Książeczka pełna radości
3+,  5+,  7+,  Książki

Książeczka pełna radości – recenzja

Już za kilka dni będziemy mniej lub bardziej hucznie świętować nadejście Nowego Roku. Dla wielu z nas będzie to okazja do podjęcia noworocznych postanowień. A gdyby tak zamiast deklarować, że coś w sobie zmienimy, obiecamy sami sobie, tak po prostu, że pokochamy życie? Czy jest inna zmiana, która wprowadzi w codzienność więcej radości? Miłość do życia, przyrody, siebie i bliskich to najpiękniejszy sposób na dobry dzień. I dziś chciałabym pokazać Wam piękną książkę, która uczy takiej miłości od najmłodszych lat! Zajrzyjcie co kryje „Książeczka pełna radości”.

Jak sprawić, by w każdy dzień wchodzić z uśmiechem na twarzy? Jak nauczyć dziecko uważności? Jak pokazać mu, że wszystko, co nas otacza – przyroda, ludzie, a nawet pogoda czy jedzenie – może stać się powodem do radości? Jak celebrować codzienność za pomocą drobnych rzeczy? Joanne Ruelos Diaz wraz z Annelies Draws stworzyły cudowną książkę, która pomoże Wam znaleźć odpowiedzi na te pytania!

„Książeczka pełna radości. 365 sposobów na miły dzień” to w zasadzie tak naprawdę 366 (bo tytuł ten uwzględnia rok przestępny) recept na pełne pozytywnych emocji aktywności. Każda strona to propozycja zupełnie innego zadania, które pomoże Wam celebrować „dziś”. Są one zupełnie różne – niektóre dowcipne, inne kreatywne bądź pełne refleksji. Wszystkie zaś mają na celu pokazać dzieciom, że świat jest piękny, a życie ma tyle do zaoferowania, że warto każdego dnia iść przez nie z szeroko otwartymi uszami i oczami, czerpiąc garściami z tego, co wokół nas.

Jakie aktywności znajdziecie w tej książeczce? Pozwólcie, że je podzielę na kilka grup:

 • Celebracja świąt mniej i bardziej typowych

Dzień Ziemi, Dzień Kobiet, Światowy Dzień Życzliwości, Światowy Dzień Słoni i wiele innych, a każdy z tych dni może być okazją do zrobienia czegoś niezwykłego, wyjątkowego i budzącego radość. Na każde ze wspomnianych w książce lokalnych lub międzynarodowych świąt autorka przewidziała niebanalne aktywności. Wyświadcz komuś przysługę, podziękuj kobiecie, która jest dla Ciebie ważna, rozwieś pranie na świeżym powietrzu, zamiast korzystać z suszarki bębnowej – jak myślisz, do których świąt pasują te zadania?

 • Urodziny naukowców, artystów, filozofów, działaczy społecznych

Te kartki z książkowego kalendarza skrywają wspomnienia osób niezwykłych, które swoimi działaniami zmieniły świat. Każde wspomnienie stawia zaś przed młodym czytelnikiem zadanie naprawdę niezwykłe. Ruszcie śladami Nelsona Mandeli, Leonarda da Vindi czy Fridy Kahlo i przekonajcie się, że Wasz głos także wiele znaczy!

 • Pokochaj swoje ciało

W czasach, gdy otyłość jest chorobą cywilizacyjną, dbałość o własne ciało i kondycję fizyczną jest niezwykle ważna! Cieszę się, że wśród aktywności znalazły się takie, które zachęcają do traktowania własnego ciała z miłością. Ćwicz wiosenną jogę, zorganizuj własną olimpiadę, poznaj moc roślin (i zjedz sałatkę!), turlaj się z górki – to jedynie kilka, spośród przezabawnych i sprawiających frajdę zadań, mówiących „Rusz się! Żyj zdrowo! To naprawdę jest miłe!”.

Książeczka pełna radości
Książeczka pełna radości
Książeczka pełna radości
Książeczka pełna radości
Książeczka pełna radości
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci
 • Dziel się miłością

Przytul kogoś bliskiego, wyślij „przytulasa” w liście, podziel się śmiechem – to jedynie trzy spośród naprawdę wielu aktywności, zachęcających do tego, by zarażać innych radością i miłością. Bo czy jest coś, co sprawia więcej przyjemności, niż bycie serdecznym?

 • Kochaj siebie

„Książeczka pełna radości” aż kipi od zadań, zapraszających do wsłuchania się w siebie. Od jogi w rytmie pór roku, przez trening oddechu, po naukę robienia mentalnych zdjęć przyjemnych chwil czy celebrowania momentów, spędzonych z sobą samym. Znajdziecie tu naprawdę mnóstwo aktywności, pomagających rozwinąć w dziecku umiejętność porządkowania swoich emocji, wyciszania się i cieszenia się z tego, że jest się po prostu sobą.

 • Obserwuj świat

Wiele z proponowanych zadań skupia się na obserwacji otaczającej nas przyrody. Część z nich oscyluje wokół zmian, zachodzących w niej w czasie roku. Inne po prostu zachęcają do tego, by spędzać czas na łonie natury i cieszyć się tym, że możemy oddychać świeżym powietrzem, skakać w kałużach podczas deszczu czy wdychać zapach kwiatów. To najlepszy trening uważności.

 • Bądź wdzięczny

Czy cieszysz się z tego, że zimą możesz założyć ciepłą kurtkę i puszyste rękawiczki? Czy potrafisz się uśmiechnąć na myśl o tym, że latem możesz ochłodzić się szklanką zimnej lemoniady? A może warto właśnie w takich drobiazgach znaleźć powód, by być wdzięcznym? Umiejętność cieszenia się z drobnych rzeczy warto kształtować w dzieciach od najmłodszych lat, bo takie pozytywne komunikaty są tam wszystkim bardzo, bardzo potrzebne!

 • Bądź kreatywny

To chyba moje ulubione zadania z całej książki. I wcale nie dlatego, że część z nich pozwala zaspokoić mój głód tworzenia! Niektóre są naprawdę wybitne i pozwalają odkryć zupełnie nowe sposoby na zrobienie czegoś zupełnie normalnego i czasem wręcz… nudnego! Połóż się spać z nogami na poduszce. Mów wszystko od tyłu (Dobry dzień! Masz się jak?).  Zrób magiczną różdżkę (z nią spacery po lesie smakują zupełnie inaczej!). Śpiewaj bzdurne piosenki! Czy jest lepszy sposób na miły dzień?

Każda strona „Książeczki pełnej radości” jest wyjątkowa. Proponowane przez autorkę zadania są proste, często nie wymagają żadnych materiałów, a jedynie chęci, by powiedzieć im „Tak!” i poświęcić chwilę swojego czasu. Wszystkie stanowią świetną okazję do tego, by wspólnie z dziećmi każdy dzień zamienić w święto, by uczyć się uważności, zwolnić, czerpać energię z otaczającego nas świata, dzielić się miłością oraz każdego dnia być życzliwym dla innych i samego siebie. I to naprawdę zaskakujące, jak wiele dobrego można zaoferować sobie i innym, robiąc tak proste i tak przyjemne rzeczy. Jestem przekonana, że czytając tę książkę razem z dziećmi, odkrywając wspólnie z nimi kolejne zabawy i oddając się kolejnym aktywnościom, po prostu pokochacie życie, zaś Wasze dzieci z lekkością i ogromną frajdą zbudują w sobie nawyk, by każdy dzień był dla nich okazją do radości i miłości, które drzemią wszędzie. Wystarczy po nie sięgnąć!

„Książeczka pełna radości” to coś, co trzeba mieć w swojej biblioteczce. Pełna pozytywnych emocji, pięknie wydana, bogata w mądre treści, które niejednokrotnie staną się dla Was okazją do świetnej zabawy, jest esencją tego, co ważne w życiu. Całość zaś dopełniona została cudnymi, bardzo radosnymi ilustracjami, dzięki czemu tytuł ten cieszy tak duszę, jak i oko. Polecam ją absolutnie każdemu, bo to naprawdę przepis na 365 udanych, miłych dni.

Książeczka pełna radości
Książeczka pełna radości
Książeczka pełna radości
Książeczka pełna radości
Metryczka:
 • autor – Joanne Ruelos Diaz
 • ilustrator – Annelies Draws
 • tłumacz – Adam Pluszka
 • Wydawnictwo Kropka
Link do strony wydawnictwa:

https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/59-ksiazeczka-pelna-radosci


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *