Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków
7+,  9+,  Książki

Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków – recenzja

Nie jest łatwo puścić dziecko na poszukiwania przygód. Nam, rodzicom, często towarzyszy wtedy lęk. Czy sobie poradzi? Czy nic się nie stanie? A jeśli zrobi sobie krzywdę? Z jednej strony pragniemy dmuchać w żagle możliwości naszych dzieci, z drugiej zaś chcemy otoczyć je troską, uchronić przez niebezpieczeństwem. Jak to pogodzić? Wydawnictwo Kropka pod ramię z Justyną Dżbik-Klunge, Jarosławem Sowizdraniukiem i Tomaszem Samojlikiem mają coś specjalnie dla Was! Zerknijcie do recenzji niezwykłej książki o równie niezwykłym tytule, co treści. Oto „Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków”.

Tytuł tego poradnika (czy też podopowiednika) nie mógłby być bardziej trafiony. Znajdziecie tu naprawdę praktycznie wszystko, co może w PRAKTYCE (to będzie słowo-klucz tej recenzji) przydać się wszystkim dzielnym dzieciakom, szukającym przygód. I nie ma znaczenia, czy w poszukiwania owych udadzą się one do swojego pokoju, kuchni, na przydomowe podwórko, do lasu czy na rowerową wycieczkę. Autorzy podpowiednika zawarli tu całą masę rad, pomysłów, ciekawostek i instrukcji, gwarantujących nie tylko świetną, ale i bezpieczną zabawę. I tu pozwolę sobie na ważny komentarz – tą książką zachwycone będą nie tylko dzieci, ale także (a może wręcz przede wszystkim?) ich rodzice!

Co znajdziecie w środku? Pięć rozdziałów, a w nich PRAKTCZNIE WSZYSTKO z działu:

  1. Przyjemne

Z tym rozdziałem znane słowa piosenki „W czasie deszczu dzieci się nudzą…” przestaną mieć cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. W deszczu czy w czasie pogody, w domu, u koleżanki, podczas wizyty u babci czy w trakcie kolonii – bez względu na warunki i okoliczności Wasze dzieci zostaną wyposażone w przepisy na zwalczenie nudy! Co będą do tego potrzebować? Zawartość kuchennych szafek wystarczy do stworzenia domowej orkiestry, latarka i przedmioty codziennego użytku staną się początkiem dzieł sztuki z gatunku shadow doddle, zaś butelka, kawałek rury PCV, kilka kolanek i trochę papieru wystarczy, by w niebo posłać prawdziwą… rakietę! Tak, w tym rozdziale znajdziecie mnóstwo pomysłów na przyjemną zabawę z wykorzystaniem wszystkiego tego, co jest po prostu pod ręką.

  1. Pożyteczne

Kto powiedział, że praktyczne rzeczy nie mogą stać się źródłem frajdy? No dobra, może gdy cerujesz pięćdziesiątą skarpetę, to nie ma w tym nic fascynującego. Ale jeśli robisz to po raz pierwszy, a potem  z tych skarpet stworzysz pacynki, to już zupełnie inna historia! Jak to zrobić, w dodatku mając mniej niż 10 lat? Proste instrukcje znajdziecie właśnie w tym rozdziale! To tu dowiecie się, jak naprawić swoją odzież, jak przygotować pyszne i miłe oku śniadanie oraz jak założyć przydomowy ogródek z ziołami. I I gwarantuję, że w trakcie robienia tego, co pożyteczne, znajdziecie mnóstwo przyjemności!

Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków
Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków
Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków
v
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
  1. W terenie

Tu znajdziecie mnóstwo cennych wskazówek dla prawdziwych poszukiwaczy przygód! Jak skonstruować kompas i w jaki sposób sprawdzić, gdzie jest północ? Jak zbudować bazę w lesie? Co jest potrzebne, by rozpalić ogień bez użycia zapałek? I jak zmienić oponę w rowerze, gdy w czasie rowerowej wyprawy złapiecie gumę? Rozdział ten pełen jest praktycznych, ale i dostarczających niemałych wrażeń wskazówek, przydatnych w czasie mniejszych i większych wycieczek. Teraz pozostaje powiedzieć tylko „Ahoj przygodo!”. Chociaż może najpierw warto poświęcić chwilę lekcji pierwszej pomocy?

  1. Tylko spokojnie

Zachowanie zimnej krwi, gdy ta leci wprost z rozbitego nosa czy zdartego kolana, wcale nie jest prostą sprawą. Ale jest to dużo łatwiejsze, gdy zna się podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, a o tych opowie nie kto inny, jak właśnie ratownik medyczny Jarosław Sowizdraniuk. Jak opatrzeć większe i mniejsze zranienia? Jak zatamować krwawienie z nosa? W jaki sposób wezwać pogotowie? I jakie są sprawdzone sposoby poradzenia sobie z… czkawką? Tylko spokojnie! Odpowiedzi znajdziecie na kartach tego rozdziału 😉.

  1. Różne różności

No dobra, tu naprawdę znajdziecie praktycznie wszystko. Od nauki podstawowych zwrotów w języku migowym, przez alfabet Morse’a, po instrukcję pisania listu czy przepis na udaną zabawę w paleontologu. Prawdziwe szwarc, mydło i powidło! Jestem jednak przekonana, że każda instrukcja stanie się inspiracją do świetnie spędzonego czasu i kreatywnej rozrywki. Teraz wiecie już praktycznie wszystko, co jest potrzebne dzielnym dzieciakom 😉!

Podsumowanie

„Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków” to naprawdę inspirująca propozycja dla wszystkich, którzy lubią łączyć świetną, kreatywną zabawę z odkrywaniem świata! Dziennikarka Justyna Dżbik-Klunge oraz ratownik i edukator z zakresu pierwszej pomocy połączyli siły i stworzyli kompendium wiedzy dla wszystkich dzieci, które nie lubią się nudzić. Znajdziecie tu nie tylko świetnie przemyślane instrukcje, pozwalające stworzyć coś z niczego, ale także sporą garść ciekawostek, sprytnie przemyconych między przepisy na udaną zabawę. Tym sposobem jest nie tylko arcyciekawym lekarstwem na nudę, ale także budzącym ciekawość świata źródłem wiedzy. Całość zaś została ubrana w fenomenalne ilustracje Tomasza Samojlika, którego cenimy nie tylko jako wybitnego grafika, ale także rewelacyjnego autora literatury dziecięcej i przyrodnika, który jak mało kto potrafi w dzieciach obudzić zachwyt przyrodą. Pędząc jednak ku zakończeniu – gorąco Wam ten tytuł polecam. Jest to naprawdę udana propozycja dla wszystkich dzieci w wieku 6-10 lat, które szukają przepisu na dobrą zabawę, która zupełnie przy okazji wychodzi poza utarte schematy, pozwala rozwijać kreatywność, poznawać świat i to w (tak, tak drodzy rodzice) bezpieczny sposób 😉.

Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków
Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków
Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków
Metryczka:
  • autor – Justyna Dżbik-Klunge i Jarosław Sowizdraniuk
  • ilustrator – Tomasz Samojlik
  • Wydawnictwo Kropka
Link do strony wydawnictwa:

https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/51-praktycznie-wszystko


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *