Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?
3+,  5+,  Książki,  Picturebooki

Kiedy przychodzi Święty Mikołaj? – recenzja

„Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?” to świąteczna propozycja wydawnictwa Babaryba, której autorem jest ceniony amerykański autor i ilustrator Richard Scarry. Wiem, że wielu z Was czekało na tę książkę ze względu na ogromny sentyment do pozostałych tytułów tego autora. Jakie były nasze wrażenia? Zapraszamy do recenzji tej bożonarodzeniowej opowieści!

W pewnym miasteczku wszyscy ze zniecierpliwieniem wypatrywali Bożego Narodzenia. Świąteczne przygotowania trwały tam pełną parą! Pan Niezdarek, widząc jak wiele jest do zrobienia, postanowił pomóc swoim sąsiadom. Niestety można odnieść wrażenie, że nie byli oni z tej pomocy zadowoleni. Czyżby to przez niezdarność Pana Niezdarka?

Gdy nasz mały bohater zraził się niezrozumiałą dla niego reakcją sąsiadów, stwierdził że wybierze się z wizytą do kogoś, kto z pewnością doceni jego zaangażowanie w tym gorącym okresie. Musiał tylko wcześniej skorzystać z usług Pana Naprawka, by przerobił jego ogórkowóz na pojazd nadający się do tej niezwykłej wyprawy. Po chwili Pan Niezdarek był już w drodze. Oczywiście nie byłby sobą, gdyby w czasie podróży nie doszło do paru kolizji i wypadków. W końcu jednak udało mu się dotrzeć do… warsztatu Świętego Mikołaja! I pewnie Święty Mikołaj byłby zadowolony z pomocy naszego bohatera, gdyby nie to, że już samym swoim pojawieniem się Pan Niezdarek spowodował małą świąteczną katastrofę. Jaką? Sprawdźcie sami!

Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?
Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

„Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?” to ciekawa propozycja dla najmłodszych czytelników. Historia jest prosta, wciągająca i niezwykle zabawna. Nie brak w tej opowieści zaskakujących wydarzeń, niespodziewanych zwrotów akcji i wzbudzających sympatię bohaterów. Przygodę Pana Niezdarka uzupełniają ilustracje o charakterystycznej dla autora kresce. Na obrazkach znajdziecie mnóstwo świątecznych szczegółów i drobiazgów, jednak tak naprawdę są one tylko tłem dla historii, która jest na nich przedstawiona. Warto bowiem dodać, że na ilustracjach dzieje się tak naprawdę więcej niż w tekście!  

Opowieść „Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?” zdecydowanie pomoże wprowadzić świąteczny nastrój. I choć przeczytaliśmy ją z przyjemnością, a lekturze towarzyszyło sporo śmiechu, to przyznam, że jest coś, co przeszkadzało mi w odbiorze. Dość specyficzny układ graficzny w tej książce miejscami wprawił nas w zakłopotanie. Partie tekstu są umieszczone w różnych miejscach na poszczególnych stronach, często przedzielają je obrazki i są momenty, kiedy nie byliśmy pewni w jakiej kolejności czytać bloki. I choć dorosły z pewnością poradzi sobie z tym nieco problematycznym układem, to początkujący czytelnicy mogą napotkać na trudności w lekturze.  Nie miałam okazji poznać innych tytułów Richarda Scarry’ego, nie wiem więc czy podobne rozmieszczenie narracji i dialogów występowało także w innych jego książkach. Niemniej układ ten nie do końca mi odpowiadał i uważam go za słabą stronę tej publikacji.

Pomijając nasze odczucia dotyczące graficznej aranżacji tekstu, uważam książkę „Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?” za ciekawy świąteczny tytuł dla najmłodszych. Opowieść ta będzie odpowiednia dla dzieci od 3. roku życia.

Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?
Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?
Kiedy przychodzi Święty Mikołaj?
Metryczka:
  • autor – Richard Scarry
  • ilustracje – Richard Scarry
  • tłumacz – Marta Tychmanowicz
  • wydanictwo – Babaryba
Jeśli szukacie innych świątecznych tytułów, to zajrzyjcie koniecznie tu:

Najlepsze świąteczne książki dla dzieci – zestawienie


Zapraszamy na Czytelnicze Podwórko! Znajdziesz nas również na Facebooku!
Czytelnicze Podwórko - recenzje książek dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *