Potęga licz. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy.
5+,  7+,  9+,  Książki,  Popularno-naukowe

Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy – recenzja

Wszyscy powtarzają, że matematyka to królowa nauk i trudno nie przyznać im racji. Matematyka niewątpliwie towarzyszy nam przez całe życie, jednak tak naprawdę to liczby stanowią to, co definiuje wiele aspektów naszej codzienności. Spróbujcie sobie wyobrazić świat bez liczb. Wydaje się to niemożliwe, prawda? W końcu to właśnie dzięki nim możemy określić godzinę, zmierzyć temperaturę, zrobić zakupy czy choćby zagrać w planszówkę. Jak to się stało, że te niepozorne dziesięć znaków, od 0 do 9, zawładnęło światem? Zajrzyjcie razem z nami do książki „Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy”, w której autorzy podjęli się trudu znalezienia odpowiedzi na to pytanie.

Isabel Thomas, Robert Klanten, Maria-Elisabeth Niebus oraz Raphael Honigstein postanowili pokazać młodym czytelnikom, że liczby są… wszędzie! Od tysiącleci ludzkość próbowała za ich pomocą opisać otaczającą rzeczywistość. Daty, godziny, temperatura i inne zjawiska fizyczne byłyby niemożliwe to zdefiniowania bez liczb. Mało tego, „Potęga liczb” pokaże nam, że bez tych prostych znaków nie moglibyśmy korzystać z komputerów, podróżować na Księżyc czy choćby zrobić zakupów! W tej książce znajdziecie najciekawsze, najbardziej zadziwiające i najmniej oczywiste fakty o liczbach, ich historii i… potędze.

„Potęga liczb” to mnóstwo ciekawostek, dotykających każdej dziedziny naszego życia. To właśnie z tej książki dowiecie się, że nie tylko ludzie mają coś, co nazywamy zmysłem liczbowym. Czy wiedzieliście, że pewne pająki doskonale wiedzą, ile much złapało się w ich sieć? Gdy usuniemy kilka ofiar z ich pułapki, pająki będą zdezorientowane i będą szukać swych zdobyczy (w końcu muszą gdzieś tam być!). Nie są to jednak jedyne zwierzęta, które instynktownie wiedzą, że czegoś jest więcej lub mniej…

Potęga licz. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy.
Potęga licz. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy.
Potęga licz. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy.
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

A kiedy ludzie zaczęli używać liczb? Kiedy powstały pierwsze wagi? Kto zbudował pierwsze liczydło? I jak powstały cyfry, które znamy z dzisiejszych lekcji matematyki? Na to pytanie także odpowie Wam właśnie „Potęga liczb”! To jednak wcale nie koniec. Z książki dowiecie się także od jakiego owocu wywodzi się słowo „karat”, jak mierzono odległość w krokach i co ma wspólnego rewolucja francuska z wprowadzeniem systemu metrycznego.

Skoro jesteśmy przy metrach, czy wiecie kto i dlaczego zdecydował, że metr to będzie dokładnie 100 centymetrów? I dlaczego 1 cm to właśnie tyle, a nie więcej ani mniej? Otóż uczeni z Francuskiej Akademii Nauk stwierdzili, że metr powinien mieć związek z wielkością ziemi. Wymyślili, że zmierzą odległość od bieguna północnego do południowego wzdłuż południka, biegnącego przez Paryż, podzielą tę odległość przez 10 000 000 i to właśnie będzie metr. Proste prawda?

Potęga licz. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy.
Potęga licz. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy.

Równie zaskakującym faktem, dotyczącym liczb było to, że dawniej woda zamarzała w temperaturze 100°C, a wrzała przy 0°C. Dopiero później ktoś doszedł do wniosku, że warto byłoby tę skalę odwrócić, i teraz tak, jak jest… Takich zaskakujących zmian w przeróżnych systemach liczbowych było bardzo dużo, a najwięcej z nich dotyczyło kalendarza. Gdzie rok trwał 360 dni? Dlaczego co kilka stuleci pomijany jest rok przestępny? Zajrzyjcie do „Potęgi liczb” – tam znajdziecie wszystkie odpowiedzi!

„Potęga liczb” to książka absolutnie niesamowita. Fakty, które zebrali w niej autorzy są niewiarygodnie wręcz ciekawe! I choć każdy z nas wie, jak korzystać z kalendarza czy zegarka, to ewolucja systemu zapisu dat i czasu jest tak fascynująca, że nie sposób oderwać się od lektury. Mało tego, zestawienie liczbowych ciekawostek jest tak świetnie przemyślane, że choć wszystkie strony ściśle wiąże się z cyframi, to każda z nich jest inna. Czas, miary, wagi, pieniądze, kody, szyfry – o tym wszystkim przeczytacie właśnie tu! I gwarantuję, że każda rozkładówka zaskoczy Was czymś ciekawym. Wiedzieliście na przykład, że podróżujący pociągiem w XIX w. nawet w czasie krótkich dystansów musieli kilka razy przestawiać zegarek?

Co ważne, by umilić młodym czytelnikom lekturę, każda ze stron została ubrana w proste, choć bardzo przyjemne dla oka ilustracje. Ułatwią one zrozumienie niektórych zagadnień, przede wszystkim jednak sprawiają, że „Potęga liczb” to nie tylko książka ciekawa, ale także zabawna i atrakcyjna. Jestem przekonana, że przygoda w świecie, zdefiniowanym za pomocą dziesięciu znaków będzie fascynująca i zaskakująca. My polecamy tę książkę każdemu czytelnikowi od 6. roku życia.

Potęga licz. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy.
Metryczka:
  • autor – Isabel Thomas, Robert Klanten, Maria-Elisabeth Niebius, Raphael Honigstein
  • illustrator – Daniela Olejniková
  • tłumacz – Adam Pluszka
  • wydawnictwo – Kropka

Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci