Enola Holmes
12+,  Książki

Enola Holmes – recenzja powieści detektywistycznych Nancy Springer

Książkowy świat detektywów wydaje się być nieco zdominowany przez mężczyzn. Słynny Sherlock Holmes i równie podziwiani Hercules Poirot czy Wiliam Murdoch to jedynie trzy naprędce wyciągnięte z pamięci nazwiska postaci, których wyczyny zostały spisane w świetnych literackich seriach kryminalnych. Kontrastując, wśród wybitnych detektywów jest oczywiście niezastąpiona Jane Marple z kryminałów Agathy Christie. No i wreszcie jest ona… O umyśle i poglądach wyprzedzających czasy, w których żyła. Niezwykle zaradna, szalenie inteligentna, a przy tym wyjątkowo urocza. Ona, o imieniu, które czytane od tyłu poniekąd wywróżyło jej samotność. ENOLA HOLMES! Bohaterka powieści, które po prostu trzeba przeczytać. Właśnie dlatego musimy pokazać Wam wszystkie tomy przygód tej wyjątkowej młodej kobiety, która nie chciała haftować czy uczyć się manier w szkołach dla panien. Jedyne czego pragnęła, to samostanowić o sobie i wyjść z cienia słynnego brata. I jestem zdania, że jej się to udało. Zresztą, zobaczcie sami!

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

To właśnie w tej powieści spotykamy Enolę Holmes po raz pierwszy. Żyjąca u schyłku XIX wieku młoda dziewczyna właśnie znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Pewnego dnia jej matka znikła bez śladu, pozostawiając Enolę pod opieką dużo starszych braci. Tak sławny w całej Anglii Sherlock, jak i wysoko postawiony Mycroft nie tylko ani myśleli traktować młodszą siostrę poważnie, ale wręcz mieli na jej bliższą (i dalszą) przyszłość perfekcyjne usnuty plan, który miał zdjąć z ich głów i barków ciężar zajmowania się nastolatką. Enola zaś nie zamierzała skończyć w gorsetach i z hafciarskim taborkiem w dłoniach na zapomnianej przez wszystkich pensji dla dziewcząt… Postanowiła, wbrew utartym tradycjom i arystokratycznym konwenansom, wziąć swój los we własne ręce, jednocześnie szukając przyczyn niepokojącego zaginięcia matki. Jakie tajemnice odkryje? I czy odnajdzie się w świecie, gdzie wszyscy uważali kobiety za istoty, które powinny milczeć zamiast działać?

Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady

14-letnia Enola ukrywa się przed braćmi w Londynie. Uciekając przed wizją spędzenia lat młodości w szkole dla dziewcząt, postanowiła sama o siebie zadbać i teraz, wcielając się w postać niczym niewyróżniającej się panny Meshle, stawia pierwsze kroki w przedwcześnie dorosłym życiu. Zupełnie nieoczekiwanie dla naszej bohaterki (choć czytelnicy zapewne od pierwszej strony spodziewali się nadchodzącej kryminalne zagadki) staje oko w oko z kolejną tajemnicą. Tym razem Enola zmierzy się z tajemnicą zniknięcia Cecily Alistair, nastoletniej arystokratki, wokół zaginięcia której narosło sporo domysłów i równie wiele plotek. Czy Enola rozwiąże tę intrygującą zagadkę? I jakie tajemnice odkryje w czasie swego śledztwa?

Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady
Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów

Enola nadal unika braci. Raz skrywa się pod przebraniem nijakiej sekretarki Ivy Meshle, by chwilę później wcielić się w onieśmielającą urodą Violę Everseau, dzięki czemu zawsze jest kilka kroków przed genialnym Sherlokiem i wyrachowanych Mycroftem. Gdy jednak w dziwnych okolicznościach znika doktor Watson, najlepszy przyjaciel Sherlocka, Enola znajdzie się bliżej brata niż kiedykolwiek dotąd. Choć nadal będzie ona stronić od kontaktu, kryjąc się w cieniu nie pozostanie bierna i włączy się w poszukiwania zaginionego lekarza. Dwoje detektywów, dwa śledztwa i niepokojący bukiet kwiatów, który ignorowany przez Sherlocka, dla Enoli stanie się drogowskazem. Gdzie ją zaprowadzi? I kto odnajdzie Watsona?

Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza

W tej części ponownie spotkacie lady Cecily Alistair. Tym razem młoda kobieta, podobnie jak wcześniej Enola, spróbuje stawić czoła krzywdzącym XIX-wiecznym zasadom, rządzącym londyńską arystokracją, ale nie tylko, bowiem w tych czasach można było odnieść wrażenie, iż cały świat rzucał młodym dziewczętom kłody pod nogi. Lady Alistair pragnie uniknąć aranżowanego małżeństwa i to właśnie Enolę w niemym krzyku rozpaczy prosi o pomoc. Nieoczekiwanie w całą sprawę wplątany zostaje Sherlock, który, ku niemałemu zaskoczeniu tytułowej bohaterki okaże się być… godnym zaufania! Czy rodzeństwu uda się uchronić leworęczną lady od niechcianego zamążpójścia? I jak wspólne zlecenie wpłynie na relacje Enoli i Sherlocka?

Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza
Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie

Piąty tom przygód Enoli ponownie zabierze nas na ulice XIX-wiecznego Londynu. Idąc krok w krok za bohaterką staniemy się świadkami zuchwałego porwania gospodyni domu, w którym pokój wynajmuje Enola. Przygłucha, poczciwa starowinka zostaje uprowadzona ledwie kilka dni po tym, jak otrzymała tajemniczą wiadomość. „Gołębiu Pocztowy, dostarcz natychmiast wiadomość od Ptasiego Móżdżku albo pożałujesz, że opuściłaś kiedyś Scutari” – ten pisany niewątpliwie w furii list budził w Enoli wielki niepokój. Kim jest Ptasi Móżdżek? I co jej gospodyni miała wspólnego z tragicznymi wydarzeniami w czasie Wojny Krymskiej?

Podsumowanie

Seria o Enoli Holmes to doskonałe połączenie kryminału z powieścią o zabarwieniu feministycznym. Tytułowa bohaterka jest postacią absolutnie niebanalną. Szalenie inteligentna, niezwykle trafnie wyciągająca wnioski i odważnie wyrażająca swoje opinie dziewczyna zdecydowanie nie pasowała do czasów, w których przyszło jej żyć. Wiktoriańska Anglia była miejscem bardzo nieprzyjaznym dla kobiet, które miały czelność mieć własne zdanie. Enola zaś za nic ma skomplikowane zasady, rządzące salonami. Postanawia zmierzyć się nie tylko ze zdominowaną przez mężczyzn XIX-wieczną rzeczywistością, ale także z wieloma tajemniczymi sprawami kryminalnymi, które najczęściej przez zupełny przypadek stają się jej udziałem!

Każda z powieści Nancy Springer jest wyjątkowa. Starannie przemyślane intrygi, idealne tempo, zaskakujące wątki i zwroty akcji, niespodziewane tak dla czytelników, jak i samych bohaterów, sprawiają, że niezwykle przyjemnie czyta się każdą z książek, poświęconych przygodom Enoli. Nie bez znaczenia jest tu także pierwszoosobowa narracja, która sprawia, że odbiorcy niemal od pierwszych stron traktują Enolę jak dobrą przyjaciółkę. Ta zaś fenomenalnie opowiada o swych przygodach, tu i ówdzie subtelnie kokietując czytelnika, czym świetnie współtworzy klimat opowieści i skraca dystans między sobą, a młodym odbiorcą. Całość zaś naprawdę zachwyca! Świetne tło historyczne, z niezwykle wysmakowanym, idealnie dopasowanym do realiów powieści językiem, zdradzają ogrom pracy, jaki autorka włożyła w przygotowanie się do napisania każdego z tomów. Idealnie wyważone proporcje kryminału i wątków obyczajowych, z tym feministycznym na czele (!) są gwarantem nie tylko dobrej, ale i wartościowej oraz ważnej w przekazie lektury.

A już na sam koniec nie mogę nie wspomnieć o tym, że przygody Enoli są nie tylko szalenie przyjemne w odbiorze, ale także pięknie wydane. Urzekające, przypominające witraże okładki, spowite tajemnicą i kuszące kolorami, przecudownie prezentują się w biblioteczce. Może trochę ubolewam nad tym, iż w piątym tomie wydawca rezygnuje z grubych, matowych okładek, na rzecz błyszczącej, półsztywnej obwoluty, która choć nadal jest miła dla oka, to nie jest już tak elegancka. Jest to jednak drobiazg, który ginie przy ogromne walorów tej serii. Osobiście polecam wszystkie przygody Enoli czytelnikom od 11. roku życia, a sama niecierpliwie wypatruję zamówionego przed kilkoma dniami szóstego tomu, który właśnie dziś ma swoją premierę! Na pewno pokażemy Wam do już wkrótce.

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów
Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów
Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie.
Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie.
Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie.
Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie.
Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie.
Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie.
Metryczka:
  • autor – Nancy Springer
  • tłumacz – Elżbieta Gałązka-Salamon
  • Wydawnictwo Poradnia K

Link do strony wydawnictwa:

https://poradniak.pl/produkt/enola-holmes-pakiet-5-ksiazek/


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *