogromną porcję faktów, ciekawostek, różności poświęconych tak historii, sztuce czy geografii jak i tradycjom, religii i wielokulturowości tego kraju, co stanowi piękny początek poznawania naszych sąsiadów i ich ojczyzny. Książka ta jest idealna dla odbiorców w wieku szkolnym, ale dorośli również wyciągną z tego tytułu wiele mądrych i ciekawych treści. Całość zaś dopełniona jest przepięknymi ilustracjami, w których dominują barwy narodowe Ukrainy oraz ukraińskie wyszywanki. Tytuł jest piękny. I trzeba po niego sięgnąć!

Owwa! Ukraina dla dociekliwych
Owwa! Ukraina dla dociekliwych
Owwa! Ukraina dla dociekliwych
Owwa! Ukraina dla dociekliwych
Metryczka:
  • autor – Żanna Słoniowska
  • ilustrator – Oleksandr Szatochin
  • Wydawnictwo Dwie Siostry

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *