Kulawa kaczka i ślepa kura
5+,  7+,  Książki

Kulawa kaczka i ślepa kura – recenzja

Książki Ulricha Huba są u nas w domu prawdziwym hitem. Nie dziwię się wcale, że są tłumaczone na tak wiele języków i przedstawiane w formie sztuk na deskach dziesiątek teatrów dla dzieci. Ich niezwykła uniwersalność, niepowtarzalna mieszanka humoru i wartościowego przesłania oraz wyjątkowi bohaterowie, którzy w swoich zwierzęcych przygodach zamykają wszystko to, co ludzkie, czynią opowieści tego autora prawdziwymi dziełami sztuki. I choć każda z premier Ulricha Huba jest dla nas źródłem ogromnej radości i wielu zaskoczeń, to ta przerosła nasze oczekiwania. I już spieszę z wyjaśnieniem dlaczego. Zerknijcie do naszej recenzji książki „Kulawa kaczka i ślepa kura”.

Na pewnym zapomnianym przez wszystkich podwórku mieszkała kulawa kaczka. Nikt jej nie odwiedzał, a i sama kaczka nie była zbyt zaangażowana w poszukiwanie przyjaciół. Wszystko się jednak zmieniło, gdy na jej szare, nieco ponure podwórko zawitała ślepa kura. Kulawa kaczka początkowo się ucieszyła. W końcu nie codziennie miała okazję poznać kogoś, komu wiodło się gorzej niż jej samej. Później była zaskoczona, bowiem kurze zupełnie nie przeszkadzał fakt, iż była niewidoma i sprawiała wrażenie, jakby bycie ślepą kurą było dla niej najoczywistszą i najbardziej naturalną rzeczą na świecie. Na koniec kulawa kaczka oniemiała, gdyż ślepa kura zaoferowała jej wspólną wyprawę do miejsca, w którym spełniają się wszystkie, nawet najbardziej sekretne marzenia. I choć kaczka wcale nie miała ochotę opuszczać swojego podwórka, wkrótce pod skrzydło ze ślepą kurą miały pokonywać ścieżki w gęstym lesie, mosty nad urwiskami i mroźne pustkowia. Dokąd dotrą? I czy spełnią się ich marzenia? Sprawdźcie sami!

Kulawa kaczka i ślepa kura
Kulawa kaczka i ślepa kura
Kulawa kaczka i ślepa kura
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Gdy Kuba pierwszy raz przeczytał tytuł tej książki, jego reakcja rozbawiła mnie do łez. „Kulawa kaczka? Ślepa kura? Mamo, kto mógł wymyślić taki dziwaczny duet?!”. A no duet ten istotnie jest dziwaczny! Kulawa kaczka, zapobiegliwa do granic możliwości, podkreślająca na niemal każdym kroku swoją niepełnosprawność, nieco niepewna siebie, a jednoczenie zaskakująco wspierająca, gdy ślepa kura traci wiarę w sens wyprawy… Ślepa kura, nieprzejmująca się zupełnie tym, że nie widzi, odrobinę apodyktyczna, chwilami miotająca się w skrajnych emocjach… Tak dziwaczną parę mógł stworzyć tylko Ulrich Hub! I jak zawsze wyszło mu to fenomenalnie! Dialogi i dysputy tej dwójki bawią do łez, a jednocześnie zaskakują tym, jak bardzo są one życiowe. Co jednak najważniejsze, kulawa kaczka i ślepa kura swą wyprawą, zakończoną twistem tak zaskakującym i tak przezabawnym, że nie sposób go opisać, zaprowadzą nam ku ważnym refleksjom i przemyśleniom.

Obserwując podróż bohaterek, dzieci przekonają się, że są sprawy, w których zarówno pośpiech jak i zwłoka nie są wskazane. Dowiedzą się, że z żadnej wyprawy nie wracamy tacy sami. Zobaczą także, że czasem prawdziwą przyjaźń znajdujemy tam, gdzie nie przyszłoby nam do głowy jej szukać. Całość zaś napisana jest tak lekko i tak przyjemnie, że książkę czyta się „na raz”, a lekturze towarzyszy uśmiech, który nie znika z twarzy nawet po zamknięciu okładki. I niewątpliwie jest to także zasługą ilustratora! Jörg Mühle jak zawsze idealnie uchwycił cały dynamizm opowieści oraz towarzyszące jej emocje, a wyrysowane przez niego kura i kaczka są tak urocze, że nie sposób ich nie pokochać. Osobiście jestem tą opowieścią oczarowana!

Polecam książkę „Kulawa kaczka i ślepa kura” do lektury z dziećmi od 5. roku życia.

Kulawa kaczka i ślepa kura
Metryczka:
  • autor – Ulrich Hub
  • ilustrator – Jörg Mühle
  • tłumacz – Eliza Pieciul-Karmińska
  • Wydawnictwo Dwie Siostry
Zerknijcie także tu:

O ósmej na arce – recenzja

Ostatnia owca – recenzja

Lisy nie kłamią – recenzja


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *