To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci
5+,  7+,  9+,  Książki

To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci – recenzja

Dziś chciałabym Wam pokazać książkę, która nie tylko uwrażliwia dzieci na otaczającą je przyrodę, ale także zachęca je do tego, by ubrudziły się ziemią i aktywnie poznawały świat. „To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci” to pięknie ilustrowany przewodnik, pozwalający młodym ogrodnikom stworzyć poletko nawet jeśli nie macie własnego kawałka ziemi. Jak to możliwie? Zajrzyjcie do naszej recenzji.

Przyznam, że nigdy nie miałam ręki do roślin. Niewiele sadzonek było w stanie przetrwać moje ogrodnicze eksperymenty. I choć moja mama każdej wiosny przyozdabiała balkon pięknymi kwiatami, to dla mnie była to prawdziwa czarna magia. Jednak mimo mojego absolutnego braku talentu w tej sferze chciałabym, by moje dzieci miały szansę obserwować rozwój samodzielnie zasadzonych kwiatów i ziół. Takie ogrodnicze doświadczenia pozwalają maluchom nie tylko zasmakować czegoś nowego, ale także niezwykle blisko obcować z przyrodą. Tym bardziej cieszę się, że w nasze ręce trafiła książka „To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci”. Będzie to nie tylko świetna propozycja dla młodych czytelników, którzy chcieliby samodzielnie stawiać pierwsze kroki w hodowli roślin, ale także ciekawa lektura, pozwalająca mniej utalentowanym w tej dziedzinie rodzicom odkrywać piękno domowych ogrodów (także tych w doniczce czy na balkonie) wspólnie z dziećmi.

„To pestka!” jest książką, w której znajdziecie wiele ciekawych i niezwykle prostych instrukcji, pozwalających nawet najmłodszym zasmakować pracy ogrodnika. Jak z kuchennych resztek wyhodować warzywa? W jaki sposób z pustego kartonu lub starej gazety wyczarować doniczki? Co zrobić, by założyć hodowlę ziół na okiennym parapecie? Jak daleka droga prowadzi od pestki do drzewka brzoskwiniowego? To właśnie tu znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Na kartach książki umieszczono nie tylko listy potrzebnych składników, ale także wskazówki, które krok po kroku przeprowadzą Was przez poszczególnie ogrodnicze prace. Co ważne, każdy pomysł możecie zrealizować nawet wtedy, gdy nie macie przydomowego ogródka! Balkon, donica, a nawet trawnik w okolicy wystarczą, by pod przewodnictwem autorki postawić pierwsze kroki w hodowli roślin ozdobnych, warzyw czy ziół.

To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci
To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci
To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Jakie pomysły zaskoczyły nas najbardziej? W książce znajdziecie niewiarygodnie prosty przepis, pozwalającą stworzyć fasolowe tipi! Jestem przekonana, że taka niecodzienna kryjówka wprawi w zachwyt każdego małego Indianina i Indiankę! Jednak największym walorem tej publikacji jest to, że każda rozkładówka będzie cudownym zaproszeniem do odkrywania świata przyrody poprzez doświadczenia i garść ciekawostek. Stworzone donice dla zapylaczy czy domki dla owadów pomogą małym przyrodnikom obserwować pszczoły, motyle i innych mieszkańców łąk i ogrodów. Wirnik wiatrowy pomoże w prowadzeniu dzienniczka pogody, a instrukcja suszenia kwiatów dostarczy wielu wskazówek, pomocnych przy zakładaniu pierwszego zielnika. Wszystko to sprawia, że książka „To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci” jest bardzo wartościową pozycją, pomagającą dzieciom odkryć piękno przyrody, nawet tej będącej na wyciągnięcie ręki, bo na domowym parapecie czy balkonie.

Na sam koniec chciałam dodać, że „To pestka!” to książka wspaniale przygotowana pod względem graficznym. Niezwykle kolorowe ilustracje w stylu retro, które mi przypominają obrazki z mojego pierwszego elementarza, są bardzo urokliwe. Jest coś kojącego w tych prostych, a jednocześnie jakże pięknych grafikach. Świetnie uzupełniają one tekst i są zachętą do podjęcia ogrodniczych prac, zdradzając efekt, który na młodych czytelników czeka na końcu realizacji każdej instrukcji. Jestem przekonana, że wspólnie z tym tytułem przeżyjecie wiele wspaniałych chwil, łączących zabawę i niezapomniane, bardzo cenne przyrodnicze doświadczenia.

Gorąco polecam książkę „To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci” młodym czytelnikom od 6. roku życia.

To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci
To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci
To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci
Metryczka:
  • autor – Kirsten Bradley
  • ilustrator – Aitch
  • tłumacz – Adam Pluszka
  • wydawnictwo Kropka

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *