Filipek i dorastanie
12+,  9+,  Książki

Filipek i dojrzewanie – recenzja

Lubicie serie, które rosną wraz z czytelnikiem? Osobiście uważam, że takie cykle powieści są świetnym pomysłem! Sprawiają one, że przygoda z ulubionymi bohaterami trwa dłużej. Przede wszystkim jednak pozostają zawsze na czasie, dotykając problemów, z którymi dzieci mierzą się w danym momencie swojego życia. Dziś chciałabym pokazać Wam najnowszy tom właśnie takiej serii, która ukazuje się od lat nakładem bardzo lubianego przez nas Wydawnictwa Literatura. Zajrzyjcie razem z nami do książki „Filipek i dojrzewanie”.

Filipek i jego koledzy wiedzieli, że dorastanie jest procesem nieuniknionym. Żaden z nich jednak się nie spodziewał, że po raz pierwszy zderzą się z nim w… piaskownicy! Jak to możliwe? Wszystko stało się wtedy, gdy Hirek oznajmił kumplom, że dorasta. Filipek, Maurcy, Antoni, Nam, a nawet przemądrzały Błażejek nie kryli swojego zdumienia. Co więcej, nie dowierzali koledze i byli przekonani, że słowa Hirka to tylko czcze przechwałki! Chłopak miał jednak niezbity dowód, potwierdzający słuszność jego słów. Kazał wszystkim wejść na bosaka do piaskownicy i odcisnąć swoje stopy w piasku. Jaki był wynik tego eksperymentu?

Zarówno Filipek, jak i jego przyjaciele niezaprzeczalnie weszli w wiek dorastania. Rosnące w zastraszającym tempie stopy były jedynie początkiem nieoczekiwanych zmian. Mutacja, pryszcze, zmiany nastroju, przetłuszczające się włosy… Można się załamać, prawda? A jednak Filipek i jego koledzy (oraz kilka koleżanek) szybko przekonają się, że można oswoić te całe dojrzewanie. Co więcej, ich starcie z hormonalną burzą pokaże, że dorastanie tak naprawdę może być świetną i całkiem zabawną przygodą.

Filipek i dorastanie
Filipek i dorastanie
Filipek i dorastanie
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Filipek i dojrzewanie” to już ósmy tom tej zabawnej, nieco łobuzerskiej serii Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby. Po raz kolejny spotkacie tam zgraną paczkę Filipka Zaskrońca, w której nie zabraknie oczytanego (i wyjątkowo w tej części marudnego) Błażejka, zakochanego po uszy w Marysi Hirka, Maurycego, Nama oraz PoS Antoniego – wzrastającej gwiazdy rapu. Pojawią się też oczywiście dziewczyny! W tej części grupa rówieśników stawi czoła pokwitaniu, a nie będzie to wcale łatwe zadanie, szczególnie w szkole. Jak przetrwać na zgrupowaniu kadry piłkarskiej, gdy można myśleć tylko o jedzeniu? Jak podołać sprawdzianowi ze śpiewu, gdy głos płata psikusy? No i jak zmierzyć te całe dorastanie? O tym wszystkim przeczytacie właśnie w najnowszych przygodach Filipka.

Filipek jak zawsze uraczy Was świetnym humorem sytuacyjnym oraz przezabawnymi dialogami, które są niemal żywcem wyjęte ze szkolnych korytarzy. To właśnie ten ciut łobuzerski klimat opowieści oraz dowcipne sceny i rozmowy sprawiają, że dzieci tak chętnie sięgają po tę serię. Często jest ona porównywana do przygód Mikołajka, jednak mi nasz polski Filipek podoba się dużo bardziej. Co ważne, książki o jego perypetiach to nie tylko zabawna i wciągająca fabuła, ale także garstka ciekawostek, które w prosty (i humorystyczny) sposób tłumaczą podstawowe kwestie, powiązane z tematem danej książki. Tu przeczytacie co nieco o przysadce mózgowej, zaroście, wahaniach nastroju czy hormonach. Nie będzie to wiedza encyklopedyczna, a jedynie kilka słów, które pomogą oswoić dorastanie i mnogość zmian, które mu towarzyszą.

Uważam, że ten tytuł będzie świetną propozycją dla nastolatków. Śmiało możecie podsunąć najnowsze przygody Filipka dzieciom od 10. roku życia. Książkę „Filipek i dojrzewanie” znajdziecie na TaniaKsiazka.pl

Filipek i dorastanie
Filipek i dorastanie
Filipek i dorastanie
Filipek i dorastanie
Metryczka:
  • autor – Małgorzata Strękowska-Zaremba
  • ilustrator – Joanna Zagner-Kołat
  • Wydawnictwo Literatura

Jeśli szukacie innych bestsellerów dla dzieci koniecznie zajrzyjcie na stronę Taniaksiazka.pl


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci