Dobra nasza! Polska - przewodnik dla dzieci
12+,  5+,  7+,  9+,  Książki

Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci – recenzja

Wakacje powoli dobiegają końca, jednak nadchodzący wrzesień z pewnością nadal będzie kusił pogodą i zachęcał do weekendowych wypraw. Z pewnością gdzieś w Waszej okolicy są miejsca warte odwiedzenia. Niektóre, świetnie znane i bardzo rozpoznawalne, ściągają turystów także w jesienne dni. Inne, mniej popularne, nieśmiało zapraszają tych, którzy szukają tych mniej obleganych lokalnych atrakcji. Jak je znaleźć? Możecie sięgnąć po świetny przewodnik dla dzieci, który ukazał się przed wakacjami nakładem wydawnictwa Dwie Siostry. A więc „Dobra nasza!” w dłoń i ruszajmy w Polskę!

Wydawnictwo Dwie Siostry ma w swoim portfolio mnóstwo tytułów, które zachęcają do bliższych bądź dalszych podróży, tak tych prawdziwych, jak i kulinarnych czy tych palcem po mapie. Wśród dwusiostrzanych tytułów znajdziecie fenomenalną serię „Dla dociekliwych”, którą już niedługo pokażemy na naszym blogu, jak i rewelacyjną i arcyciekawą kulinarno-podróżniczą książkę „Daj gryza”, która podbiła nasze czytelnicze serca i do której często wracamy, planując wycieczki na talerzu. Nie sposób nie wspomnieć tu o „Mapach” państwa Mizielińskich, które w mojej opinii są pozycją obowiązkową w biblioteczce każdego małego podróżnika. Teraz zaś do podróżniczej literatury dziecięcej, ukazującej się pod szyldem Dwóch Sióstr dołączył pierwszy tak obszerny przewodnik, a fakt, że został w całości poświęcony wartym odwiedzenia miejscom w Polsce sprawił, że nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności pokazania go na Czytelniczym Podwórku. I już teraz mogę Wam powiedzieć, że zapragniecie mieć tę nowość w swoich zbiorach!

„Dobra nasza!” to przewodnik, w którym zjedziecie Polskę wzdłuż i wszerz, poruszając się po dziewięciu tematycznie uporządkowanych rozdziałach. W pierwszym ruszycie szlakiem zamków i pałaców –  odwiedzicie najpiękniejsze, najbardziej tajemnicze, czasem nawiedzone, a czasem zmienione w hotel czy muzeum warownie w Polsce. Dowiecie się tu między innymi na którym zamku można wziąć udział w meczu quidditcha oraz sprawdzicie, co Krzyżacy jadali na kolację.

W kolejnej części odwiedzicie kilka Polskich miast, by przyjrzeć się ich największym atrakcjom. Poszukacie krasnali na wrocławskim rynku, sprawdzicie gdzie jada się obwarzanki, a gdzie cebularze, pierniki czy rogale. Zajrzycie do białego miasta, przejedziecie się bimbą i sprawdzicie, gdzie można przeczytać najstarsze zdanie, zapisane w języku polskim. Jesteście ciekawi, co czeka Was w kolejnych częściach?

Dobra nasza! Polska - przewodnik dla dzieci
Dobra nasza! Polska - przewodnik dla dzieci
Dobra nasza! Polska - przewodnik dla dzieci
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„W naturę!” – tu znajdziecie najcudowniejsze przyrodnicze atrakcje, od Puszczy Białowieskiej, przez mazurskie morze (tak, mamy takie!) po najdziksze góry. W części poświęconej muzeom odwidzicie między innymi Koziołka Matołka, misia Uszatka czy Jacka i Agatkę. W rozdziale „Pod ziemią” zjedziecie najdłuższą zjeżdżalnią w Polsce, sprawdzicie gdzie leży ściśle tajne podziemne miasto i dowiecie się, skąd wzięło się powiedzenie, że za coś można słono zapłacić. A dalej? Dalej będzie już tylko ciekawiej! Gdzie znajdują się polskie piramidy? Gdzie zobaczycie kamienne kręgi, które pełniły funkcję podobną do tych w Stonehenge? I w jakich regionach polski kręcono sceny do „Opowieści z Narnii” czy „Wiedźmina”? Sięgnijcie po książkę Małgorzaty Ruszkowskiej i Klaudii Kozińskiej i przekonajcie się sami!

Dwusiostrzany przewodnik po Polsce napisany jest bardzo ciekawie i przystępnie dla czytelników w różnym wieku. Zarówno dzieci w wieku szkolnym, jak i dorośli z zainteresowaniem czytać będą o opisywanych tu atrakcjach. Co ważne, znajdziecie tu nie tylko opisy wartych odwiedzenia miejsc, ale także mnóstwo interesujących legend, które z pewnością zachęcą Was do głębszego poznania historii czy tradycji, związanych z regionem, do którego się wybierzecie. Nie zabraknie tu także niezwykłych ciekawostek, ukrytych pod hasłem „Uwaga, rekord!”. Gdzie leży najstarsze, a gdzie największe drzewo w Polsce? Który budynek jest najwyższy? Odpowiedzi szukajcie na kartach książki!

Dużym atutem tej pozycji jest to, iż na końcu każdego z podrozdziałów, poświęconego odrębnemu miejscu, znajdziecie listę atrakcji, które warto zobaczyć w okolicy, wraz z lokalizacją, adresami stron internetowych oraz numerami telefonów, dzięki czemu można bardzo świadomie zaplanować tak dłuższe, jak i krótsze wyprawy, w czasie których wyciśniecie jak cytrynę turystyczne smaczki w odwiedzanym regionie.

Czy dostrzegam w tej książce jakiś mankament? Jeden, choć uważam, że jest to ocena wyjątkowo subiektywna. Nie do końca przekonała mnie warstwa graficzna przewodnika. Świetnie pasuje ona do fragmentów, poświęconych legendom czy tradycjom, jednak zabrakło mi czegoś, co oddawałoby uroki opisywanych miejsc. Nie umniejsza to jednak nawet w najmniejszym stopniu temu, jak ciekawy i wartościowy jest to tytuł. Zebrane tu opisy i ciekawostki są świetnie wyważone i przedstawione w sposób interesujący i czytelny dla młodego odbiorcy. Całość zebrana została tak, by planowanie wyprawy było zarówno przyjemne, jak i praktyczne, gdyż po książce bardzo łatwo można się poruszać, dzięki spisowi treści, indeksowi i mapce. Autorka ma naprawdę lekkie i czarujące pióro – urzeka opisami i zachęca, by poznawać swoje bliższe (i dalsze!) otoczenie. Właśnie dzięki takim książkom mamy szansę pokazać, iż przysłowie „Cudze chwalicie, a swego nie znacie” jest dalekie od prawdy!

Gorąco polecam książkę „Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci” każdemu, nie tylko dzieciom!

Dobra nasza! Polska - przewodnik dla dzieci
Dobra nasza! Polska - przewodnik dla dzieci
Dobra nasza! Polska - przewodnik dla dzieci
Metryczka:
  • autor – Małgorzata Ruszkowska
  • ilustrator – Klaudia Kozińska
  • Wydawnictwo Dwie Siostry
Link do strony wydawnictwa:

https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/dobra-nasza.html

Zerknijcie także tu:

Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci